Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3116516 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 41
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei Mircea G

Aron wrote:
....... ce defapt eu cand ies din casa, vad asfalt si canalizare... Aham, o sa incerc sa-mi imaginez de acum incolo. :popa: sau o sa-mi imaginez ca sunt zeci de utilaje si muncitori care isi dau silinta sa termine.
Sigur vorbiti de o strada veche , echipata cu utilitati , sau ceva incropit acum , dupa revolutie ?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Metamorph wrote:
@Nightwolf
Garantez eu pt cel putin 20 de strazi de pamant existente la aceasta ora numai in sectorul 6.Inclusiv parintii mei locuiesc pe o astfel de strada care,din motive foarte variate nu a fost asfaltata niciodata si nici nu cred ca va fi in urmatorii 10-15 ani.si e vb de cartierul Militari,nu te gandi la Prelungirea Ghencea,Giulesti Sarbi sau mai stiu eu ce marginimi ale Bucurestiului.


... uof, nu exista emoticon pt ironie ... eram ironic d-aia am scris cu CAPS, nu stiu altfel cum sa transpun emotiile in scris :)))

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bogdan10

sigusro wrote:
Salut,

Legat de amplasarea stalpilor anti-parcare pe trotuar, nu era mai simplu, economic si estetic sa ii incastreze intre bucatile de bordura? Acum vad ca sunt pusi in paralel cu bordura si arata ciudat, pe langa faptul ca ia din spatiul trotuarului.


In felul acesta sunt incastrati pe toate cele 4 laturi. Varianta de care spui tu presupune sa aiba o incastrare doar pe 3 laturi (trotuar + 2 borduri in lateral) iar a 4-a latura ramane fara incastrare pe partea carosabilului care este mai jos decat trotuarul. In aceasta situatie pot fi dislocati mai usor in caz de acrosare si deterioreaza trotuarul (inclusiv bordurile laterale).

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Aron

@Mircea G. vorbesc de strada Ghidigeni + floare de gheata. Acuma nu vreau sa-mi sara lumea in cap, dar strada nu e chiar la marginea Bucurestiului, ea incepe aproape de Raul Doamnei si pleaca din Prelungirea Ghencea, dar na atata timp cat statistica respectiva pomeneste faptul ca TOATE strazile Bucurestiului sunt asfaltate si cu canalizare, poi in cazul asta se ia in considerare fiecare straduta pana la limita Municipilui. Daca scria toate strazile din sectorul x, y, z, atuncea nu ma bagam. Intr-adevar de curand au terminat de asfaltat toate strazile care pleaca din Drumul Cooperativei si se opresc in Ghidigeni dar aici s-a oprit totul. Oricum din ce am inteles vor sa faca din Ghidigeni ceva maret cu spatiu verde pe mijloc si 2 benzi pe sens si sa bage RATB-ul pe acolo. Dar asta e de domeniul viitoului indepartat.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bekxy

Serban wrote:
@bekxy eu te-am rugat sa-mi arati o poza in care bolarzii sunt montati intre borduri. Pe Unirii, din cate am vazut in poze, sunt niste borduri speciale, nu bolarzi.

Voila:
2014318152822.jpg (387.44 KB; downloaded 173850 times)

2014318152835.jpg (297.64 KB; downloaded 173851 times)


Oricum, ca să revenim on-topic, metoda aplicată pe Victoriei e mai mare consumatoare de borduri.  :mrgreen:

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

bekxy wrote:
metoda aplicată pe Victoriei e mai mare consumatoare de borduri



Si? Ultimele borduri cred ca au fost schimbate prin '90, daca nu chiar inainte de '89. Pentru niste elemente care cel putin 20 de ani nu se vor mai misca de acolo nu cred ca este chiar atat de important.  :roll:

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bekxy

Ia uită-te aici cum arăta în iulie 2011: https://www.google.com/maps?q=Bucharest...23,,0,5.42
Not that bad, huh?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Mda, e prima oara cand vad asa ceva. Ca sa-mi reimprospatez memoria, chiar ma uitasem zilele astea pe google la cateva capitale din vest si nici acolo nu am vazut solutia asta. Nu stiu care ar fi dezavantajele/avantajele.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Oricum, cele din poza sunt puse la misto. Uitati-va in a doua poza si observati cat de strambe sunt puse si ce goluri inegale sunt intre borduri si boltari. :roll:

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei bekxy

Important e să fie facturate şi plătite, nu (şi) montate cu cap şi simţ de răspundere.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei URANUS

Atât... și nimic mai mult (mai larg).
CV1.jpg (281.88 KB; downloaded 337865 times)
CV2.jpg (262.93 KB; downloaded 337862 times)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Decat nimic ca inainte... :)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei George

Asta e mareata...largire a trotuarelor?  :lol:

S-a schimbat proiectul peste noapte si nu stim noi? Ca de obicei, PMB e de o opacitate totala? Au cedat presiunilor (reale ori presupuse ale) soferilor?

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

Propun  sa asteptam si demararea lucrarilor pe partea stanga a bulevardului. Acolo ar trebui  sa vedem lucruri cu adevarat spectaculoase.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use