MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Favorit

832 posts, 257946 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Pentru ca am dat-o din nou in balarii, îi propun luiCOS sa mute discutiile la locul lor si sa lasam topicul pentru "Favorit".

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Cat schimbau copacii zona ,... Acum arata ciudat rau pt un om obisnuit cu un anumit aspect, mai multa deschidere, mai "äerisit"(acum ca e iarna) dar oarecum dezolant. La fel si la Brancusi...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Aron

aztec wrote:
Cat schimbau copacii zona ,... Acum arata ciudat rau pt un om obisnuit cu un anumit aspect, mai multa deschidere, mai "äerisit"(acum ca e iarna) dar oarecum dezolant. La fel si la Brancusi...

Hmmm...as putea spune contrariul la partea cu "aerisit"....adica copacii aceia mai ne dadeau si ei oxigen proaspat...iar vara ne dadeau o umbra cum nu vezi decat in marile parcuri..... :D  :D ....oricum am inteles ca dupa ce se finalizeaza lucrarea se va face la loc cum a fost....bineinteles dupa ceva ani buni in care sa creasca plantele, va fi la fel...ne trebuie doar rabdare..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Dominatrix

ontheroadsrl wrote:
Dominatrix wrote:
... la un stadion, unde regulile elementare de "transit planning" spun ca NU trebuie sa existe statie de metrou, si cu atat mai putin un terminus.
.


De ce nu trebuie sa existe statie de metrou la stadion? Imi vin niste chestii in cap, dar toate par aiurea, asa ca as prefera un raspuns de cunoscator. Si ca sa va mai fac capul calendar cu exemple de aiurea, la Madrid exista statia de metrou Santiago Bernabeu din care iesi aproape pe stadion, nici macar peste drum, precum si statia Las Ventas, care e si denumirea prescurtata a celei mai mari arene de coride din Madrid (si e mare, stadionul Dinamo nici nu se compara).
Am raspuns aici: viewtopic.php?f=21&t=143&p=84322#p84322 ca sa nu iesim din topic.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit ursu

Am zarit ieri seara pe santier ceva ce parea a fi pregatire pentru turnarea grinzilor de ghidaj. Initial am zis ca se muta niste utilitati dar pozitia lucrarii pare exact acolo unde urmeaza sa fie peretii statiei. Daca poate cineva confirma/pune poze...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit cristi232

Au aparut cateva poze si cu Favorit. Multumin Victor si o asteptam cu poze si pe Joanna!
Intr-una dintre poze se observa gura de vizitare a retelei Radet.
Se pare ca se afla exact deasupra viitoarei casete a statiei.
S-a turnat ceva la peretele mulat de pe scuar, armatura a fost montata?

Pt cei care au info despre proiectul final, statia Favorit nu va avea guri de acces si pe partea cu medlife?

In anul 2015 sa circule M pe acolo? (Ghe.Udriste-GM Metrorex)
La cum s-au miscat lucrurile de 1 an incoace, nu cred.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

Daca se respecta proiectul, statia Favorit va avea guri de acces de pe toate strazile posibile din zona, deci practic se va putea intra / iesi in / din statie fara sa traversezi nici o strada.
In2015 sa fie gata ? Parerea mea sincera este sa ignori informatia, evident asa ceva nu este posibil.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit cristi232

Da, in proiectul dat publicitatii, asa era: iesiri in toate cele 4 colturi ale intersectiei + 2 in capul celalalt al statiei.
asa le-am trecut si eu aici:
download/file.php?id=66116&t=1

Insa, in pozele recente, se vede devierea circulatiei, incheiata inainte bine, de intersectie.
download/file.php?id=66234

Ce frumos ar fi ca in intersectie sa existe un pasaj asemanator celui de la Universitate si la suprafata sa nu mai vedem niciun chiosc..
Vise, nu?
:)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Deviera a devenit functionala.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit cristi232

D-le Guru,
Iesiri in toate cele 4 colturi ale intersectiei + 2 in capul celalalt al statiei? Sau se mentine si aici...”una pe hartie si la plata, alta in realitate”?  :D
Oare se proicteaza acum ca in intersectia Str Sibiu X Bd, Dr. Taberei, sa existe un pasaj asemanator celui de la Universitate?


S-a facut devierea circulatiei, incheiata inainte bine, de intersectie, nu?
Cu pastrarea troleului pe sensul normal, pana la Favorit, pe o banda, pana se toarna mulatii?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit subway guru

Deocamdata e batuta-n cuie 'nava principala' a statiei, ca asta se executa mai intai, accesele se fac mai la sfarsit...
Se mentine si aici ca peste tot principul general, strict si 'sfant', nu se platesc decat cantitatile de lucrari 'real executate'.
Pasaj asemanator celui de la Universitate va fi doar la Parc, la intersectia cu 41.
Troleul a fost lasat asa provizoriu, ca sa poata incepe mai repede sapaturile la pereti mulati.
P.S.
As prefera sa-mi spui pe numele 'mic', adica subway!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit cristi232

Ok, Sub.
Am inteles, se pregateste terenul pt trecerea tbm-urilor, mai intai.
Ce se intampla si aici cu tevile Radet?
Trece tbm-ul sensului dus al M5, pe sub ele?  ;)
Sau se asteapta caldura, se face mulatul pana atunci si apoi... se muta coloanele radet...
CE PACAT CA TOCMAI DE UNDE SE LUCREAZA HARD, LA RAZOARE SI LA DEPOU, NU AVEM POZE LA ZI...

P.S.
E buna ideea cu mutarea troleului pe sibiu/timisoara, de la Favorit, pana la Palace.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit Paul

cristi232 wrote:
CE PACAT CA TOCMAI DE UNDE SE LUCREAZA HARD, LA RAZOARE SI LA DEPOU, NU AVEM POZE LA ZI...


La Razoare o sa incerc sa fac macar 2-3 poze pe saptamana, eventual in momente mai deosebite(sunt vis a vis de santier). Momentan in afara de dansul macaralelor nu prea se observa evolutii vizibile de la o zi la alta. Totul este ingropat...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit andrei11

In lipsa planurilor oficiale ale statiilor, voi posta in continuare planurile statiilor de acum un an si ceva postate de Utilizator anonim. Precum se observa si din aceasta schita, la Favorit nu vom avea un pasaj gen "Universitate". Parerea mea stricta - ar fi meritat efortul, dar stiti cum e, banul dicteaza...
Favorit.jpg (20.88 KB; downloaded 4315 times)

Intr-adevar, in aceleasi schite, la statia "Parc Dr. Taberei" este prevazut un pasaj gen "Universitate" , am impresia si cu 2 luminatoare si teoretic cu acces direct si pentrtu statia lui 41. Asa ar fi logic.
Ce se intampla si aici cu tevile Radet?
Trece tbm-ul sensului dus al M5, pe sub ele?

TBM - ul trece prin statie, pe cale de cosecinta cel putin in zona statiei tevile trebuie deviate. S-ar putea sa fi intrebat altceva si nu am inteles eu prea bine intrebarea. Prin interstatii - cel putin teoretic - tevile RADET - ului pot fi lasate la locul lor.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422381 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use