Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 186132 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Tavi

Utilizator anonim wrote:
"În septembrie se va turna prima dală de beton. [...]
Autostrada suspendată va avea aproape 50 de kilometri şi toată lucrarea va costa 1,6 miliarde de euro.

Am inteles cand incepe, ce lungime are, am inteles si cat costa dar cand o termina cred ca a omis sa ne spuna... Poate pricep eu mai greu. :?€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata mindmasster

In viitorul apropiat .  Sa inceapa odata autostrada asta.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata telvanni

Nu va incepe mai oameni buni nicio sosea suspendata...parerea mea. NU sunt bani pentru asa ceva.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata adn2377

Eu nu inteleg cum ar putea sa mearga din Pipera (Petricani, etc) pana pe Iuliu Maniu si sa aiba 50 de kilometri lungime...  :lol:

Deocamdata mi se pare apa de ploaie.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Dominatrix

De la Oprescu citire:
Sorin Oprescu wrote:
În septembrie se va turna prima dală de beton.
Asa-i ca dalele alea sunt facute din carnatii de la Guiness Book? Iar pe autostrada vor vor avea voie sa circule pe doar Mos Craciunii, nu? Doctore, du-te inapoi la spital, ca Mosi Craciuni, ciorbe de burta si carnati fac bucurestenii si fara tine.
Sorin Oprescu wrote:
Acum stau şi negociez, pentru că nu poate fi decât o firmă puternică. Am găsit firmele, dar fiecare au nişte pretenţii pe care nu le pot aproba", a spus edilul Capitalei pentru jurnalul.ro.
Pai cum papucii mei "negociezi" cu firmele? Autostrada nu e facuta din banii lui, pentru un asemenea proiect se face licitatie si in Burkina Faso. Pardon, am uitat ca la licitatii iese cine trebuie. Mi se pare mie, sau dr. Oetker e Adi Bordureanu "re-loaded"?

Sorin Oprescu wrote:
Autostrada suspendată va avea aproape 50 de kilometri şi toată lucrarea va costa 1,6 miliarde de euro.
 Pentru tramvaie noi nu sunt bani, dar pentru un proiect despre care nimeni nu stie exact unde incepe si unde se termina sunt bani. Uite asa isi baga dr. Oeker utilajele in Bucur LF, incurajand transportul in comun si descurajand masina. Probabil nu vrea sa se confunde cu ceilalti, asa ca vrea doar el sa se plimbe cu masina prin oras.

Cum va face dr. Oetker autostrada suspendata ? Se incep lucrarile si apoi .. se suspenda. :twisted:  
* Nota: prin inceperea lucrarilor se intelege saparea unei gropi in asfalt in vederea plantarii primului pilon.

Acum serios vorbind, daca ne amintim ca doua pasaje amarate din zona IaCheia-CareFură au durat  ani de zile, iar groapa de subtraversare de la Aeroportul Baneasa a durat mai mult de un an, calculati voi cat va dura pana va fi gata autostrada suspendata cu cei 50 de km ai sai. Sosea suspendata? Mai bine zis, zburatoare, caci va zbura si ea si banii alocati ei pana va fi gata.
Sorin Oprescu wrote:
"Practic înconjoară Bucureştiul, pe un inel, dacă vreţi mai median decât e inelul median.
...zise Oprescu si mai trage o basina electorala..... Cum adica "mai median decat e inelul median"?? Deci daca e mai median decat medianul (sic!) pe unde va trece? Prin centru? Ar fi bine, poate taie un pic din cladirea hidoasa din piata Charlie dă Gol şi poate dărâma cele 17 etaje ale clădirii de langa catedrala catolica.
Cu exproprierile n-ar fi mare problema, oricum, sunt destule cladiri "cu bulina" care stau sa cada, despre care chiar dr. Oetker zicea ca mai dureaza vreo 30 de ani pana vor fi consolidate. In 30 de ani de acum incolo sigur vine un cutremur mare, sau poate cad singure fara nici un ajutor.
Sorin Oprescu wrote:
Acum a mai fost o chestie care m-a ţinut un pic pe loc,dar pentru mine câteva luni înseamnă mult, pentru ei înseamnă puţin, nu se stabilise locul de intrare în Bucureşti.
Aha, deci in 2 ani nici macar nu au fost facute studiile de fezabilitate, din moment ce nici nu se stie bine traseul autostrazii. Ajuns la primarie, Oprescu a facut cel mai mare carnat si din lume, iar 2 ani a facut cel mai mare c---t sa ne sature. :evil:
Sorin Oprescu wrote:
Îl stabiliseră pe Petricani, şi mă mutam şi eu cu proiectele.
Ce-ar fi sa se mute la spitalul de psihiatrie sau pe o insula tropicala si sa lase bucurestenii sa-si aleaga un primar mai bun?
Sorin Oprescu wrote:
Că trebuie să fie logic, altfel, intrarea în Bucuresti se ducea între uliţe. Pe Fabrica de glucoză, Dimitrie Pompei şi Pipera.
 Bine ca nu se duce peste Primaverii, ar fi umbrit copilaria si educatia lui, de tip securist-comunista. Domnu' primar, vedeti ca autostrada sa treaca si prin Zambaccian peste blocul lui Bombonel ca altfel ma supar pe tine si te leg cu cureaua de la pantaloni intr-o pozitie comoda.
Sorin Oprescu wrote:
Şi am început să fac Pipera, să o pregătesc, am terminat podul prin eforturile lui Onţanu şi al comunei Voluntari, în special al lui Pandele. Şi atunci autostrada care vine de la Ploieşti se va vărsa în cele trei căi.
. N-am inteles nimic din aceasta fraza a unui individ care se pare ca are aceeasi capacitate de a se exprima clar in limba romana ca anumiti locuitori din Ferentari, de o anumita etnie defavorizata. Nu stiu unde se va "varsa" autostrada care vine de la Ploiesti, dar ma intreb care sunt cele 3 cai in care se varsa "deseurile" pe care le "debiteaza": o cale prin fund, alta prin gura, a treia care e? :twisted:
Acesta a promis că autostrada va fi făcută, mai ales că deja s-au luat măsuri pentru a amenaja străzile pentru circulaţia la sol.
Cu ocazia asta se asfalteaza si strazile din cartierul Mizeria, prezentate aici pe forum pe unde si autobuzele abia circula din cauza gropilor si a lucrarilor mizerabile ale firmelor clientelare ale PMB si Administratiei Strazilor?

Şoseaua suspendată, care se doreşte a fi inelul median de circulaţie al Capitalei, ar urma să facă legătura între viitoarea autostradă III (Bucureşti-Braşov) şi bulevardul Iuliu Maniu, care se termină cu autostrada I (Bucureşti-Piteşti).
. Deci, afirmatia conform careia "Inelul median va fi paralel cu autostrada Nord- Sud" nu mai e valabila. Deci numai prin nordul orasului va trece autostrada suspendata paralela radial cu cercul :twisted: . Totusi, e o problema: unde o să arunce locuitorii din acele zone pungile cu gunoi? Căci ei le aruncau direct pe maidanele de acolo. Acum ce o să se intample? Mergi pe autostrada şi fleosc! O rosie stricata, poc, o coaja de cartof. Nu este corect sa le ia oamenilor spatiile verzi unde aruncau gunoaiele.€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata telvanni

:lol:  Foarte amuzant...dar adevarat. Bravo Dominatrix.
Repet: Astea sunt GOGOSI pentru credului.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Costin

Gustul populatiei pentru conducatorii pe care ii alege e absolut evident: cu cat candidatul e mai golan si se exprima mai plastic, cu atat are mai multe sanse de a ajunge in functie. Pe unul l'au pus primar si apoi presedinte. Al doilea e inca la stadiul de primar, dar deja viseaza mai sus... si nu ma refer la inaltimea soselei suspendate. Faceti voi profilul alegatorului acestor oameni, daca nu cumva e deja evident. Eu unul mi'am dat seama de asta la alegerile pentru primaria generala, cand singurul candidat cu un proiect concret si coerent (Ludovic Orban) nu a intrat in turul 2. Omul vrea circ, golanie, injuraturi... nu proiecte de dezvoltare durabila. Am afirmat in alta parte ca Sorin Oprescu are sansa de a deveni un primar bun, benefic pentru Bucuresti. Imi mentin parerea, contrar aparentelor de smecheras care debiteaza numai vorbe goale. Dar soseaua zburatoare, in esenta, este doar un moft, un 'proiect zburator' cu care sa ia ochii celor care se uita si la ce vrea sa faca primarul, nu numai la ce spune.

Strict legat de proiect, nu e o idee rea (niciodata nu va fi) constructia unei rute ocolitoare pentru centru. Dar atata timp cat nu exista un PUZ, sau macar un desen din pix de unde sa reiasa traseul clar al soselei, ea nu depaseste stadiul in care era acum doi ani. Adica o basina electorala, ca sa o citez pe Dominatrix.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata shoppy

Iata si traseul, Strapungere Ciurel - A1 - prin spatele Lacului Morii - prin Giulesti - pe sina de tren Bucuresti-Constanta pana la Petricani, unde vine A3.
http://www.mediafax.ro/social/lucrarile ... 0-5471854/

A aparut licitatia pentru studiul de fezabilitate.
http://www.puterea.ro/news4300/Oprescu- ... endata.htm

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata mindmasster

Domitratix tu esti cumva filosof ?  Ce as vrea sa-ti inchid gura cand incepe lucrarea in septembrie . Dar daca nu va incepe ok ,citim in continuare operele tale de 2 -3 pagini . Poate esti chiar ziarist.Respect :mrgreen:

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Dominatrix

mindmasster wrote:
Domitratix tu esti cumva filosof ?  Ce as vrea sa-ti inchid gura cand incepe lucrarea in septembrie . Dar daca nu va incepe ok ,citim in continuare operele tale de 2 -3 pagini . Poate esti chiar ziarist.Respect :mrgreen:

Off-topic:De unde stii ca nu sunt filosoafă sau ziaristă? N-am nici o treabă cu jurnalistica, dar mi se pare absurd sa pun botul la promisiunile cuiva care in 2 ani la Primarie a dat mai mult "circ" decat "pâine". Si vezi ca se scrie "Dominatrix", nu "Domitratix", si nu e bine sa o superi pe stăpână, scriindu-i gresit numele :twisted:

On-topic: Pentru ca nu m-am exprimat destul de clar in mesajul anterior, o fac aici: nu am nimic impotriva acestui proiect, atat timp cat va fi construit la periferie si va avea ca scop degrevarea traficului din centru, dar vreau sa vad proiecte, studii de fezabilitate si termene de executie clare si mai ales, realiste, nu vorbe goale.€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata telvanni

Dominatrix wrote:
De unde stii ca nu sunt filosoafă sau ziaristă?

Eram sigur...€

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Nightwolf

Iar pozNa de la avatar e a ta? :D

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata gabriels

Constructia autostrazii are toate sansele sa inceapa.Oprescu e persoana care face ce vrea, indiferent de ce cred altii(gen Basescu).Megaproiectele de tipul asta numai de persoane gen Oprescu sunt incepute.

Off.Observ un pic de sexism sau chiar misoginism in ultimele posturi

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata Goldmund

Am cateva propuneri:
1-pe mine nu ma intereseaza politica,cine conduce s.a.m.d.,mai ales pe paginile dedicate infrastructurii.Daca nu e partidul meu,presedintele meu,primarul meu(meu intre ghilimele!)ce ma fac?Nu mai comentez obiectiv,nu mai traiesc,nu mai muncesc ca sa-mi hranesc familia?Totul merge inainte.Mai greu la "noi",cu defectele si calitatile oamenilor locului,totusi.Mai ales daca observ ca indiferent cine e primar,presedinte,sau prim ministru,prioritatile tarii sunt aceleasi:infrastructura,infrastructura si iar infrastructura,iar politicienii,indiferent de partid,se pare,au alte proiritati,cel putin in ultimii 20 ani
OK,pe mine m-ar interesa mai mult ce se realizeaza,ce se afla in constructie,care sunt proiectele noi,ce bani sunt alocati pt. infrastructura,ce propuneri au bucurestenii,etc..
Presupun ca domnul Oprescu a fost "omul momentului",independentul,iar acum trebuie sa arate ca nu doar continua  sau incepe ce altii au demarat si aprobat proiecte,ci chiar face ceva nou.Dar macar sa continuie rapid constructia de noi linii de metrou,sa construiasca bulevardele care leaga Bucuresti de comunele suburbane,sa faca in asa fel ca toate strazile Capitalei sa fie canalizate si asfaltate.Toate.
2-comunele suburbane Capitalei,ori intra in administratia orasul Bucuresti,Capitala imbogatindu-se cu inca patru/sase noi sectoare,de unde va exista un plan centralizat de dezvoltare,ori exista un program coerent si clar,intre comunele suburbane si Capitala,cu un buget anume constituit..Stiu ca unele comune au devenit orase,precum atunci cand a ordonat un tovaras in anii '70 si 260 de comune au devenit peste noapte orase,prin decret!Un oras,cat de mic ,trebuie sa indeplineasca cateva criterii minime:
canalizare,trotuare si asfaltarea tuturor strazilor,locuri de recreere,sport si puncte culturale pt. o zona intreaga,o piateta centrala cu un anumit stil reprezentativ,o activitate economica-ca un magnet pt. zonele suburbane din jur,un transport in comun intre "oras"si imprejurimi,dar mai ales cu Bucuresti,eventual un tren interurban intre aceste localitati si centrul Bucurestiului.
Va multumesc pentru atentie

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422533 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use