Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Restaurarea Arcului de Triumf (2016)

123 posts, 51007 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Restaurarea Arcului de Triumf Nightwolf

S-au terminat de mult!!

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf thor5

De cateva zile am vazut ca Arcul a fost imprejmuit cu gard metalic de santier, din ala cu luminite portocalii de atentie. Stie cineva ce se intampla? Se rereconsolideaza, se spala cu jet de apa, se apuca de mitologicul pasaj pietonal sau ce?

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Sava_6115-6315

Un amic imi spunea ca intra in renovare.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf ANTENA

Ar trebui să intre în renovare.
Dar e a doua oară când aceasta lucrare are ghinion.
Prima oară, puseseră schela până sus, dar fiind sumitul Nato, au trebuit să o demonteze.
Acum, a venit vifornita si iar se amână. Speram, pentru cât mai puțin timp. Banii sunt deja alocați.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf thor5

Pai nu prea inteleg. Nu l-au mai renovat odata acum cativa ani? Asta e cel mai renovat monument din Romania! Pacat ca nu avem atatea trupe victorioase pe cat de renovat e.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Serban

Stai usor ca nu s-a renovat atunci cand s-au pus schelele.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf thor5

Serban wrote:
Stai usor ca nu s-a renovat atunci cand s-au pus schelele.


Desigur, (si) acum vor pune schelele si vor uita din nou sa il repare, pe motiv de viscol, de cutremur, de floare albastra sau mai stiu eu ce.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Serban

Deci din cel mai renovat monument din Romania, acum e cel mai nerenovat. Am inteles  :D

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Metamorph

Are dreptate Serban,la prima incercare nu s-a realizat nici un fel de renovare serioasa, acum insa nu vor avea incotro deoarece restaurarea se face cu finantare europeana.Conform platformei fonduri-structurale.ro:
"Proiectul „Consolidare, restaurare şi conservare Arcul de Triumf“ va fi implementat prin intermediul unei finaţări nerambursabile acordate prin Regio-Programul Operaţional Regional 2007 – 2013, axa prioritara 5 „Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului“, domeniul major de interventie 5.1 „Restaurarea si valorificarea durabila a patrimoniului cultural, precum şi crearea/modernizarea infrastructurilor conexe“. Costurile totale ale proiectului se ridică la  30.461.626,92 lei din care finanţarea nerambursabila este de 22.982.021,87 lei. În ceea ce priveşte termenul de finalizare, lucrările ar trebui să se încheie în luna martie a anului viitor."

http://www.fonduri-structurale.ro/detal...61&t=Stiri

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Restaurarea Arcului de Triumf 133 313

Si la final se va adauga placuta "renovat in cinstea triumfului natiunii in lupta cu zapada, ianuarie 2014".  :twisted:

 



Re: Restaurarea Arcului de Triumf Serban

S-a scris cu grafitti de catre niste baieti. E filmuletul pe net  :lol:

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Gabi23

Filmuleţul cu rescrierea oraşului "Budapesta", la finele anului trecut >>>  http://dai.ly/x18slg4

Cam aşa arăta azi încercuit, dar nici o mişcare evident...

Arcul de Triumf - 31.01.2014.jpg (252.7 KB; downloaded 5077 times)

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Gabi23

Cu viteza melcului se lucrează aici, apărând de câteva zile şi nişte schele...

Arcul de Triumf - 19.05.2014 (1).jpg (275.11 KB; downloaded 4802 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422534 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use