Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

594 posts, 159131 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti telvanni

#Mircea
cred ca pui prea transant problema cu accidentul. Roaga-te ca cel cu care te-ai lovit sa nu cada si sa pateasca ceva pentru ca pana la fiare cele mai importante lucruri sunt sanatatea si viata.
Nu stiu unde sunt biciclistii aia indisciplinati pentru ca eu n-am dat peste niciunul! Eu cred ca-i inventati voi.

Da Doamne sa se inmulteasca bicilsistii in Bucuresti, sa avem piste pentru ei si apoi te asigur eu ca vor invata si regulile.

Ganditi-va doar la faptul ca daca faci accident cu un biciclist tu nu patesti fizic nimic. Esti protejat de 2 tone de fier. Restul...hartogaraie.

Vizionare placuta: http://www.youtube.com/watch?v=NcHv1v78 ... detailpage

 



Re: Accidente,incidente ikarus13

Mircea G wrote:
http://www.realitatea.net/martor-ocular- ... 197.html Cum comentati ???

De absolut cele mai multe ori incidentele sunt provocate de taximetristi... :evil: ..nu se asigura, nu dau niciun semnal, parcheaza unde le vine lor ca sa nu zic altfel si politia sta si se uita!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente Mircea G

ikarus13 wrote:
........
De absolut cele mai multe ori incidentele sunt provocate de taximetristi... :evil: ..nu se asigura, nu dau niciun semnal, parcheaza unde le vine lor ca sa nu zic altfel si politia sta si se uita!
In cazul de fata,  biclistul avea ce cauta acolo ????

 


Re: Accidente,incidente ikarus13

Mircea G wrote:
In cazul de fata,  biclistul avea ce cauta acolo ????

Desigur ca nu...din cate stiu eu biciclistii au voie pe benzile speciale si daca  acestea nu exista, pe prima banda , langa trotuar. Asta era chiar pe mijloc  :lol:

 


Re: Accidente,incidente LArSON

ikarus13 wrote:
Mircea G wrote:
In cazul de fata,  biclistul avea ce cauta acolo ????

Desigur ca nu...din cate stiu eu biciclistii au voie pe benzile speciale si daca  acestea nu exista, pe prima banda , langa trotuar. Asta era chiar pe mijloc  :lol:


Si daca schimba directia de mers?!?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente Mircea G

LArSON wrote:
........

Si daca schimba directia de mers?!?
Sincer , n-am permis de biciclist , dar sigur nu asa se schimba directia de mers si nu avea ce cauta acolo .
Este aceiasi situatie periculosa si inconstienta ca atunci cind motocilistii se " vira " printre masini .

 


Re: Accidente,incidente LArSON

Mircea G wrote:
LArSON wrote:
Si daca schimba directia de mers?!?
Sincer , n-am permis de biciclist , dar sigur nu asa se schimba directia de mers si nu avea ce cauta acolo .
Este aceiasi situatie periculosa si inconstienta ca atunci cind motocilistii se " vira " printre masini .


Clipul a aparut si pe zoso.ro http://www.zoso.ro/biciclisti-motocicli ... imetristi/

Acolo mai jos apare un comentariu astfel:
viorel a comentat:
19 Mai 2013 at 9:46 pm
deci:
1 eu sunt pe motocicleta care filmeaza (proprietarul filmului)
2 deoarece camera nu este una calitativa nu se vede ca biciclistul semnalizeaza(cu mana) ca vrea sa faca stanga (motiv pentu care era pe mijloc, acesta plecand de pe banda 1) taxiul a vrut si el sa se incadreze pe banda 2 dar ce sa vezi, una bucata biciclist, taximetristul s-a facut cu masine spre acesta si de aici lucrurile au degenerat dupa cum se vede si in filmare.
3 nu am interventit in favoarea taximetristului pentru ca la fiecare iesire cu motocicleta dau de cate unu care si-o cauta cu nocturna de pe stadion si tot ei sunt tari in gura.
DREPT URMARE MA BUCUR CA SI-A LUAT-O FRAIERUL.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente Mircea G

LArSON wrote:
..............

Clipul a aparut si pe zoso.ro http://www.zoso.ro/biciclisti-motocicli ... imetristi/

Acolo mai jos apare un comentariu astfel:
viorel a comentat:
19 Mai 2013 at 9:46 pm
deci:
1 eu sunt pe motocicleta care filmeaza (proprietarul filmului)
2 deoarece camera nu este una calitativa nu se vede ca biciclistul semnalizeaza(cu mana) ca vrea sa faca stanga (motiv pentu care era pe mijloc, acesta plecand de pe banda 1) taxiul a vrut si el sa se incadreze pe banda 2 dar ce sa vezi, una bucata biciclist, taximetristul s-a facut cu masine spre acesta si de aici lucrurile au degenerat dupa cum se vede si in filmare.
3 nu am interventit in favoarea taximetristului pentru ca la fiecare iesire cu motocicleta dau de cate unu care si-o cauta cu nocturna de pe stadion si tot ei sunt tari in gura.
DREPT URMARE MA BUCUR CA SI-A LUAT-O FRAIERUL.

Putea sa semnalizeze si decolarea verticala , in Bucuresti nu se circula cu bicicleta , din cite stiu eu !
Taximetristul ala a fost prea calm caci in mod normal ii facea aluia bicicleta guler .
Nu avem nevoie de biciclisti in trafic !

 


Re: Accidente,incidente LArSON

Ok, deci pana la urma toata argumentatia ta a fost subiectiva, ai ceva cu biciclistii in general. Nu vreau sa starnesc polemica mai departe, comparatii si argumente s-ar gasi.
Doar ca ar trebui sa renunti la semnatura, un oras normal fara biciclisti nu exista.
Sa lasam topicul altor accidente si incidente din traficul bucurestean zic.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente 133 313

Si totusi nu am reusit sa gasesc prevederea juridica ce trimite biciclistii la circulat pe partea carosabila a drumului public printre vehicule... Unii dintre ei sunt chiar ambitiosi si tin troleibuzul la respect.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente Mircea G

LArSON wrote:
Ok, deci pana la urma toata argumentatia ta a fost subiectiva, ai ceva cu biciclistii in general. Nu vreau sa starnesc polemica mai departe, comparatii si argumente s-ar gasi.
Doar ca ar trebui sa renunti la semnatura, un oras normal fara biciclisti nu exista.
Sa lasam topicul altor accidente si incidente din traficul bucurestean zic.
Am prieten care participa la toate concursurile ...miine sau duminica este la Tg Ocna ! Merg mereu la Comana unde este raiul biciclistilor , si chiar am cunoscut destui .... n-am nimic cu ei ...sa fie corecti !

 


Re: Pistele pentru biciclisti telvanni

Era oare beat Oprescu cand a afirmat asta?

Avem nevoie de experienţa oraşului Copenhaga în ceea ce priveşte infrastructura rutieră, şi mă refer mai ales la planificarea traficului. Este cunoscut că în Danemarca există o tradiţie veche în ceea ce priveşte mersul pe bicicletă, însă Copenhaga a transformat această variantă de transport într-un element esenţial al planificării urbane. De aceea, consider că sunteţi cei mai în măsura să acordaţi Bucureştiului expertiza de care are nevoie în această direcţie. Nu în ultimul rând, dorim să cooperăm cu Copenhaga în cadrul organizaţiei C40-Green Growth Network, creştere verde care presupune investiţii în tehnologii şi infrastructură eficiente din punct de vedere al resurselor şi eficace din punct de vedere al protecţiei mediului",


Tot articolul aici: http://www.b365.ro/primarul-sorin-opres ... 90703.html

 


Re: Pistele pentru biciclisti bercenicity

O ciudatenie. Mergeam pe Kiseleff intre PPL si Arc, si am vazut ca pe stalpii care sunt pe scuarurile din mijloc sunt indicatoare de pista biciclisti... iar pentru cele de pe trotuar erau alea "interzis biciclistilor". Adica vor sa mergem pe benzile XXL din mijlocul Kiseleffului impreuna cu restul traficului? Sau vor sa faca mijlocul strazii exclusiv pentru biciclisti, ceea ce mi se pare un pic aiurea - la ambele capete sunt intersectii cu trafic intens. Sau le-au mutat indicatoarele de pista biciclisti pe mijlocul drumului cand au zis ca pistele pe trotuar sun ilegale?

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use