Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

594 posts, 159111 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

# francezu72. Ai inteles problema complet gresit.
Stii cat costa un semnalizator / o oglinda laterala ?
Cred ca nu.
Nu mai vorbesc de o zgarietura, asta te duce undeva aproape de 100 lei.
Si nu e vorba de tractor aici.

 


Re: Pistele pentru biciclisti padovan

îmi iau trotinetă pentru adulţi.Aşa nu se va mai  supăra nimeni.
care e viteza maxima pentru trotinetă ?

 


Re: Pistele pentru biciclisti francezu72

cu o pista lata de 1.2 metrii nici o masina nu va fi lovita de vreun biciclist. desigur, daca parcati cu avariile pe ea ca sa coboare mama mare sa-si ia shaorma sper sa va sparga toate farurile si toate oglinziile. restu sunt doar exagerari...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

francezu72 wrote:
cu o pista lata de 1.2 metrii nici o masina nu va fi lovita de vreun biciclist. desigur, daca parcati cu avariile pe ea ca sa coboare mama mare sa-si ia shaorma sper sa va sparga toate farurile si toate oglinziile. restu sunt doar exagerari...

Sinteti naiv ca multi altii . Eu am pus o problema clara , daca un biciclist imi loveste masina cum procedez ???? Incetati cu nu se poate ca nu sinteti copil ! :D

 


Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

Evident ca nu si-a dat seama cum ai pus problema.
Daca nu-l prinzi, bani din buzunar sau CASCO.
Si declaratie la politie ca poate moare omu' peste o saptamana din cu totul alte cauze si se lasa cu belea.

 


Re: Pistele pentru biciclisti francezu72

am inteles la ce te-ai referit dar asta nu este un motiv pt care biciclistii nu au ce sa caute pe carosabilul proprietate personala... de tinut nu-l poti sa-l tii pt ca s-ar putea sa se considere sechestrare, politia daca o suni nu stiu daca apuca sa-l prinda. nu ma pricep cum e cu asigurarile auto, nu ar trebuii sa plateasca ei pe baza unor martori sau ceva ?

anyway, este foarte clar ca introducerea de piste pe carosabil ar fi un mare "+" pt oras...si poate usor usor se adauga si benzi unice pt ratb. in felul acesta o sa invete si bizonii sa se mai tempereze in traffic...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

francezu72 wrote:
am inteles la ce te-ai referit dar asta nu este un motiv pt care biciclistii nu au ce sa caute pe carosabilul proprietate personala... de tinut nu-l poti sa-l tii pt ca s-ar putea sa se considere sechestrare, politia daca o suni nu stiu daca apuca sa-l prinda. nu ma pricep cum e cu asigurarile auto, nu ar trebuii sa plateasca ei pe baza unor martori sau ceva ?
.............

Da , este strada mea !? :?
Dupa cum spuneti si dvs , vedeti ca este imposibil sa rezolvi problema . Eu asta ziceam , sa se reglementeze circulatia lor pe carosabil , sa fie identificabili si raspunzatori .

 


Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

Nu ai inteles cum e cu asigurarea RCA & CASCO,ca nu toate tipurile de asigurari platesc la astfel de accidente si nu ai inteles nici ce am vrut sa spun cu Politia. Nu trebuie sa prinda politia nici un fugar pe bicicleta care ti-a zgariat masina / a spart o oglinda sau ceva minor de genu'.
La politie tu ca si conducator auto responsabil care ai avut un asemenea incident in trafic trebuie sa te duci sa dai o declaratie pentru ca daca omul tau cu bicicleta moare din diverse alte cauze peste o saptamana te poti trezi cu dosar penal pe motiv ca nu ai declarat accidentul. Stiu eu ce spun.
Asa cum pui tu problema am impresia ca nu esti nici sofer si nici biciclist.

 


Re: Pistele pentru biciclisti Serban

Mircea G wrote:
Sinteti naiv ca multi altii . Eu am pus o problema clara , daca un biciclist imi loveste masina cum procedez ???? Incetati cu nu se poate ca nu sinteti copil ! :D


Probabil procedezi la fel ca si cand ti-ar deteriora masina un pieton :D

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

andrei11 wrote:
..............
Asa cum pui tu problema am impresia ca nu esti nici sofer si nici biciclist.

Banuiesc ca nu mie imi este adresat raspunsul !
...........
Stiu povestea cu declarat orice eveniment , chiar daca pare amiabil rezolvat si fara probleme  ;) Ideea este ca rca-ul sau politia , nu te poate ajuta daca trece unul pe linga tine , iti trage o dunga pe masina si dispare . Nu te poti da jos sa fugi dupa el , bicicleta nu se poate identifica , nu ramine decit sa declari la politie si sa platesti singur ...

 


Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

Mircea G wrote:
Banuiesc ca nu mie imi este adresat raspunsul !

Evident ca îi raspunsesem lui #francezu72
Casco acopera si zgarieturile.
Daca bicicleta nu cade, e ok, asta e, dai 200 lei vopsitul sau CASCO.
Daca cade bicicleta si dupa aia individul fuge clar trebuie raportat incidentul la politie.
Pietonul si daca nu cade si fuge tot trebuie raportat incidentul.
Stiu eu care e treaba ca sustin lucrurile astea.

 


Re: Pistele pentru biciclisti francezu72

andrei11 wrote:
Nu ai inteles cum e cu asigurarea RCA & CASCO,ca nu toate tipurile de asigurari platesc la astfel de accidente si nu ai inteles nici ce am vrut sa spun cu Politia. Nu trebuie sa prinda politia nici un fugar pe bicicleta care ti-a zgariat masina / a spart o oglinda sau ceva minor de genu'.
La politie tu ca si conducator auto responsabil care ai avut un asemenea incident in trafic trebuie sa te duci sa dai o declaratie pentru ca daca omul tau cu bicicleta moare din diverse alte cauze peste o saptamana te poti trezi cu dosar penal pe motiv ca nu ai declarat accidentul. Stiu eu ce spun.
Asa cum pui tu problema am impresia ca nu esti nici sofer si nici biciclist.



intr-adevar nu sunt sofer dar bicicleta o folosesc aproape zilnic din mai pana in septembrie, din cauza asta nu ma pricep cum e cu asigurarile si cu declaratul de accidente la politie si nici patit nu sunt. doar ca aceasta problema nu mi se pare suficienta pt a exclude orice fel de sansa ca biciclistii sa foloseasca si ei carosabilul soferilor cum spunea colegul nostru si cred ca se exagereaza...

 


Re: Pistele pentru biciclisti bercenicity

Cum a ajuns Olanda sa aiba infrastructura de biciclete de acum



 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Utilizator anonim 2

Foarte instructiv si interesant. Nici Belgia nu cred ca e mai prejos, cel putin zona flamanda.
La noi cred ca e putin mai greu pentru ca generatia actuala inca incearca sa isi vindece complexele formate in perioada comunista cind masina nu era la indemina oricui, pe de-o parte din cauza saraciei, pe de alta pentru ca statul nu incuraja transportul individual.
Mi s-a intimplat o data cind eram pe bicicleta, sa opreasca linga mine o Dacia Nova si soferul sa imi zica: "Baaaa, bine, baaa, tooot la bicicleta ai ramas?! Eheee..." Si a demarat plin de satisfactie. Nu m-a surprins deloc, era un fost coleg de scoala generala care a ramas repetent in clasa a sasea...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use