Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

594 posts, 159114 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti telvanni

Un articol care ma bucura (in sensul ca nu sunt singurul dinozaur care gandesc asa)
http://www.b365.ro/bicicli-tii-cer-demi...comentarii

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

Toata stima pentru ei , DAR cu regulament de circulatie si permis ! ;)  http://cristianghinea.wordpress.com/201...-frumoase/ ....deci nimic nou, istoria se ( poate ) repeta .

 




  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

Pe cinstea cui ? Faptul ca s-au incalcat toate regulile posibile e marfa , nu ?
Biciclistii viseaza .
.................
http://www.youtube.com/watch?v=Q0Fvy-BGA_g#t=286

 


Re: Pistele pentru biciclisti bercenicity

Cum se face educatie la TV pe alte meleaguri:















 


Re: Pistele pentru biciclisti Boggy

Mircea G wrote:
Faptul ca s-au incalcat toate regulile posibile e marfa , nu ?


Sa inteleg ca soferii nu incalca toate regulile posibile in fiecare zi, nu?
Iti recomand o plimbare cu bicicleta. Poate te mai calmezi.

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Mircea G wrote:
Pe cinstea cui ? Faptul ca s-au incalcat toate regulile posibile e marfa , nu ?
Biciclistii viseaza


Cu tot respectul dar ceea ce sustii tu este o imbecilitate. Ce este rau in a spera... si a-ti cere dreptul la un oras civilizat? Nu cumva si in '89 s-au incalcat "toate regulile posibile"?!? Ia spune! Pe principiul asta: stati si inghititi.
Tu logic ca te simti bine cand mergi cu masina de n-ai nicio treaba, si mie imi place asta, dar trebuie sa ne adaptam la noua "grila" de participanti la trafic. Nu mai sunt doar masinile (tramvaiele) si pietonii, ci au mai aparut si biciclistii la pachet cu persoanele cu dizabilitati.

Pe trotuar n-ai voie, in parc n-ai voie (am luat amenda de la comunitari), pe strada se mai trezeste unul agresiv sa faca pe instructorul cu tine. Ia spune-mi tu nenea,PE UNDE AM VOIE SA MERG CU BICICLETA?! Te-ai vazut cu sacii in caruta ca ai masina.

N-am nimic cu tine, nu-l lua ca pe un atac, dar ai o perspectiva foarte... fixa si incorecta. Nu merita si bicliclistii 1-2m din strada? Ei nu platesc taxe sau cum? Sunt atatia care n-au masina si totusi taxele lor sunt folosite si pentru strazile pe care mergi tu.

M-am saturat sa vad cozi imense unde in fiecare masina sta cate unul singur. Niste puturosi care s-au nascut cu drepturi. Magheru de exemplu are si 8 benzi, ok, autobuzelor nu le dati, dar nici macar biciclistii nu merita o banda amarata din alea 8?

Stiu ca nu e vina ta sau a celor ca tine, ca doar nu tine de voi, dar daca suntem in aceiasi oala macar sa fim cinstiti cu noi. Gandeste-te ca toti aia din fotografia aceea o sa renunte la bicicleta si o sa iasa cu masinile, o sa fii mai bucuros?

 


Re: Pistele pentru biciclisti telvanni

Am fost sambata la protestul biciclistilor. Cu fi-miu! Stiti ce am observat? Eram inconjurat de ceea ce eu as numi "lume buna": oameni educati, politicosi si amabili. Astia sunt biciclistii. Nu mai spun ce dragute erau doamnele.
Am vazut ca pe Splaiul Independentei, in zona centrului vechi s-a luat o banda de la masini si s-a dat masinilor. Trebuie sa stea politia la capatul benzii ca sa nu intre nesimtitii.
Arata foarte civilizat zona si ma amuz teribil cand vad cozile de masini pe celelalte doua benzi.
Partea buna e ca nimeni n-a interzis accesul biciclistilor pe acea banda. Ar fi si culmea.
http://www.b365.ro/banda-pentru-ratb-in...95036.html

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

Eu stiu ca sinteti frustrati dar puteti sa va calmati dvs cei cu gura mare , eu doar am scris o opinie . Buna sau rea !
Poate este mai complicat pentru dvs , dar se pare ca n-ati inteles esentialul . Ideea , si am mai scris , este de responsabilitatea biciclistului si posibilitatea lui de identificare . Fara asa ceva , va garantez ca vor fi destui sa produca evenimente in trafic si se vor alege cu bicicleta "guler" in lipsa unei rezolvari clare si legale .
Aveti ceva de ascuns ?
Ce va deranjaza sa inmatriculeze bicicletele si sa faceti niste cursuri de circulatie ?
Ce va deranjaza sa platiti si dvs un impozit ?
..............
Strada nu este tarlaua de papusoi din spatele ogradei , este un loc unde se circula cu responsabilitate si dupa reguli pt toti participantii . DVS ??????

 


Re: Pistele pentru biciclisti Boggy

Intr-adevar, strada nu este o tarla... in tarile cu apa calda. In Romania si mai ales Bucuresti, sa fim seriosi. E mai rau decat o tarla. Se incalca reguli de circulatie, se parcheaza pe unde se apuca, se blocheaza transportul in comun pentru ca "tre sa intorc pe linia de tramvai dom'le sa iau plodu' de la scoala".
N-am auzit de inmatriculare de biciclete in restul Europei. E o idee cam aberanta.
Impozit, personal, platesc atat la apartament, cat si la locul de parcare, cat si la... atentie... autoturismul propriu. Da! Foarte multi biciclisti au masina proprie si platesc la ea impozit, asigurare, rovinieta. Personal, o tin parcata la bloc si o folosesc strict pentru aprovizionarea saptamanala si concedii. Trebuie sa fiu cel putin dus cu capul sa incerc sa merg la serviciu cu masina prin Bucuresti.
Apropo: bicicleta ESTE vehicul. Multi nu... mai degraba nu vor (vezi Mircea G) sa inteleaga acest lucru.
Bicicleta este un vehicul, iar biciclistul este conducătorul unui vehicul. Vehiculele merg pe partea carosabilă a drumului.
Daca tu, Mirgea G, ai in gand numai biciclete facute guler, este clar ca "te agiti pentru un oras normal" intr-un mod total eronat.

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Mircea G wrote:
1. Ce va deranjaza sa inmatriculeze bicicletele si sa faceti niste cursuri de circulatie ?
2. Ce va deranjaza sa platiti si dvs un impozit ?
3. este un loc unde se circula cu responsabilitate si dupa reguli pt toti participantii


Repet, nu luati comentariul meu ca pe un atac, doar ca ma indigneaza foarte tare ceea ce sustineti dvs.

1. Exista asa ceva in strainatate (in Europa, ca noi aici vrem sa ajungem)? din cate stiu eu: nu

1.2 Daca se vor face benzi speciale nu mai este nevoie de asa ceva pentru ca soferii n-au voie pe banda de biciclete si bicicletele n-au voie pe carosabil (in zonele in care exista benzi speciale). In alta ordine de idei, codul rutier reglementeaza clar faptul ca biciclestii au voie pe carosabil respectand indicatoarele, semnalele rutiere si regulile de circulatie. Uite cum vad eu treaba: pietonii au trotuarul lor si nu necesita cursuri de circulatie, idem nici biciclistii nu trebuie sa necesite cursuri deoarece vehiculele lor nu au autopropulsie si nu prind 200 km/h, nu mai zic de caracteristicile evidente ale bicicletei care pe langa un autoturism o fac inofensiva. Plus, nu va faceti griji ca biciclistul raspunde oricum in fata legii daca accidenteaza grav un pieton sau daca provoaca un accident.

2. Mi se pare absurd sa le cerem biciclistilor, CELOR CARE PASTREAZA MEDIUL MAI PUTIN POLUAT, sa plateasca o taxa suplimentara.Este ca si cum cei de la Salvati Copiii ar cere o taxa pentru donatii! :lol: :shock:

3. Teoretic. N-am auzit de persoane ucise pe trecerea de pietoni de biciclete... de masini insa... :ugeek:

Te rog frumos sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari:
1 Ar fi mai bine daca toti biciclistii ar iesi cu masina?
2 Ti se pare cinstit, cel putin, ca soferii sa-si parcheze masinile pe benzile de biciclete? Biciclestii isi parcheaza bicicletele pe strada? Adica soferii au voie pe spatiul altora, dar biciclistii pe strada nu.
3 De ce sa plateasca taxe suplimentare? Sau mai simplu, esti constient ca pietonii si biciclistii contribuie la intretinerea si modernizarea carosabilului? Esti constient ca cele mai mari investitii s-au facut domeniul rutier auto lasand atat pietonii cat si biciclistii si persoanele cu dizabilitati cu trotuare pline de obstacole sau intr-o stare avansata de degradare?
4Unde avem voie cu bicicleta? (pe trotuar nu, pe strada nu, in parc nu)

REZUMAT: tot ceea ce propui tu n-ar face decat sa descurajeze biciclistii... sau asta urmaresti de fapt?

Iti urmaresc de mult timp mesajele si nu-mi vine sa cred cum m-am pacalit, chiar aveam impresia ca sustii civilizatia si "europenismul". :|


Unde a disparut aceasta persoana?
Mircea G wrote:
localitatea este localitate , si conteaza oamenii , comunitatea , nu cocalarii care vor sa mearga la munte ... masinile sint pe planul doi ... Idiotenie ca la podul Basarab care nu are si pietonala ...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

Vad ca ma atacati din toate pozitiile , dar rezist .
Din partea mea , se pot face cite piste de biciclete doriti , nu ma deranjaza cu nimic . Se pot face piste si pentru trotinete , carucioare de butelii , nu asta este problema . Problema este ca sintem o natie de tirtani necivilizati si fara pic de respect fata de lege si cel de alaturi . Sa arunci in trafic inca niste participanti total nepregatiti este riscant , si pt noi soferii si pentru ei .
Nu-mi doresc sa intind discutia , daca doriti sa intelegeti , intelegeti .
Faptul ca cer responsabilizarea biciclistilor nu o vad o prostie .

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

In fine, dar explicati-mi macar cum e cu taxa. Cum si pentru ce doriti taxarea lor? Atat doresc sa mai stiu si nu mai intind discutia. :?:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use