MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Orizont-Favorit

298 posts, 101014 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Orizont-Favorit 133 313

Coane radule... aberezi. Cand exista ceva de pozat se pozeaza. Cand nu... nu. Poate nu ai observat ca poze nu mai apar nicaieri decat la pasajul Vacaresti-Bravu. Pentru ca doar acolo se misca ceva realmente. Si totul e munca patriotica. Aici nu este locul de satisfacut retina urbana la cerere. Interese sunt, daca sunt oameni implicati in zona. Si si-au dat interesul sa dea din casa atat cat li s-a permis si lor.
Daca ai ceva de spus spune pe sleau. Daca nu... nu facem pe interesantii. Nu ne tragem de sireturi. Mai ales cu juniorii.
Treaba cu IP-ul mi se pare absolut penibil de ridicola, la cate interneturi gratis gasesti in ziua de azi.
Stim ca statul nu dispune de banii pentru M5. S-a recurs la trecerea pe pos-t. Cum se trece... e alta mancare de peste. Mai cu seama ca se trece de la 2007-2013 la ala nou.
Si era vorba ca se ia de la mediu, certificate verzi, alea alea si se aloca la M5... Pana la urma se ia si de la mediu si de la transporturi. Sa mai dea la scoli si spitale ca face anticoruptia macel la fondul clasei. Si la spitale unde vesnic sunt bani de salarii nu si de materiale.
Este adevarat spitalele sunt arhipline, am vazut pe viu. Anii "buni" s-au acumulat pe noi.  

http://www.mediafax.ro/economic/comisia...l-11802912

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit Robert24

radudd wrote:
Cand ziceam ca exista interese, inclusiv a celor care postau de zor foto, informatii, etc. si ne tineau "in priza" online, mai, mai sa-mi iau una peste IP  ;), dar nu-i timpul pierdut nici acum  :lol:.
Acum, pauza, mare pauza, precis nu mai este motiv (a se citi finantare) pentru astfel de activitati, asa ca toti cei care contribuiau cu informatii, au luat si eu o pauza, ceea ce mi se pare corect, doar nu-i munca patriotica aici.
Ia sa iasa unul dintre cei mentionati sa zica verde-n text / topic, care e (ne)miscarea.


Asa cum au spus si altii, nu e nimeni obligat sa iti ofere tie cele mai noi informatii sau sa iti dea explicatii suplimentare!
Asa cum de fiecare data cand a fost ceva notabil, s-au adus imagini si informatii cat mai "calde", acest lucru mai mult ca sigur se va intampla si in viitor. In acest moment nu e nimic de spus, si nu incarcam topicele si forumul aiurea doar de dragul de a scrie...
Daca stii tu ca e ceva nou, pune mana pe o camera foto si treci la treaba!

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit subway guru

Finantare este acum...berechet...nu asta e impedimentul... :mrgreen:
Dl. Teodorovici ar vrea sa ne ingroape in bani anul asta la M5, doar, doar am mai putea salva din onoarea 'nereperata' a Ministerului Transporturilor la absorbtia de fonduri europene pe Pos-T 2007-2013...
Ce inca nu inteleg politicienii nostri e ca proiectele majore de investitii se fac prin efort sustinut si finantare constanta si perseverenta pe minim 7ani, nu prin heirupisme de o vara...
Daca ar fi posibil de cheltuit, acum ar aloca si peste un miliard de lei noi...maine...intrebarea e ce mama dreacilor au pazit sapte ani de zile pana acum...iar un miliard nu se cheltuieste in conditii corecte de rambursare de pe ieri pe azi...
In schimb, mazgalim pe harta autostrazi fantasmagorice, la Alexandria, la Predeal, la...fostul Bechtel ori pe unde a intarcat copii Muma Padurilor...
Hai ca ma 'nervez si incep sa spun nerostite... :mrgreen:
Doar voi sunteti de vina...ca ma provocati!
:lol:
P.S.
Cauzele 'incompetentei' sunt muuuult, muuuult mai profunde ca sa le analizam aici...cititi si voi 'observatiile'' Comisiei Europene la 'draftul' de finantare pt 2014-2020...si poate va mai 'lamuriti'!...
:?

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit URANUS

Eu sunt convins ca saptamana viitoare Varvara va pleca la drum. Dinti noi are, boltarii au fost adusi inca de la inceputul saptamanii.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Orizont-Favorit 133 313

subway guru wrote:
Dl. Teodorovici ar vrea sa ne ingroape in bani anul asta la M5

Parol. Macar bani de 2 stabilizatoare de tensiune sa dea.   :)

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit subway guru

Re-cititi cu atentie TOT ce v-am spus, ca v-am spus TOT...si 'popa' guru nu repeta de sapte ori pt toate 'babele surde'...
:mrgreen:

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit Nightwolf

Unde-i ma carcotasul ala mic si putin retard care insinueaza el nush ce ... nu de alta dar am chef de scandal :D

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit Slasher1985

Sa ne mai ierte 'popa' guru si pe noi. Nu de alta, dar noi, ca romani, incepem sa inventam diverse 'cestiuni' atunci cand lipseste informatia. :lol:

Daca ne mai spune si cum rezolvam cu statia de la Moghioros, ca ne mananca sufletele, incetam si activitatea de "feed the trolls".

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit George

@s guru: ma raliez lui @slasher1985!
Spune-ne cum stam cu Parc Drumul Taberei...trageti odata niste linii definitive pe un plan, lamuriti cu apeductul ala  :lol: si apucati-va odata de treaba ca e clar ca de "nodul" ala va depinde foarte mult intreaga lucrare!  :roll:

Si parca translatarile astea pot sa mearga mai vioi in viitor, n-au de ce sa tina chiar cat sapatul intre statii sau chiar mai mult...zic si eu...

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit thor5

George wrote:
@s guru: ma raliez lui @slasher1985!
Spune-ne cum stam cu Parc Drumul Taberei...trageti odata niste linii definitive pe un plan, lamuriti cu apeductul ala  :lol: si apucati-va odata de treaba ca e clar ca de "nodul" ala va depinde foarte mult intreaga lucrare!  :roll:

Si parca translatarile astea pot sa mearga mai vioi in viitor, n-au de ce sa tina chiar cat sapatul intre statii sau chiar mai mult...zic si eu...

Se vede ca n-ai tu nicio treaba cu proiectarea constructiilor! Apai lucrari asa importante si complexe nu se proiecteaza de azi pe maine, fara sa tii cont de vecinatati, retele edilitare, si multe altele.
Daca se proiecteaza repede si se scapa din vedere unele detalii conexe, dupa aia tot voi veniti si va plangeti: ca a facut Dorel, ca a stricat Dorel, ca proiectantii au gresit, etc, etc. Eu va rog pe voi sa faceti mai mult, mai repede si mai bine, doar asa ... ca sa va dovediti "competentele" din teren, nu din tribune.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Orizont-Favorit 133 313

De fapt ocolim problema elegant aratandu-ne unii pe altii cu degetul. Cum s-a licitat si s-a atribuit asa trebuia sa se faca. No matter what. Nu se face. Cu compromisuri de ambele parti. Beneficiarul ba n-are banii, ba mai vrea modificari la statii, constructorul vrea cu un TBM in minus si tot asa.
O tiganie care se va intinde pe zece ani lejer. E ca si la autostrazi. In fiecare an termenul avanseaza cu un an.
Citez din sursa "cand pleaca Varvara vom sti primii". 17 ianuarie.

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit andrei11

Eu nu mai spun nimic, las sa vad ce aberatii mai apar pe forum, cum ca in 2016 ne vom plimba cu metroul. Desigur, in 31 dec 2016.
Cum spune si # 133 313 nici in 2023 nu va fi gata metroul.Pe pariu.
Am si uitat de cand nu s-a ma sapat un metru de tunel.
Si acum, pe bune, aceeasi sursa sustinea ca un TBM trebuia sa incheie anul la Orizont si altul la Favorit.
de subway guru » 08 Noi 2013, 17:18
subway guru wrote:
Pana la Craciun, Varvara va ajunge la Favorit.

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit George

Credeam ca proiectarea s-a încheiat de mult. Contractul e semnat din 2011. In tot cazul nimeni nu a explicat public ca proiectul nu e finalizat sau ca cel initial nu corespunde situatiei din teren. O explicație simpla si clara, ca pe subiectul finanțare,  ar fi foarte utila.

 


Re: Interstatia Orizont-Favorit andrei11

Si asa cum remarca colegul # 133 313, daca sunt bani,  luati nene curent direct de la Cernavoda sa se miste mai cu talent utilajele astea.
Pe  :twisted:  finantare, asta se vede cu ochiul liber.
Am si eu o obsesie, ca tot sunt bani, legatura M1 / M 5 cand se realizeaza ? Asa, am si eu un fix, vreau sa vad unde e amorsa aia de la M 1 in teren, in Piata Operei. Ma obsedeaza locatia.  :lol:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422381 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use