Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Restaurarea Arcului de Triumf (2016)

123 posts, 50938 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Restaurarea Arcului de Triumf Radu Stanescu

Din cate am inteles, se lucreaza la fundatii, asa cum s-a lucrat si la Primaria Capitalei. Asadar, se lucreaza unde nu se vede.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf thor5

Radu Stanescu wrote:
Din cate am inteles, se lucreaza la fundatii, asa cum s-a lucrat si la Primaria Capitalei. Asadar, se lucreaza unde nu se vede.

Pai daca lucreaza la fundatii, de ce au pus schele pana sus la coronament? Pare un pic aiurea, fara sa fiu malitios sau rau intentionat. Mie mi se pare destul de drept asa cum e. Nu pare sa se darame pe nicio parte. Nu cred ca sunt lucrari structurale, pur si simplu mai aveau niste baietzi ceva vopsea ramasa pe stoc si nu prea aveau ce face cu ea. Poate il picteaza in lavabila si apoi in cheama pe Preabarbosul sa il strice (din nou) cu niste agheasma! :lol:

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Radu Stanescu

Proful meu de structuri ne-a arătat la curs planuri şi secţiuni cu proiectul. Când spui restaurare, te referi şi la consolidare. Şi din câte ştiu, e un program amplu de restaurare pt mai multe monumente din Bucureşti.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf thor5

Radu Stanescu wrote:
Proful meu de structuri ne-a arătat la curs planuri şi secţiuni cu proiectul. Când spui restaurare, te referi şi la consolidare. Şi din câte ştiu, e un program amplu de restaurare pt mai multe monumente din Bucureşti.

Te rog, elaboreaza! :shock:  :shock: . Nu vreau sa par rau intentionat, sunt DOAR curios! La UTCB - FCCIA eu nu am auzit niciodata de vreun "prof de structuri", de aceea banuiesc ca "proful tau de structuri" e de la UAUIM - FA.
Pentru mine personal restaurare nu inseamna neaparat (si) consolidare. Exista foarte multe case / cladiri ale unor mari personalitati (de genul poeti, scriitori, oameni politici, etc.), care au beneficiat de restaurare/restaurari ale finisajelor si /sau inchiderilor. Consolidarea se refera strict la "restaurarea"(si chiar imbunatatirea) structurii de rezistenta la (fata de) starea sa originala. De fapt, nu doar "restaurarea", ci in mod obligatoriu imbunatatirea comportarii structurii de rezistenta sub actiunea incarcarilor de proiectare. Acest << obligatoriu>> deriva din avansul (imbunatatirea) standardelor de proiectare, coroborat cu noi ipoteze si sisteme de calcul (in special calcul antiseismic).
P.S. Si Becali a restaurat leii auriti de la palat, dar nu i-a consolidat. :lol:  :lol:  :lol:
P.P.S. Unele lucruri se pot restaura, dar nu se pot "consolida", de ex. cetatile medievale, deoarece "consolidarea" ar anula scopul restaurarii, ar ascunde detaliile si tesatura zidurilor, ar amesteca materiale moderne cu cele traditionale (beton cu caramida, plastic cu lemn, etc). Deh, filozofii arhitecturale!!

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Sava_6115-6315

thor5 , studiaza  aici:http://civile.utcb.ro/ Exista si un mare department: Mecanica structurilor.
Eu am terminat instalatii (tot UTCB) si am  avut colegi la constructii care vorbeau de cursuri de structuri.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Budy187

Cum se prezinta stadiul restaurarii Arcului ? Anul acesta este gata ?

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Bogdan Ciorascu

Da...in martie  :lol:  :lol:  :lol:

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Restaurarea Arcului de Triumf ClaudiuL

Poate au gasit vreun cablu ENEL  :D

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Nightwolf

Nu e contractat de RomStrade? :)

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Budy187

Parca Euroconstruct si UTI

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Serban

Nici una, nici alta. E un grup de firme de care n-am mai auzit, scrie sus pe un banner. Romconstruct sau ceva de genul asta, nu mai stiu exact.

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf t530

Google Maps
Google.png (415.96 KB; downloaded 3705 times)

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf Bogdan Ciorascu

Romconstruct = Turcu dinamovistul

 


Re: Restaurarea Arcului de Triumf danutzu_2910

Poate constatam ca nu mai e Arcul de Triumf dupa ce sa jos mesha si schelele.
Va rog eu sa urmarti daca nu cumva ies transporturi de pietre! :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use