MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 816332 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre civilizatie la metrou thor5

survola wrote:
Am sesizat si eu la Metrorex problema cu usile inchise, nu am primit nici un raspuns.
Sa lase doar cate una deschisa, sa ne strecuram, ca prea ne-am ingrasat  :lol:

Nici eu nu inteleg de ce s-au construit atatea usi, daca ele stau mereu inchise si nu servesc scopului pentru care au fost construite. Eu propun sa le zidim. Asa macar nu vom mai fi obligati sa admiram mereu ruginiturile alea!
P.S. Pentru cine are indoieli: Nu era o gluma, eu vorbesc serios! Usile alea intepenite ar trebui zidite / placate cu ceva in  asa fel incat calatorul sa stie clar care este calea "adevarata" spre gaura numita metrou.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Robert24

Te-ai gandit in primul rand cate trenuri circula pe M2?
Daca nu stii, iti spun eu ca de obicei 18. In cazuri exceptionale sunt 19 sau 20.
Durata unei curse complete este de aprox. 60 de minute cu tot cu rebrusari. Adica media de 3,33 minute.
Intre 8:30 si 9:00, apoi intre 9:30 si 10:00 intervalul scade cam la 2 minute, pentru ca in Pipera majoritatea incep lucrul fie la 9:00, fie la 10:00, deci e normal ca intre 8:00-8:30, respectiv 9:00-9:30 sa vina la 5 minute...
Nu spun ca e bine, dar astea sunt trenurile pe care le avem.
Ar trebui sa fie vreo 25 de trenuri minim pentru a se circula mai decent, dar nu sunt...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou sab

Din pacate, la cat costa un tren, nu cred ca vom avea prea curand 25 trenuri pe M2. Iar pe M1/M3, ce sa mai spun...

 


Re: Despre civilizatie la metrou ByOnu

thor5 wrote:
P.S. Pentru cine are indoieli:Nu era o gluma, eu vorbesc serios! Usile alea intepenite ar trebui zidite / placate cu ceva in  asa fel incat calatorul sa stie clar care este calea "adevarata" spre gaura numita metrou.


:shock: Ce pot sa zic mai mult. NU! Din punct de vedere al sigurantei nu ai voie, asta in primul rand. Acum ca o tanti Leana tine o usa inchisa asta nu inseamna ca trebuie zidita.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Radu Stanescu

Apropo de usi, exista un normativ pentru incendiu, care iti spune cate usi trebuie sa existe, daca zidesti, ce te faci cand o masa de oameni trebuie evacuata urgent?

 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

Da-l  :twisted: de normativ, se aplica cand vrea muschii nostrii.
Vezi statiile : Brancoveanu, Tineretului, Aparatorii Patriei, or mai fi si altele, la statiile astea nu se mai aplica nici un  normativ.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou 133 313

Aia de la Scorseze au intrat in "greva" ca si aia cu salubritatea? La Sudului sprijina peretii, admira tavanul si clandestinii isi fac de cap. Maine parca vad ca se scumpeste cartela.

 


Re: Despre civilizatie la metrou florin

Posibil, am prins și cerșetori cântăreți la oră de vârf.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Dragos Tanase

133 313 wrote:
Aia de la Scorseze au intrat in "greva" ca si aia cu salubritatea? La Sudului sprijina peretii, admira tavanul si clandestinii isi fac de cap. Maine parca vad ca se scumpeste cartela.


La Piata Romana, baietii (clandestinii) opresc scara rulanta si coboara direct pe peron, iar eu dau 50 de lei pe abonament!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou 133 313

O sa iau la cataroaie in mutra pentru asta dar... "baietii" de la ase le au cu economia.  :lol:

 


Re: Despre civilizatie la metrou subway guru

Le au cu furaciunea...problema se poate rezolva simplu cu un sistem de iesire unisens...plus sarma ghimpata, garduri electrice, constitutie islamica, executii publice pe stadioane, resuscitarea Lu Vlad Tepes, etc, etc, etc...dar probabil se doreste doar antrenarea viitoarei generatii de politicieni guvernanti...si nimic mai mult...

 


Re: Despre civilizatie la metrou elcraft

Utilizator anonim 2 wrote:
La Lujerului de exemplu sunt de obicei blocate toate mai putin una prin care toata marea de oameni trebuie sa treaca. Nu e numai o lipsa nesimtita de respect pentru calator (stiu, le e frig casierelor, dar pot sa isi cumpere un calorifer electric) dar e si o mare problema de siguranta, cum spunea si Goldmund. Daca se creeaza panica sau mai rau un incendiu, se lasa cu sute de morti (vezi cazul aeronavei de la Manchester 1985). Usile care stau inchise nu sint de tip nou, cu "bara de panica" (bara aia rosie orizontala pe care trebuie sa o apesi ca sa iesi). Nu e de gluma cu asta, eu unul nu vreau sa ard ca sobolanu' din cauza ca "o corenteaza" pe casiera sau pe ala de la Scorseze.

Asta imi pare o boala romaneasca generalizata. Nu numai la metrou se intampla, ci si in gari, institutii, scoli, etc, cam oriunde exista multe usi (sau ghisee) si e de-al statului.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Tom

Dacă tot vorbim de civilizaţie, apreciez faptul că mecanicii de metrou nu m-au lăsat pe peron, deşi am ajuns după ce se închiseseră uşile :twisted: Pentru a 2-a oară în două săptămâni :D (nu văd aici iconul ăla cu berea)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Mai sint si mecanici de treaba. Se intimpla insa de multe ori la Eroilor, cind vii dinspre Preciziei si vrei sa mergi spre Gara sa nu ai timp destul sa schimbi peronul. Ar putea sa astepte si ei ei sa treaca toata lumea.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422351 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use