MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 816324 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre civilizatie la metrou Slasher1985

Si eu apreciez foarte mult colindele chiar daca difuzoarele ar fi de acum 100 de ani. Urmeaza niste timpuri mai speciale ale anului, si prefer ca, dupa ce aud "colindele" de injuraturi ale tuturor soferilor blocati in trafic, si "colindele" cersite de sirul de puradei din tramvai, sa aud colindele (chiar si mai putin clare) de la metrou. :)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Eu prefer totusi linistea. Nu cred ca supara pe nimeni. Fiecare avem cite o preferinta muzicala dar trebuie satisfacuta in intimitate :)

 


Re: Despre civilizatie la metrou misterr

Răspunsul e simplu: este aceeași situație ca la posturile de radio, care au devenit imposibil de ascultat, pentru că difuzează încontinuu aceleași 3-4 melodii: trebuie achitate drepturile de autor pentru piesele difuzate, și nu sînt bani pentru mai multe. De aceea megaoaia nu poate difuza altceva...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Gata, de ieri au inchis magaoaia ;)

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Astazi am "deschis usa" :) Crestineee! Chiar ma gindeam cind or sa inceapa... Au schimbat putin placa dar tot cu "sa-ti traiasca ce-ai pe casa...".
Sa ne traiasca si Scorsezii ca ii lasa. :twisted:

In afara de asta ma agaseaza anunturile de la ora fixa si de la si treizeci: ala cu regulamentul Metrorex ("nu incurajati cersetoria dind bani sau foloase materiale cersetorilor din metrou..." (!) ) si ala cu pompierul de serviciu cu amenda de la 500 lei la 1000 lei si cu tacanitul de buton de la sfirsit. Zgirie pe creier.

 


Re: Despre civilizatie la metrou survola

Alea cu cersetorii sunt bune, mai educa oamenii.

 


Re: Despre civilizatie la metrou thor5

Am si eu o mica problema cu civilizatia, de fapt curatenia de la metrou. De fapt e un caz concret, singular, dar care persista de ani de zile, si cred ca tine exclusiv de Metrorex sa il "repare", mai precis: Piata Urinii 2, peretele din beton de la linia 2 (directia de deplasare Pipera-Berceni), zona vagoanelor 1 si 2. Dupa cum banuiesc ca stie toata lumea, deasupra acelui perete exista un celebru fast-food (nu dau nume, ca nu am nimic personal cu ei), care evacueaza apele uzate (de la toalete) prin niste tevi care trec prin vecinatatea acelui perete. Problema olfactiva si estetica este ca unele din acele tevi sunt mereu sparte, iar peretele este pictat in continuu cu niste reziduuri ingrozitoare, desprinse parca din filmele de groaza cu experimente biologice.
Repet, problema mea nu este restaurantul in sine, ci bataia de joc a Metrorex, care obliga calatorii din cea mai aglomerata statie de metrou, sa testeze olfactiv si vizual acele firicele aluvionare in continua schimbare (miscare).
Numai regulile limbajului civilizat ma impiedica sa exprim adevarata amploare a fenomenului.

 


Re: Despre civilizatie la metrou ByOnu

Toate statiile arata oribil. Si asta NU pentru ca sunt comuniste cum ii tot auzi pe unii, pana cand si statiile noi, precum N Grigorescu sau M4 2000 in special arata jalnic. Statiile vechi chiar au arhitectura si este pacat ca sunt lasate de izbeliste. Nu mai spun ca fiecare isi trage cabluri pe unde vrea, reclamele si ele sunt din alt film, in special afisele A5 avizate de Sindicat, ci nu de Metrorex (Metrorex a contractat o firma specializata sa zic asa in domeniul publicitar, astia nu-si lipesc posterele cu scoci sau aracet pe marmura). In afara de banalul maturat, dat cu mopul si anuala spoiala cu var (doar la tara am mai vazut asemenea spoieli), nu se face nimic, nici macar neoanele nu se schimba. Periodic, peretii laterali ar trebui spalati cu jetul de apa, calcarul inlaturat, etc.

Daca ar fi dupa mine, majoritatea statiilor ar trebui restaurate serios (in perioada de vara), si modernizate unde este posibil, fara distrugerea arhitecturii originale.

De Romana nici nu mai vorbesc... :|

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou sab

@thor5
Esti sigur ca problema provine de la fast-food ? Pentru ca situatia descrisa de tine este cam la mijlocul statiei (ori fast-food-ul este intr-un capat...), cam exact in zona pasajului de legatura U1-U2, adica unde s-a spart peretele mulat al statiei. Iar apa curge permanent acolo...

 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

N-am vrut sa intervin, dar nu  are nici o legatura cu Mc Donald's - ul.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou 133 313

Suspectez ceva infiltratii si de la caseta colectoare. Orisicum este mirific. Evit Unirii 2 pe cat posibil.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou sab

Teoretic, caseta colectoare a fost construita pe sub Dambovita, iar Dambovita este destul de departe de zona respectiva. Insa s-ar putea sa ai dreptate si la Unirii caseta colectoare sa nu fie chiar sub Dambovita, ci  oarecum paralela cu ea. Nu cred a raul a fost canalizat si largit in zona Unirii in anii 80, asa cum s-a facut pe restul traseului, ci a fost lasat asa cum era (adica acoperit cu planseu).
Oricum avem si o sifonare in zona, atat a raului, cat si a casetei...Poate de aici este problema.

 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

Despre râu, numai de bine  ;)  .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use