MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2.

620 posts, 181401 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 45
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Sapa Varvara pe tunelul 'de sus', mai exact T2, harta e corecta, mai putin numele TBMului...vorbiti voi cu Octavian sa corecteze...ca de la Polul Sud se vede 'invers'!!!
;)

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. zapacitu

Filofteia sta pan ajunge Varvara, nu?

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

Caminul am vazut ca e intr-o stare avansata de degradare, plin de fisuri. :roll:

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Nu de la lucrarile de metrou

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. survola

survola wrote:
12 mai - Varvara se afla la inelul 159 din 580, 27,4%.

13 mai - inelul 176.
17 inele într-o zi --> ETA: 24 zile lucrătoare.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. DocOctavius

subway guru wrote:
Sapa Varvara pe tunelul 'de sus', mai exact T2, harta e corecta, mai putin numele TBMului...vorbiti voi cu Octavian sa corecteze...ca de la Polul Sud se vede 'invers'!!!
;)

Am corectat! Scuzele de rigoare pentru neatenție.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. aztec

Pamantul scos este mult mai "lichid", noroios, din ce am vazut pana acum..ar putea scoate noi recorduri...  Insa nu are motiv, pana nu este gata Eroilor

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

Asta nu e motiv sa sapi mai repede...dimpotriva.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Corect!
Din punct de vedere geologic avem doua zone distincte, de la AM spre periferie e zona de 'terasa', preponderent argila, ideala pt TBM EPB...
Inspre Eroilor e zona de 'lunca', sol preponderent nisipos, necesita adaos de 'spuma' la front ca sa se obtina 'plastelina' necesara saparii...

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. survola

18 mai - Varvara se afla la inelul 233 din 580, 40%.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. icee

Intrebam acum cateva saptamani care este efectul tunelelor si galeriilor de metrou asupre panzei freatice.  :roll:

Nu a zis nimeni nimic, dar am gasit un paragraf interesant:

Nu exista canalizare periferica alaturata cu infrastructura metroului. Panza freatica este
oprita de catre peretele incastrat in orizonturile geologice.
Apa din panza freatica intra in contact direct cu colectoarele si apoi intra in caseta.
Estimarile arata un posibil debit de inf~ltratii de 1.47 m3/s in colectorul principal al
Bucurestiului adica 25% din debitul de apa freatica la intrarea in statia de epurare Glina.

De AICI: http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB...120731.pdf

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. survola

survola wrote:
12 mai - Varvara se afla la inelul 159 din 580, 27,4%.

19 mai - Varvara se afla la inelul 246 din 580, 42%.
Intr-o săptămână au fost montate 87 de inele, echivalent cu 130,5 m săpați, 22,5% din lungimea finală.
Dacă se păstrează pe mai departe această medie, ar ma fi de săpat 4 săptămâni (să zicem 12 iunie). E gata stația pentru primirea Varvarei până atunci?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

Si daca nu e... trece echipa pe cealalta si o aduce si pe ea la fronton. Deja vu.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. zapacitu

Mda, asta e si presupunerea mea - aduc sapatoarea jos, la mica distanta de statie, apoi trec pe urmatoarea si o aduc pana in acelasi punct. Pe urma iar pleaca prima "sui" si a doua "duri", ca sa citez :)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 45
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422377 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use