Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3116749 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 41
 
 

📖 Pagination options
Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Sunteti incredibili. Trotuarele s-au largit, conform proiectului, in unele zone mai mult, in altele mai putin. Se vede cu ochiul liber, cat si in pozele de pe forum. E postat pe undeva pe aici proiectul si puteti vedea ce latime va avea trotuarul peste tot, ca sa nu mai aveti "surprize".

Probabil ca va asteptati la mult mai mult, dar spatiul atat permite, cat sa ramana 2 benzi auto. Nu s-a schimbat absolut nimic fata de proiect. Puteti sa luati o ruleta sa verificati.

La Casa Vernescu asta e tot ce se poate face. Fizic, nu e loc sa poti largi mai mult si sa pastrezi si cele 2 benzi auto + noile piste de bicicleta.

Incetati cu aberatiile astea de genul ca doar s-au schimbat bordurile, pentru ca nu este adevarat.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei draxdamax

si eu sunt curios care o sa fie solutia pentru pistele de bicicleta
ar fi frumos sa fie ca in franta dar ma indoiesc (intruna din poze se vede o rigola dea lungul pistei - noi nu o sa vedem prea curand asa ceva)
dar, cum a mai spus cineva, sa asteptam inceperea lucrarilor pe partea cealalta a strazii si mai vedem atunci

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

Serban wrote:
Sunteti incredibili. Trotuarele s-au largit, conform proiectului, in unele zone mai mult, in altele mai putin. Se vede cu ochiul liber, cat si in pozele de pe forum. E postat pe undeva pe aici proiectul si puteti vedea ce latime va avea trotuarul peste tot, ca sa nu mai aveti "surprize".

Probabil ca va asteptati la mult mai mult, dar spatiul atat permite, cat sa ramana 2 benzi auto. Nu s-a schimbat absolut nimic fata de proiect. Puteti sa luati o ruleta sa verificati.

La Casa Vernescu asta e tot ce se poate face. Fizic, nu e loc sa poti largi mai mult si sa pastrezi si cele 2 benzi auto + noile piste de bicicleta.

Incetati cu aberatiile astea de genul ca doar s-au schimbat bordurile, pentru ca nu este adevarat.


Nu te inflama....  get used to it :)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei URANUS

Sursa: B365.RO

Lucrările de modernizare de pe Calea Victoriei, gata în această toamnă. Rămân doar două benzi auto

Lucrările de modernizare de pe Calea Victoriei, pe segmentul cuprins între Piaţa Victoriei şi Calea Griviţei, vor fi terminate la sfârşitul lunii septembrie. Trotuarele vor fi lărgite, vor fi create benzi speciale pentru biciclişti, iar pentru traficul auto vor mai fi păstrate doar două benzi cu sens unic.

'Modernizarea de pe Calea Victoriei se va finaliza integral anul acesta, capitolele la care se lucrează fiind, în afară de noile trotuare şi carosabilul ce va include pistele pentru biciclişti, dotările urbane şi anume: iluminat public, retele edilitare, mobilier stradal, in asa fel incat odata finalizat sa nu mai fie nevoie de interventii pentru diverse "mici" reparatii. Etapele ar fi jumătatea lunii iunie până la Calea Griviţei şi sfârsitul lunii septembrie în integralitatea sa", a declarat pentru Hotnews.ro. Mădălin Dumitru, directorul general al Direcţiei de Infrastructură din cadrul Primăriei Capitalei.

"Sunt doua aspecte de mentionat: - retelele edilitare sunt foarte vechi, artera insasi reprezentand un traseu a carui istorie se confunda cu istoria orasului; - o parte dintre aceste retele sunt in administrarea societatilor private, neavand legaturi cu municipalitatea (distribuitorul de gaz si electricitate ale caror interese prioritare nu sunt cele de a reabilita si se multumesc cu reparatii lucru pe care in cazul acestei artere municipalitatea s-a hotarat sa nu-l mai accepte)", a mai spus Mădălin Dumitru.

Pistele pentru biciclisti vor fi delimitate de benzile de circulatie, prin borduri inalte de 10 centimetri, iar trotuarele prin bolarzi. In ceea ce priveste traficul rutier, acesta se va desfasura pe doua benzi de circulatie cu sens unic, creandu-se, in preajma intersectiilor, o a treia banda de incadrare pentru virajul la stanga sau la dreapta.

http://www.b365.ro/lucrarile-de-moderni...04867.html

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Victor92

Grea e matematica asta  :roll: ...
DSC_6374.JPG (264.2 KB; downloaded 3653 times)

 



Re: Reconstructie Calea Victoriei shoppy

Din seria "primii 5 sunt 5 ani grei pana treci in anu 3" se pare ca unii au inceput politehnica si au terminat arhitectura.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Sava_6115-6315

Astazi, in fata Ministerului Economiei , cei  de la Straco lucrau la inlocuirea(cred) unui tronson de teava de apa intre Dacia si Grivita, pe partea stanga.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei URANUS

S-a lucrat si Duminica în zona ME

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Bogdan Ciorascu

Si in sfarsit avem semafor la intersectia Sevastopol cu Calea Victoriei!!!

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Nightwolf

S-a ajuns cu lucrul in zona Calea Grivitei... ieri era spart tot p`acolo...

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei ADY881




Sunt eu chior sau latirea trotuarelor pe alocuri s-a transformat in ingustare?
Poza preluata de aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=931444&page=63

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Exact asa si este. Daca mai pui si bolarzii si magaoaiele alea de stalpi de iluminat (ca se putea alege ceva mult mai subtirel), nu mai ramai cu mare lucru.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Eu am scris acolo, pentru ca am consultat proiectul, ceea ce ar trebui sa faceti si voi ca sa nu mai fiti atat de uimiti la fiecare bordura montata (e postat pe forum proiectul, il mai postez si eu inca o data). Din punctul meu de vedere masura este foarte buna, pentru 50 de metri nu cred ca e o tragedie daca mai apare o banda, care va fi foarte folositoare. Si nici nu inseamna ca e autostrada daca exista o asemenea banda. Mi se pare ca ai tendinta de a exagera enorm.

proiectul: http://www.observatorulurban.ro/proiect...oriei.html

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422547 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use