MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei

819 posts, 317335 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 59
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Dr2005

Mda, în loc să taie copacii bătrâni care ameninţau să cadă peste maşini / oameni / clădiri, cei de la ADP au trimis toate resursele disponibile să radă vegetaţia de pe Drumul Taberei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

Ce memorie 'scurta' au unii:
Administraţie locală: Vastă operaţiune de defrişare în sectorul 6
Primării In urma numeroaselor sesizari primite de la cetateni, Primarul sectorului 6, Dan Alexandru Darabont a dispus ca, in cadrul programului 'Asiguram Bucurestilor Curatenia', Administratia Domeniului Public Sector 6 sa intensifice ritmul de defrisare a arborilor din Sectorul 6.
Astfel, Administratia Domeniului Public Sector 6 va toaleta intr-o singura zi, maine, 31 iulie 2003, toti cei 200 de copaci existenti pe artera Raul Doamnei din zona Drumul Taberei - Perlungirea Ghencea.
Acestia sunt imbatraniti, partial uscati si pot reprezenta pericol pentru cetateni si autoturisme.
Pentru ca actiunea sa se desfasoare in conditii optime, intre orele 1300- 1800 traficul auto va fi restrictionat de catre Politia Rutiera pe strada Raul Doamnei, acces avand doar mijloacele RATB, Politia, Pompierii si Salvarea.
A.D.P. Sector 6 va utiliza 4 utilaje de ridicare, 6 utilaje de transport si 40 de oameni. Se estimeaza ca se vor aduna si transporta de pe strada Raul Doamnei peste 200 mc. de crengi uscate aproximativ 40 de remorci.
Pentru defrisarea unui copac, ADP Sector 6 cheltuieste - in functie de amplasament, dimensiuni, dificultatea interventiei etc. - peste 3 milioane de lei.
Costul intregii operatiuni de maine va depasi 1 miliard de lei.
Autor : loreb@kappa.ro
Miercuri, 30 Iulie 2003 - 01:45 PM
http://www.amosnews.ro/2003/Vasta_opera ... ul_6-25468

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Dr2005

Şi nu l-a mai votat nimeni pe ăla după faza asta.
Am ajuns să îmi fie dor de campaniile PSD-ului, unde dădeau cadou orice, de la caiete dictando cu poza lui Bombonel (direct în liceu) la stick-uri de 2 GB şi DVD Playere. Sper să facă şi anul ăsta la fel, aş avea nevoie de nişte acumulatori, poate or da şi aşa ceva.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei shoppy

Pai la toaletare ies in strada toate babele si mosii ca sa nu taie copacii, ca le ia aerul si se sufoca, ca semneaza ei orice ca pe raspunderea lor nu se toaleteaza, si inarmata cu o astfel de hartie normal ca primaria nu iti pleteste nimic ca ti-a cazut copacul pe masina.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei George

Hai sa nu exageram, Shoppy. Ce e de taiat se taie, cred ca deseori si in plus, nu e normal sa tai toti copacii din jurul unei masini, doar sa nu cada pe ea!
Orasul Bucuresti are un aer infect si ne scurtam viata cu multi ani cu rezultatele unei asemenea mentalitati.
Juridic vorbind, pot spune ca am intalnit asemenea cazuri si am optat pentru interpretarea potrivit careia colectivitatea este interesata de spatiul verde si de copaci, acestia indeplinind o misiune de "utilitate publica". Este asadar firesc ca orasul, ca reprezentant al colectivitatii, sa suporte riscurile corelative beneficiilor. In totalitate? Nu, pentru ca si cel care isi pune pe strada sau pe trotuar masina, intr-un loc care NU e special amenajat, isi asuma un risc si trebuie sa suporte o parte din ponoasele corespunzatoare beneficiilor sale - masina in oras, masina la scara etc.
Fifty-fifty din dauna rezultata prin expertiza. Nu pot spune daca este o solutie generala, dar este echitabil. Ca cetatean, prefer sa platesc decat sa nu mai am niciun copac in oras.
Trebuie depasita mentalitatea de sofer neandertalian. Vorbesc in general, desigur.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

Daca vrei sa discutam 'principii', atunci hai sa discutam 'principii adevarate':
1. Cu ce drept vor unii, pt niste copaci semi-uscatzi, sa condamne un cartier intreg, mai mare ca Ploiestii, la 'gazare' pe vecie, cu gaze de eshapament?
Mie, treaba asta nu-mi suna a 'ecologie' ci a 'holocaust'...doar pt ca ei prefera sa decedeze 'la umbra'???
2. Dar dreptul la libera miscare? garantat de Constitutie? ca aceeasi 'exaltatzi' vor sa condamne 350-400 de mii de oameni la 'arest la domiciliu'...e PENAL...pentru 'lipsire de libertate'...
3. si de cand 'decide' minoritatea pt majoritate...ca asta se numeste 'dictatura'...
Acum ce zici?
Cu simpatie...'guru'...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei George

pai n-am inteles - cum adica niste copaci duc la gazare cu gaze de esapament? E cam subtil...

De acord ca in Bucuresti majoritatea copacilor plantati au o calitate inferioara, insa amintesc ca atunci cand Videanu a voit sa planteze platani si mesteceni, in afara de sectoarele 3 si 6 toti i-au zis ca n-au terenuri disponibile...politichia asta imbecila, bat-o vina...

Ce voiam sa spun este ca trebuie sa existe un compromis si un echilibru intre interese legitime divergente (eu zic ca doar aparent divergente). Vreau sa am langa bloc, sau aproape de bloc, si parcare, dar vreau si un copac care sa-mi dea umbra si oxigen. Nu vad orasul asta nici ca pe o padure, dar nici ca pe un desert din beton. Si e mai degraba catre a doua varianta.

Iar a zice ca cei care s-au opus sa fie taiati copaci aiurea si preventiv au condamnat oamenii la nedeplasare, e tras de par...ce ziceti voi de altceva? Cei care nu au investit in metrou, care nu asigura pluguri si benzi speciale pentru transportul in comun, care nu intretin liniile de tramvai, care nu curata si dezvolta liniile de tren, ei fac ca lucrurile sa stea pe loc, si la propriu si la figurat?!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

Intzeleg ca nu ai sezisat 'esentza' disputei':
Copaci gaunosi versus metrou...
Tu ce alegi?
Eu, am ales de mult...
VREAU CU METROPOLITANUL!
Nu 'divaga', vin-o la 'concret'...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei George

Acum am inteles! Asa da, total de acord!

Seara buna!

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

Ok!
Am folosit 'argumente contondente' in 'pledoaria' mea pt salvarea de la moarte lenta a unuia din cele mai frumoase cartiere ale Bucurestilor nostri iubiti...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Dr2005

Ce nu ne spune Guru e că se taie TOŢI copacii de pe Drumul Taberei (Ramura de Nord), nu doar ce din zonele unde se va lucra în săpătură deschisă (nu mai zic că se taie copaci ca să aibă loc barăcile muncitorilor, că sărăcuţii nu pot merge 25m în plus pe jos). E de înţeles că Guru vrea să apuce să termine şi lucrarea asta fără să vină altu' mai tânăr pe postul lui (că ăia mai tineri ies şomeri cu diplomă, că n-au loc să lucreze de ,,dinozaurii" ăştia) şi mai e de înţeles că Guru nu stă în Drumul Taberei, prin urmare nu dă doi bani pe bunăstarea oamenilor ălora care vor fi gazaţi vreo 10 ani până se face M-ul şi vreo 20 până cresc la loc copacii, presupunând că se vor planta alţii.

Cartier frumos? Frumos pe dracu', juma' de cartier e mai chel şi lipsit de vegetaţia ca Sahara (acolo măcar mai găseşti un cactus o dată la câţiva km). Nu mai zic de trotuarele aproape lipsă, că toate maşinile parchează pe unde apucă de când cu şantierul supra-dimensionat. D'abia aştept să mă mut (deşi, la salariile din România, o să fiu de vârsta Gurului până o să-mi permit măcar o garsonieră în altă zonă a oraşului sau în alt oraş).

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei subway guru

Dragul meu...MINTZI!
Nu se taie toti copacii, se taie doar strictul necesar...
Daca tu potzi sa-ti imaginezi ca se taie copaci pt baraci...inseamna ca nu intzelegi mai nimic...
Si ce nu intzelegi tu 'deloc' e ca acest proiect e o sansa 'unica' pt tanara generatie...debitezi doar aberatzii...
Am vazut ca esti in general un tip inteligent, dar 'interesul meschin' itzi intuneca gandirea...
Tu nu vezi decat interesul tau de moment, te doare in c*r de restul 'concetatzenilor'...nici macar nu-tzi vezi interesul 'de perspectiva'...
Daca ai argumente 'pertinente' vin-o cu ele 'in public', degeaba incerci sa ma ataci 'la persoana'...ca pot si eu sa te intreb...tu ce 'hram' portzi si cu ce potzi sa sa 'iesi in fatza' in folosul comunitatzii???
Deocamdata, doar cu egoismul personal 'inept'...
P.S.
Baga bine 'la cap' un singur lucru, acest proiect e mai intai de toate un 'proiect de mediu'...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei ByOnu

DACA se planteaza nspe-sute de copaceii dupa ce termina nu-i o problema. Dar eu va spun ca n-am vazut copacei plantati (prin zona mea: Universitate - Mosilor - Unirii) care sa reziste mai mult de 1 an. La Sf Vineri de exemplu dupa modernizarea liniei au plantat '3 crengutze'. Au fost unii care s-au asigurat ca acele crengute sa nu prinda nici macar 3m, i-am vazut 'decapitati' cu o taietura fina pe toti.

Concluzia mea este: toti copacii plantati trebuiesc ingrijiti cu foarte mare atentie, altfel n-o sa creasca... 'never'!

O concluzie si mai la 'tema' este ca M5-ul trebuie facut 'repejor' si apoi cine si-a asumat plantarea copaceilor (MT, Metrorex, PMB, PS6, etc.) sa o faca si sa fie tras la raspundere pentru situatia respectiva. Am o vaga teama ca atunci cand se va circula in sfarsit pe M5, prin 2020, euforia ii va cuprinde pe toti si 'vor uita' de copacei.

Guru, ne bazam pe tine ca dupa ce beti sampania le dai un bobarnat si le amintesti ca au facut o promisiune, o promisiune la verdeata si aer curat.. pe langa metrou. ;)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Raul Doamnei Joanna

Asa este, un puiet de copac trebuie ingrijit foarte atent pana se prinde cum trebuie de noul pamant in care sta. Ca tot vorbeati parca de mesteceni, cei nou plantati de pe Drumul Taberei imi amintesc ca erau udati aproape in fiecare seara pe timpul verii. Nu cred ca a fost acelasi caz si pentru cei de pe Iuliu Maniu, pentru ca dupa vreun an i-am vazut pe multi dintre ei deja uscati.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422377 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use