Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

594 posts, 159110 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti padovan

^^ati vrut piste pe carosabil?
na,v-am facut pe carosabil
sper sa va placa :D

 


Re: Pistele pentru biciclisti ikarus13

Intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa se poate observa un mic obstacol.  :twisted:
Si mai sunt multe locuri in care sunt chestii de genul asta.
mda...jpg (291.92 KB; downloaded 8748 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti misterr

Păi nu așa trebuia să treacă și Diametrala Buzești-Berzei-Uranus prin porticul Halei Matache (proiectul modern), și s-au opus conservatorii? Se pare că nu ești la curent cu ultimele tendințe în materie de arhitectură...

 


Re: Pistele pentru biciclisti rosetti61

Inca o aberatiune (dupa cum se vede e pe Aviatorilor) :shock:
(flickr)
biciclizme
3983719560_f9e365d874_b.jpg (432.22 KB; downloaded 8661 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti DocOctavius

Ar fi fost mult mai interesant daca faceau asta pe parte stângă a pozei cu câte o șicană la fiecare bancă ;)

 


Re: Accidente,incidente telvanni

Mircea G wrote:
Nu avem nevoie de biciclisti in trafic !


Bre Mircea, imi pare ca trebuie sa-ti spun dar...ai spus-o urat de tot. Mai bine tu nu ai ce cauta in trafic daca gandesti asa.
Imi pare rau ca impart orasul cu tine.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Accidente,incidente Mircea G

telvanni wrote:
.......

Bre Mircea, imi pare ca trebuie sa-ti spun dar...ai spus-o urat de tot. Mai bine tu nu ai ce cauta in trafic daca gandesti asa.
Imi pare rau ca impart orasul cu tine.
Poate am spus direct , si nici eu nu impart orasul cu cine vreau ! Trebuia sa intelegeti esenta ! Ideea este ca asa cum se desfasoara traficul ACUM , nu avem nevoie de biciclisti . Cind traficul va fi REorganizat  si pentru ei , nu ma deranjaza .
REPET : cum este acum , NU !

 


Re: Pistele pentru biciclisti George

Totusi, Codul rutier da voie si biciclistilor sa circule. Asadar, nu ma intereseaza ce cred soferii despre biciclisti, daca vor sau nu sa imparta traficul cu ei sau nu.
Si eu as prefera sa nu impart traficul cu ca. 70 % din soferii din trafic, la care se adauga, in mod tintit, nesimtitii, iresponsabilii, cei care nu semnalizeaza dreapta sau stanga, in masura in care nu sunt deja inclusi in categoriile anterioare.

Mai important e sa ne toleram si sa ne acomodam reciproc decat sa emitem judecati de genul "fara voi".

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

George wrote:
Totusi, Codul rutier da voie si biciclistilor sa circule........
In Bucuresti ? si daca DA , pe unde ???
.........
Story : Ajung la semafor  . Ma aflu undeva in zona centrala . In timp ce masina se opreste , incepe sa atraga ca un magnet "mustele ". Spre ea se repede un vinzator de ziare , gata sa-mi bage Libertatea pe geam , o sleahta de tigani se catara pe masina sa spele geamurile , ca vrei nu vrei , mai apar si niste distruse sa-mi ofere reclama la masaj ...o adevarata bulibasala . Ma reped sa inchid geamul , fac semne disperate tiganilor , sa ma lase in pace ....brrrrr . Incep sa ma gindesc ca ma aflu EU in locul gresit , ca nu sint pe carosabil ci intr-o mahala sordida .
In timp ce eu resping atacul , PRINTRE masini apare vesnicul motociclist care trebuie el sa fie idiot si sa faca slalom printre oglinzi ( manevra ilegala ) si toata sleahta de ambulanti si " prestatori de servicii " iar pe linga bordura , in cazul fericit , ca de multe ori este printre benzi , un lesinat de biciclist care se tine de masini sa nu cada .
Incep sa ma gindesc ca o trecere pe rosu este mai putin riscanta decit o oprire la semafor .
Salvarea vine doar din culoarea verde !
VERDEeeeee ....ma reped sa plec dar canci ! Circul se manifesta acum pe repede inainte in sunet de claxoane . Primele masini nu pot pleca deoarece trebuie sa iasa idiotii cu motocicleta dintre masini , biciclistii , hoardele sa se retraga ....si pina se elibereaza strada , ROSU . La ACEST rosu chiar imi vine sa scot " ceva " si sa fac ordine , eventual sa crap niste capatini !  Acum circul ambulant se muta la noii veniti in coloana iar daca am putin noroc sa nu intre iar un idiot cu motorul printre masini , reusesc sa plec la primul verde .
............
Cam asa este traficul din Bucuresti , fara exagerari . Sa va mai spun ca pe carosabil intilnesti cretini cu role , muieri cu carucioare , invalizi cu carucioare ...aici gasesti tot ce vrei .
Se poate vorbi de trafic civilizat in nebunia asta ?
In toata aceasta amestecatura denumita TRAFIC , nu credeti ca este nevoie de ordine , de o lege stricta ?
REPET :
1. Motociclistii sa respecte regulile , sa stea in coloana , la locul lor .
2. Biciclistii sa circule pe unde au voie si cum este legal .
Aceste doua categorii , avind in vedere posibilitatile , sa nu incurce traficul .
Sper ca m-am facut inteles . Eu nu vreau sa " tolerez " ci sa respectam legea . Daca prefeream sa " tolerez " poate aveam meseria de ***--va !

 


Re: Pistele pentru biciclisti George

OK, si eu vreau ca toata lumea sa respecte legea, fara deosebiri si fara a privilegia un singur tip de participanti la trafic, restul e retorica goala si inutila.

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

Singura solutie viabila si 'verificata' e 'segregarea' traficului...adica, biciclistii cu biciclistii, pietonii cu pietonii, transportului in comun pe cale separata, tramvaiul in sit propriu si 'magarii' cu 4x4 doar pe aleea rezervata 'magarilor'!

 


Re: Pistele pentru biciclisti telvanni

Toate problemele ce tin de femei cu carucioare, handicapati in scaun, roleri sau orice asemnatori s-ar rezolva daca toate trotuarele ar fi libere. Libere de masini.
Dei problema este nesimtirea melteanului care crede ca poate parca oriunde.

 


Re: Pistele pentru biciclisti misterr

subway guru wrote:
Singura solutie viabila si 'verificata' e 'segregarea' traficului...adica, biciclistii cu biciclistii, pietonii cu pietonii, transportului in comun pe cale separata, tramvaiul in sit propriu si 'magarii' cu 4x4 doar pe aleea rezervata 'magarilor'!
Traficul din Saigon (Ho Și Min) te contrazice...

Rush Hour Traffic in Ho Chi Minh City, Viet Nam

 


Re: Pistele pentru biciclisti iliutu

Off-topic: sunt mai mult scutere decat masini, asa ca traficul e altceva ... Sa nu comparam mere cu pere !

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use