Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cum ar fi dacă...?

46 posts, 16290 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? darknight

@Fider : ceea ce am propus a fost o ideea asa care mi-a venit pe moment este normal ca  nu trebuie astupata ,caci nu ascundem mizeria sub presi ,  in plus lacu mori e plin de gunoaie nu ai cum sa faci nimic ,ramanem asa :lol: Poate sa se faca ceva asemanator ca in pozele asta.........dar populatia?? nu e ca acolo sa vezi tu cauciucuri pe apa aia (daca ar arata asa dambovita  )   si cum vin tigani sa fac baie ,sa mai dea jos jegu :lol:

 


Re: Cum ar fi daca...? fider

aztec

Cand am spus ca putea fi controlat ma refeream la un rau care "curge" si nu la balta ce o avem acum.. nu cred ca la suprafata in bucuresti avem un debit mai mare de 0.5 m cub/sec...maxim... fata de cel mediu al raului de 10mcs. Si in configuratia actuala avem ceva ecluze. Putea fi facut .. si poate in viitorul indepartat mai poate, ceva sa imite natura si sa placa ochiului.

Ma refeream la ceva de genul Cheonggyecheon, din Seul, la care canalizarea sa fie subterana si sa arate asa la suprafata.. nu cum este astazi.



Ideea era sa discutam despre ceva cu sens, nu despre elucubratii precum un curs rapid al Dambovitei.

Orasul Bucuresti este situat pe un areal geografic aproximativ plat. Exista diferente de nivel intre diferite parti ale orasului dar, cu toate acestea nu avem o inaltime maxima de peste 100 m sau minima sub 50. In concluzie, oricat de mult am vrea sa aberam, cursul Dambovitei nu poate fi rapid la o asemenea diferenta de nivel. In practica, diferenta de nivel intre Lacul Morii si Glina este chiar mai mica de 50 m. Daca folosim un dram de logica, ne dam seama ca orice s-ar face, Dambovita nu poate avea o viteza de curgere prea mare.

Tot asa, ca sa nu mai discutam fara rost: daca Dambovita avea un curs asa de rapid, de ce oare in decursul istoriei sale orasul era frecvent inundat desi debitul cursului de apa nu era urias? Problema era viteza de curgere mica. Transformarea raului Colentina in salba de lacuri a fost expresia aceleiasi probleme si solutia practica a problemei de inundare a orasului. Dambovita ar fi urmat un proces de transformare similar prin amenajarea celor doua bazine de la Lacul Morii si Vacaresti.

 


Re: Cum ar fi daca...? aztec

fider wrote:
Ideea era sa discutam despre ceva cu sens, nu despre elucubratii precum un curs rapid al Dambovitei.



Corect. Poate.  Cunostintele mele se limiteaza la mintirile din fac. de geografie in special doar ce mai am retinut si eu la cursul de hidrologie. Probabil nu prea multe. Dar nu vad unde am scris de rapiditatea cursului ci doar de debit. Apropos.. poate ajuta imaginea de mai jos. Cote.. tot ce trebuie.

 


Re: Cum ar fi daca...? Goldmund

Cum ar fi daca...?
O noua incercare:
daca as fi in Bucuresti,m-as angaja activ pentru amenajarea unor noi parcuri pe terenurile libere existente.Sper sa existe o lege care protejeaza mediul inconjurator,o alta care incurajeaza aparitia zonelor veri-acolo unde e posibil-pentru ca vara urmatoare va veni cu siguranta si in oras(acum tot mai intins!)termometrul ajunge usor la 38gradeC.si nu e "aer"de respirat.Trebuie facut ceva.
Ce spuneti de un nou Cismigiu,cel putin asemanator,acolo unde acum exista un camp imens,intre Soseaua Chitila si Lacul Straulesti,din jurul uriasului mall Colosseum,pana la Lacul Straulesti...?
Ce se mai aude de "dublarea"suprafetei Gradinii Zoologice-Bucuresti?Gradina Zoologica din Stuttgart atrage anual 2(doua!)milioane de turisti-asta ar trebui sa fie in interesul general al familistilor din Bucuresti.Fara o presiune a ONG-urilor,Societatii Civile asupra Primariei Bucuresti,niciodata nu se va face ceva de interes general,pt. familii si copii.
M-as angaja ca nici o casa "de patrimoniu national"sa nu mai fie demolata sau lasata sa cada(care e acelasi lucru!)Bucurestiul nu mai are mult si-l putem confunda cu oricare oras modern din Asia sau America de Sud si ar un pacat ireparabil!

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Tom

O idee mai buna ar fi pentru toate terenurile virane, pe durata cat acestea nu sunt utilizate de proprietari, sa fie scutite de impozit pe acea durata, cu conditia ca proprietarul sa fie de acord ca acolo sa se amenajeze spatii verzi si/sau parcuri. Evident, ar trebui impusa o durata minima pentru aceasta situatie, macar 2 ani. Sunt locuri unde din motive obiective nu se poate construi ceva pentru o anumita perioada. Vedeti cum sta acolo cinematograful Feroviar (zis si La Boschetari) sau cum sunt tot felul de gauri intre cladirile vechi. E adevarat, nu prea e frumos sa mergi in parc intre doua curti din care rasuna manele, asta e partea a 2'a. Si nici nu stiu cat ar rezista spatiul verde intr'un asemenea peisaj.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Dr2005

Vorbe am mai auzit... dacă aş fi eu, aş face... mulţi spun asta.

Grădina Zoologică din Bucureşti e în pragul... desfiinţării, fiind vizată de retrocedări mai mult sau mai puţin corecte ale terenului de sub ea, teren numai bun pentru un cartier de vile. Nu mai zic că nu ai cum să ajungi acolo decât cu maşina (dacă ai unde să o parchezi...). 301 şi 148 sunt ca şi inexistente... n-ai cum să ajungi din niciun cartier la Zoo Băneasa (301 trece prin Aviaţiei... cine stă acolo are maşină, nu foloseşte 301). Nu mai zic că 148 nu circulă în week-end, adică exact atunci când ar putea avea cei mai mulţi clienţi, ţinând cont de cât de pline vin 41-urile la Piaţa Presei.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Tom

Interesant, animalele vor terenul de sub custile altor animale. Ce jungla a ajuns societatea umana...

 


Re: Cum ar fi daca...? Goldmund

Dr2005,
asta am zis si eu:fara o presiune permanenta a ONG-urilor si Societatii Civile asupra Primariei,poate ca intr-o zi dispare nu numai Gradina Zoologica(pentru ca s-a gasit o alta locatie,muuuult mai buna :roll:  am auzit ,pe malul Lacului Morii!!-asa pot muta si Gradina Botanica din Cotroceni spre Urziceni,ca e mai luuult loc :lol: )
si fara suparare,dr2005,dar intai ariculezi ce vrei,telurile si apoi vezi bine ce poti face,respectiv,cei care locuiesc in Bucuresti-daca nu le pasa de orasul lor,unii ar vinde si Cismigiul...

 


Re: Cum ar fi daca...? Dominatrix

Închiderea balcoanelor de la bloc ar putea fi interzisă în Capitală

Inchiderea balcoanelor de la bloc ar putea fi interzisa cu exceptia cazurilor in care opteaza pentru aceasta solutie toti proprietarii din cladire. Primaria Capitalei doreste introducere acestei restrictii in Legea constructiilor pentru a imbunatati imaginea orasului.

“Fiecare proprietar si-a inchis balconul cum a vrut. S-au folosit forme diferite de tamplarie, materiale diferite si culori diferite. Rezultatul este dezastruos. Din aceasta cauza, nici macar programul de reabilitare termica nu a reusit sa schimbe foarte mult fata acestor imobile. Oamenii nu au vrut sa renunte la termopanele pe care le-au pus si prin urmare nu s-a putut folosi acelasi tip de tamplarie la toata cladirea, cum ar fi fost normal. Ca sa nu mai avem astfel de situatii, vom cere Ministerului Dezvoltarii sa introduca in Legea constructiilor o prevedere prin care sa se interzica inchiderea individuala a balcoanelor. Acest lucru va fi posibil doar daca adopta aceasta solutie toti proprietarii din cladire si aleg acelasi tip de tamplarie ca, la final, imobilul sa aiba un aspect coerent”, a declarat arhitectul-sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu pentru HotNews.ro.

In compensare pentru aceasta restrictie, arhitectul sef va cere Ministerului Dezvoltarii inlocuirea autorizatiilor de construire cu “notificari” pentru lucrarile de importanta mai mica cum ar fi imprejmuirile, lucrarile de amenajari interioare, care nu implica afectarea elementelor de structura ale cladirii, pentru montarea placilor comemorative si a reclamelor.

http://b365.ro/news/inchide ... -capitala/

 


Re: Cum ar fi daca...? andrei11

Trebuie sa ractiveze legea de pe timpul lui Ceausescu si s-o adapteze Societatii Capitaliste.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Dr2005

Mda, după aia o să interzică aerul condiţionat pe motiv că cine şi-l permite are bani şi de vilă, după aia o să interzică îinterfoanele că nu poate să intre Miliţia la solicitări...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Mircea G

Pt o constructie si o fatada , se fac proiecte , studii , se dau aprobari . Ia incercati sa faceti un proiect cu o fatada strapunsa de aparate AC , ceva reclame , un balcon inchis unul nu , un petec roz , unul verde ( dupa cum si-a izolat fiecare , si vedeti daca se aproba asa ceva . Eu spun ca va da afara din comisie ...in suturi .
Pai daca la fatada , care are proiect , studiu de integrare intre vecinatati , vine taica nimeni si inchide un balcon sa-si faca bucatarie ( interzis de lege ) gaurim peretii sa instalam " aere " sau facem fel de fel de modificarii , unde ajungem ? Da , de fapt am ajuns , blocurile arata mizerabil , crincen de urite ...TOATE.
Pt asta , legea cere autorizatie de constructie si cere pastrarea unui aspect unitar al fatadei . Si legea comunista si capitalista , chiar si cea de pe Marte .
Schimbarea destinatiei unui spatiu se face cu autorizatie . Citi care si-au inchis balconul si i-au schimbat destinatia , au autorizatie si si-au modificat baza de impozitare ? Citi ?
Cite aparate de AC au fost montate cu proiect pt gaurirea peretilor ? Zero .
Cite aparate de AC sint asigurate impotriva accidentelor la cutremur ? Zero , caci pe aici nimeni n-a auzit de asa ceva ... Si sa vedeti cum vor cadea ....
Si daca se face bascalie de interzicerea AC-ul la bloc , eu chiar cred ca 90% il folosesc fara sa fie nevoie . Singuri si-au distrus microclimatul din locuinta si au ales cea mai costisitoare metoda de racire , metoda consumatoare de resurse .

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cum ar fi daca...? Dr2005

Apropo de balcoane (de bloc, nu ale Pamelei Anderson în vremurile ei bune)... stau într-un apartament cu balcon închis din 1982 (da, de atunci). Înseamnă că acum poate să vină cineva să îmi spună că îmi trebuie autorizaţie? Păi nici măcar n-am făcut eu lucrarea, e făcută de fostul prorpietar, iar în contractul de vânzare-cumpărare şi în planul ataşat lui scrie că balconul e închis.
Între timp am pus termopan, dar de la primărie mi s-a spus că dacă nu modific dimensiunile geamului (adică nu-l lărgesc/îngustez), n-am nevoie de autorizaţii (aşa că am pus termopan la toată casă). Nu ştiu însă dacă vecina de sub mine, care a dat jos trei pereţi (din BCA, ce-i drept), a lărgit o uşă şi a îngustat o alta a avut vreo autorizaţie... Poate aici ar trebui insistat, nu asupra găurilor pentru aerul condiţionat (pe care le-am dat ca animalu' în grinda de susţinere, că nu ştiam că există aşa ceva în colţul peretelui de BCA), cablu de internet şi alte găurele.
Stau într-un apartament unde sufrageria e cu geam spre V... deci vara de la 12 până la 21 bate Soarele non-stop. Am încercat cu staniol pe geam, cu termopane, până la urmă am pus aer condiţionat... da, am stricat ,,microclimatul" de 30 de grade vara, ca să stau ca boieru' la 25 şi ca să am cu ce să mă încălzesc şi iarna, că uneori RADET mai uită să deschidă robinetul de agent termic.

 


Re: Cum ar fi daca...? George

Cum ar fi daca in Bucuresti trotuarele ar fi libere de masini?!

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -viena.htm

Articolul sintetizeaza ideea ca trebuie sanctionata parcarea ilegala pentru ca soferii sa foloseasca parcarile amenajate (unde suntem deficitari, oricum).
La Unirii, pe partea cu Hanul lui Manuc, stalpisorii sunt smulsi sistematic si literalmente n-ai pe unde sa treci de masini, desi exista o parcare supraterana, etajata pe care cred ca nu o foloseste nimeni.

Solutii?
Da, blocarea rotilor si amendarea celor care parcheaza pe trotuar cand exista alternative in zona;
Parcari cu timp limitat in centru;
Desigur, investitii in transportul in comun si benzi speciale de biciclete, care sa nu fie doar niste vrajeli triste.

Perspective? Cu un primar care nu a facut nimic in acest sens, desi e chipurile de stanga si deci masurile de acest gen ar fi fost firesti, cu candidati interlopi la primariile de sector care se intrec in a promite ca orice ai face, masina nu-ti va mai fi ridicata (!!), slabe sanse.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421599 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use