MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Academia Militara-Orizont

614 posts, 192710 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 44
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Academia Militara-Orizont URANUS

Foarte buna ideea cu webcam-ul.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont survola

Se lucreaza 24h/24h?
Am inteles ca TBM nu poate da inapoi sau sa se opreasca, dar poate varia viteza de inaintare, nu?

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

Se lucreaza 24/24.
De oprit se mai poate opri din cauze diverse, dar nu pemtru mult timp...
Viteza de avans e principalul parametru de 'control', functie de conditiile concrete de teren... :ugeek:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Utilizator anonim

Inapoi este tehnic imposibil sa mai dea deoarece gabaritul utilajului este totalul gabaritului tunelului, care ulterior se micsoreaza la montajul boltarilor.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Daniel

Conditiile meteo, cu aceste ploi abundente pot influenta avansul tmb-ului?

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont subway guru

Nu, de niciun fel, in tunel nici nu ploua, nici nu ninge... :lol:

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont misterr

subway guru wrote:
Metrorex se gandeste la amplasarea unei WebCam care sa dea imagini in direct non stop de la suprafata statiei AM, astfel incat sa vada tot omul cand sapa si avanseaza Varvara (adica se misca banda si scoate pamant), si cand face pauza de montare boltari!
Presupun că asta e condiție obligatorie la asemenea lucrări, ca să se poată urmări permanent dacă apar pe bandă oase de dinozaur!

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Daniel

Un update cu numarul de inele finalizate se poate?

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont mary222dany

salut la toti si va multumesc ca existati si face-ti treaba buna.  Am o intrebare cati metri a parcurs cartita in pamant pana azi

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont 133 313

Ce liniste este aici... guru n-o fi iesit din tura inca?  :lol: La ce lacaraie o fi la Academie...
Varvara banuiesc ca ia viteza cand a intrat cu toate saniile in inele.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont Utilizator anonim

Maine la pranz va fac update, daca nu apare subway guru intre timp.  ;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara-Orizont 133 313

Ok... imi imaginez ca lucrul a cam batut pasul pe loc avand in vedere ca pamantul banuiesc imbibat de apa de pe banda de evacuare de la Academie putea deveni un torent de noroi foarte lichefiat care sa curga in statie din cauza precipitatiilor. Mai este si altceva, un impediment de alta natura ce retine discutiile despre progres? Hai ca nu dam cu parul, numai cine nu a iesit din casa sa simta furtuna ar putea obiecta.

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont survola

Crezi ca la adancimea respectiva se simte ca ploua la suprafata? Sunt totusi mai mult de 14 metri (daca retin bine).

 


Re: Interstatia Academia Militara-Orizont andrei11

Tunelul acolo e la aproximativ minus 18 - 19 metri, n-are treaba cu ploaia.
In principiu o corectie la 7 zile ( in fiecare vineri cum ar veni ) cred ca e suficient.
Intr-o  saptamana se inainteaza aproximativ  100 metri, nu e nevoie sa stim pozitia TBM - ului fix la micron. Mai ales ca distanta zilnica poate varia functie de mai multi parametri. Cred in continuare ca o data la saptamana e rezon.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 44
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422620 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use