Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cum ar fi dacă...?

46 posts, 16289 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Cum ar fi dacă...? telvanni

Nu stiu daca am ales cea mai buna locatie dar am deschis un topic nou pentru a posta, in functie de imaginatia fiecaruia, ce crede fiecare ca ar putea fi facut in Bucuresti sau ce si-ar dori sa aiba sau, sau, sau...
Voi incepe eu cu un exemplu: In orasul Wuppertal din Germania exista un mijloc de transport putin mai ciudat. Ma intreb daca in Bucuresti si-ar avea locul si...care ar fi traseul? Din cate l-am studiat eu are destule avantaje si e foarte spectaculos. Banuiesc ca trebuie adaptat pentru o tara seismica, atat infrastructura cat si evitarea accidentelor in timpul unui cutremur.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=OPnKbSvHj6c
http://www.youtube.com/watch?v=S_ioxPoKChM
http://www.youtube.com/watch?v=6UIq7qCN0gc
Google earth:  51°16'29.06"N,   7°13'24.03"E

 


Re: Cum ar fi daca...? Chev Celios

Mai degraba as vedea asa ceva la Brasov.

 


Re: Cum ar fi daca...? telvanni

Ai dreptate, parca s-ar integra mai bine.

 


Re: Cum ar fi daca...? lecter

In tara care a creat probleme in adoptarea pasapoartelor biometrice din cauza "NUMARULUI SATANEI", nu prea cred ca omul de rand ar percuta prea tare la un mijloc de transport care-i poate cadea in cap :)

Nemtii au intr-adevar niste designuri f. interesante de trenuri suspendate prin oras, S-Bahn in Berlinul central confera orasului un aspect "industrial" chiar artistic, dar la noi nu prea cred ca se potriveste conceptul. Mai degraba as vedea o linie de centura laolalta cu minunata autostrada suspendata, cu tramvaie integrate ca pe Podul Basarab.

 


Re: Cum ar fi daca...? smokeone

In ultima poza era cazut metroul?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Utilizator anonim

O idee mai interesanta ar fi un monorail, implica o ocupatie foarte mica la sol si o capacitate mare de transport, solutia de mai sus este destul de inestetica si riscanta (privind ultima poza de mai sus).  :shock:
Desi la noi vor sari carcotasii ca "imi trece trenu' cu 200000 de volti prin fata geamului"  :lol:

 


Re: Cum ar fi daca...? telvanni

In Bucuresti e mult mai usor de construit un monorail in locul metroului. Trebuie o solutie rapida, si cum pe strada nu prea mai e loc ne mutam pe verticala. In pozele de mai jos se vede ca nu incurca deloc daca e pe mijlocul strazii, e mai greu un pic cu statiile.

 


Re: Cum ar fi daca...? smokeone

Faza care este,in tarile vecine soselele sunt mult mai largi,astfel s-a putut sa se restrictioneze traficul fara sa incurce prea mult.Sa ne gandim la lucrarile din Bucuresti de ce incurca asa mult traficul,pai soselele sunt mult mai mici la latime,daca mai faci si un pasaj se circula pe o singura banda pe sens in zona cu restrictii...
Totusi daca s-ar putea face un astfel de proiect cu metrou suprateran ar fi bine,mai ales ca n-ar mai putea sa intre soferii pe linia de metrou,n-ar mai sta metrou la atatea semafoare,cu alte cuvinte ar fi un mijloc de transport mult mai lejer.

 


Re: Cum ar fi daca...? shoppy

Ce vedeti voi acolo ca sosele largi nu sunt bulevardele obisnuite, probabil sunt niste inele sau express in apropierea orasului.
Asa si la noi, daca scoti tramvaiul din mijlocul unui bulevard, pe unde erau cele doua sine mai faci o banda si in partea din mijloc dintre sine ridici stalpii, deci orice bulevard cu 2 benzi si tramvai ar deveni bulevard cu 3 benzi si monorail. Problema e ca un bulevard cu mai mult de 2 benzi in centrul orasului nu mai construieste nimeni, e un nonsens ca lumea sa traverseze orasul cu masina personala.

 


Re: Cum ar fi daca...? telvanni

Apropos de nonsensul cu traversatul orasului cu masina. In Viena e un fel de slogan al transportului in comun: "din orice loc in orice alt loc din viena faci maxim 25 minute). Eh...daca bucuresteanul ar sti ca si el face maxim...40 de minute sa zicem, pe diagonala orasului ar lasa dracului masina acasa si s-ar sui in monorail, sau metrou, tramvai ce-o fi. Ne trebuie o garantie. Vienezii au dat-o, noi suntem in stare? nu prea suntem pana nu vom avea culoare unice, intersectii fluente, metrou peste tot si cu statii mai dese...samd.

 


Re: Cum ar fi daca...? smokeone

Sa visam mult si bine la monorail,noi inca avem locomotive si vagoane vechi de peste 40 ani :|,deci CFR-ul este praf la infrastructura..

 


Re: Cum ar fi daca...? Gabi23

Eu unul nu cred ca acele locomotive vechi de peste 40 de ani sunt problema principala la CFR Infrastructura, ci starea liniilor si sistemelor de siguranta. Sa nu uitam ca avem atatea si atatea linii importante neelectificate sau linii care nu prezinta nici cea mai minima siguranta... etc. :roll:

 


Re: Cum ar fi daca...? smokeone

Totusi eu cred ca este nevoie de modernizare si la trenuri,nu numai la sine,sunt vagoane in care ingheti complet de frig si ca aspect arata in ultimul hal,locomotivele mai trag dar ar fi pacat sa nu avem si noi ceva mai modern.

 


Re: Cum ar fi daca...? shoppy

Locomotivele si vagoanele sunt materialul rulant, sinele sunt infrastructura  :D , oricum praf si unele si altele.
Acuma ca sa introduci locomotive noi iti trebuie un plan elaborat pe mai multi ani si foarte multi bani, atat pe locomotive, cat si pe conversia spatiilor de intretinere / instruire personal. CFR Calatori nu are bani de planuri costisitoare pe multi ani dar are un parc de foarte multe locomotive vechi, de aceea se pare ca e mai economic sa se peticeasca / modernizeze la astea, adica solutii pe termen scurt, ceea e logic atunci cand nu ai bani.

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421599 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use