Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 332056 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 Florinds

Lasa astea, ca se rezolva... Problema e cu zidurile de beton, pentru ce trebuiau? Si cred ca se construiesc alte locuri de parcare intre Unirii si Biblioteca Nationala. Cine va parca acolo masina, nu e niciun centru de interes. Nu cred ca vor parca prea multi pentru a merge la biblioteca...
De asemenea, zidul Berlinului din fata H&M a inteles cineva ce scop are?

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Diafragmele? Sunt cea mai buna solutie si singura pentru a proteja spatiile verzi si trotuarele de masini. Ai fost pe zona finalizata pe Unirii? Aia explica tot. Lasa ca e bine.

 


Re: Sectorul 3 Serban

Subscriu. Diafragmele alea pastreaza intacte spatiile verzi...

altfel...pe soferi un gazon nu ii incurca cu nimic.



 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

Intotdeauna m-am intrebat cum o fi sa iti cumperi o masina superscumpa, sa te lauzi oricui apuci cu ea si apoi sa realizezi ca circuli prin Bucuresti si dai in gropi cu nemiluita, asfalt valurit, de proasta calitate, balti peste tot, trebuie tot la doua saptamani sa o speli ca sa nu arate ca orice cazan de rand, dai cu ea in borduri, iei capace de canal sparte, o parchezi prin noroaie... cred ca este o placere uriasa. Nu stiu, mi se pare culmea penibilului sa vezi un Mercedes parcat in halul asta, in noroi (sau ma rog, daca ploua o sa fie noroi). Toata figuratia se dizolva in context. Nu mai reprezinti nici un interes sau fita, esti doar un alt godac care se tavaleste in mocirla. Ai tu bani si... la ce te ajuta? Daca imprejur totul este praf si arata ca un c*r? Ai bani dar esti in aceeasi cocina cu restul. Unde-i satisfactia?  :twisted:

 


Re: Sectorul 3 Serban

Pai stai un pic, ca spatiul ala verde era superb, cu gazon proaspat si a fost distrus de aceasta lepra si altii ca el. Nu e ca si cum el, saracul,  e o victima.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Sunt prea inalte ByOnu, cred ca sunt ceva bani bagati acolo. Si mai ziceam si de zidul din dreptul Aripii Calarasi a USC.
Plus ca nemultumirea mea este legata de reducerea spatiului verde undeva la 50%, diafragme + parcari. N-am cum sa fiu de acord cu asa ceva, pentru ca suntem mult sub media europeana la spatii verzi. Iar cei care avem copii, am vrea sa respire aer curat, nu poti sa te muti sau sa evadezi in fiecare zi.
Degeaba plantezi copaci in ale parti, unde sa spunem ca la un moment dat ar fi aparut oricum copaci, acolo unde este beton nu va mai aparea in veci un alt copac decat daca betonul este demolat.

Nu cred ca asta este solutia... Sunt sigur ca sunt alte solutii mai bune, parcari subterane sau supraterane, nu e obligatoriu sa aiba toata lumea masina in fata scarii. Daca s-ar folosi spatiul pe verticala, fiecare etaj practic va elibera orizontal spatiul pentru spatiu verde.

Dar undeva pierdem firul logicii... Pentru ca interesul nu este asta, interesul este sa fie lucrari de orice fel pentru ca odata cu lucrarile vin si altfel de bani. Dar cum nu avem dovezi, putem doar sa glumim pe acest subiect.
Ce facem cu ratele salbatice, cu speciile aduse pe atatia bani daca tot construim si nu ne mai oprim chiar si in parcuri. Mi-a spus cineva ca a vazut o veverita fugind spre blocuri din calea utilajelor din Parcul Titan in timpul mandatului primului Negoita.
Este imaginea perfecta a ceea ce se intampla astazi in Bucuresti. In Londra este interzis sa plimbi cainii in anumite zone unde se afla cerbi si caprioare, iar cei care ii deranjeaza sunt pedepsiti. Cam asta e diferenta intre obiectivul nostru si al lor, intre verdele lor si cenusiul nostru.

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

De zidul de la Unirii ai dreptate, nu cred ca este altcineva in afara de primarie de acord cu zidul ala. Dar, legat de diafragme, tocmai spatiul verde il protejeaza. Daca sunt inalte nu inseamna ca se reduce spatiul verde. Tocmai, nu mai intra masinile pe el, caci daca ar face-o, ala n-ar mai fi spatiu verde, ci doar noroi/pamant batatorit. Cu toata prietenia si relativa cunoastere de cauza (stau in sectorul 3 din 2000), :D, iti spun ca am observat diverse scuaruri care inainte aveau beton/asfalt, transformate in zona verde (un exemplu rapid: Nerva Traian).

Uite si un exemplu graitor: la Baba Novac.

Inainte: https://www.google.ro/maps/@44.424458,2...O9Seaw!2e0

Acum: (fotografii realizate de catre userul Dubreu din comunitatea SSC!)













Ca tot ati mentionat copiii, analizand zona inainte si dupa, unde ati avea mai multa incredere sa va lasati copilul sa se dea pe trotineta, sa zicem, pe trotuarul vechi infect delimitat de bordura dar plin de masini parcate, sau pe acesta nou, curat, si dedicat exclusiv pietonilor? Tocmai, la copiii (dar si la mine  :lol: ) ma gandesc si eu. ;)


Eu vad oimbunatatire a zonelor de agrement, a trotuarelor, a spatiilor verzi din Sectorul 3. Daca aveti curiozitatea, veti gasi pe pagina oficiala FB a primarului fotografii doveditoare, se planteaza copaci pana si in parcarile dintre blocuri!  :)  

Port aceasta discutie cu cea mai mare placere si nu sunt partizan, nici macar n-am tinut cu actualul la alegeri, dar fata de perioada ante-2012, observ o serie de imbunatatiri. Si pana la urma CE DACA lucrarile au costat bani, ce ar dori lumea sa coste? Nuci? Logic ca orice lucrare costa. Dar acum simt mai mult ca niciodata inainte ca PS3 cheltuie bugetul la care am contribuit si eu gandindu-se si la cetateni.

Inca ceva, copacii superbi de pe I.C. Bratianu tot in mandatul sau au fost plantati, la inceput.

 


Re: Sectorul 3 elcraft

Florinds wrote:
De asemenea, zidul Berlinului din fata H&M a inteles cineva ce scop are?

E un nai. :(

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Diafragmele nu sunt doar niste borduri mai inalte, sunt si mult mai largi.
De ce nu dai si zona Unirii ca exemplu, acolo langa nai? Atat de late erau trotuarele inainte?
Pe Lucretiu Patrascanu nu cumva a fost betonat spatiul verde, ca sa puna banci?... Cine naiba sta pe bancile de langa strada ca sa respire noxe... Semintarii...

Alta problema, pe gresia fotografiata nu crezi ca aluneci iarna? Eu am alunecat si acum pe romburile mici dintre placi, exact in locul respectiv.

Am stat si eu in Titan chiar la metrou vreo 15 ani, pe Prisaca Dornei vreo 5 si langa Mega Image Rebreanu vreo 10, deci stiu foarte bine intreaga zona.
Sincer, pe vremea lui Plesca a fost cel mai bine, pentru ca atunci nu s-a stricat nimic.

PS: chiar trebuie sa folosesti fonturi atat de mari?...

 


Re: Sectorul 3 PinkyHog

The "cârpeala".
Astazi, orele 12, imediat dupa intersectia de la Titan, sens catre Diham.
2015-05-11 12.02.41.jpg (400.34 KB; downloaded 5432 times)

 


Re: Sectorul 3 URANUS

Sursa: B365.RO

Izvor de tip pavilion monumental cu statuie de bronz, construit în Parcul Titan

Primăria Sectorului 3 continuă valorizarea spațiilor verzi din Parcul Titan. Astfel, potrivit unei hotărâri a Consiliului Local Sector 3, în Parcul Titan se va construi un ansamblul arhitectural alcătuit dintr-un grup statuar de bronz, un bazin pentru recircularea apei și patru fântâni ornamentale pentru distribuția apei potabile.

Consiliul Local al Sectorului 3 a aprobat indicatorii tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții "Amenajare complexă zonă fântână apă potabilă în parcul Titan". Valoarea totală a investiției ajunge la 550.000 lei cu TVA, aproximativ 125.000 de euro.

"Amenajarea cuprinde constituirea unui izvor de tip pavilion monumental în interiorul căruia va fi amplasată o fântână monumentală care, în afara rolului decorativ, va asigura funcționarea de fântână publică de apă potabilă", se arată în expunerea de motive a hotărârii.

Fântână decorativă din cadrul "pavilionului monumental" va fi prevăzută cu distribuitoare de apă potabilă de înaltă puritate.

Întregul ansamblu de tip "pavilion monumental" va fi iluminat și va exista acces din și înspre aleea principală. Proiectul prevede și o zonă de odihnă/relaxare prevăzută cu banchete și jardiniere de flori.

De asemenea, proiectul prevede o reamenajare completă a zonei verzi în jurul pavilionului prin integrarea peisagistică a acestui pavilion în vederea punerii în valoare a ansamblului arhitectural, dar și pentru reducerea la minim a impactului asupra mediului.

Sistemul constructiv al acestui pavilion monumental va avea fundație beton armat și platformă betonată placată cu piatră naturală. Structura de susținere va fi metalică, precum și elementele decorative ale pavilionului. Proiectul mai prevede o instalație de iluminat interioară/exterioară, iar acoperișul de tablă va avea luminator.

Potrivit expunerii de motive, Primăria Sectorului 3 intenționează să valorifice și celelalte izvoare de apă potabilă din parcul Titan, construite anterior și să ofere cetățenilor din zonă, ca și celor care vizitează parcul, posibilitatea de a consuma și de a se aproviziona cu apă de înaltă puritate, de cea mai bună calitate.

Durata de realizare a investiției este de 3 luni, se mai arată în proiectul aprobat de consilierii locali ai Sectorului 3 în luna mai. Însă potrivit unor fotografii publicate pe 13 mai în grupul de inițiativă "Cetățean Sector 3", o serie de cișmele au fost deja amplasate în Parcul Titan.

http://www.b365.ro/izvor-de-tip-pavilio...4wz1f.dpuf

 


Re: Sectorul 3 PinkyHog

Iata ca mall-ul din parc a scos capul de dupa gard. Si si-a pus si banuti cu numele la gat.
2015-05-29 14.03.48.jpg (628.69 KB; downloaded 5267 times)
2015-05-29 14.04.42.jpg (596.38 KB; downloaded 5270 times)

 


Re: Sectorul 3 andrei11

Replay
Aşa, şi când dă faliment ?  :roll:  :twisted:

 


Re: Sectorul 3 URANUS

Dupa ce da Mega Mall :)

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use