MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center

347 posts, 133734 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Poate instaleaza magazinul niste rulante pana la nivelul de unde va pleca pasajul. Asta daca nu pleaca de la baza scarilor. Altfel...

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

ByOnu wrote:
Multumim pentru update!  :D  

Cu multă plăcere, dragii mei colegi de breaslă  ;)  :) ! Fiindcă tot am trecut prin zonă, iată încă două imagini surprinse la faţa locului, după cum urmează:
Travertinul este îndepartat în proportie mare de pe pereti.
DSCN7404.jpg (259.8 KB; downloaded 6954 times)

Parapetii accesului sunt dezafectati.
DSCN7405.jpg (334.67 KB; downloaded 6955 times)

Se observă, în cele de mai sus, că lucrările avansează, încetişor ce-i drept, cu îndepărtarea pardoselii de travertin situată pe pereţii accesului închis pietonilor. Din ce am observat, au fost dezafectaţi parapeţii accesului mai sus amintit (scuze de calitatea imaginii făcute printr-o „vizetă“ aflată în gardul împrejmuitor, în dreptul accesului în şantier). Buldo-excavatorul era prezent în perimetrul construibil.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Ieri, 27 februarie, era ceva mişcare în şantier. Am văzut că au avansat la decopertarea pereţilor, la baza scărilor fixe, peretele cu magazinul, s-a spart o porţiune până la armătură (plasa de Buzău) - vedeţi în prima poză din cele două de mai sus, pe partea stângă.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Aici am văzut că au mai decopertat ceva de pe pereţii accesului şi a apărut o groapă între magazin şi peretele de rezistenţă al accesului. Probabil că pe acolo va fi pasajul de legătură, însă nu-mi dau seama cum se va circula prin el, doar dacă se elimină scările fixe.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Aduc încă patru imagini mai edificatoare, realizate, ieri, 19 martie, de la acest minişantier, astfel:
Aici se observa cum se lucreaza între magazin si fostul acces calatori.
DSCN7538.jpg (295.84 KB; downloaded 6524 times)

În plan apropiat, peretele de rezistenta al accesului, ramas fara partea superioara, în urma „taierii“, în stânga noua excavatie.
DSCN7540.jpg (299.8 KB; downloaded 6532 times)

Noua excavatie (sub peretele de sticla de la Pull&Bear)!
DSCN7541.jpg (292.89 KB; downloaded 6525 times)

Scarile accesului închis.
DSCN7542.jpg (319.52 KB; downloaded 6525 times)

În concluzie putem deduce că partea superioară a fostului acces (parapeţii) a fost îndepărtată şi s-a realizat o excavaţie între peretele de rezistenţă al magazinului şi gura metroului, aşa cum se observă în imaginile postate. Pereţii fostului acces au fost decoperaţi integral de travertin.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center ByOnu

Multumim din nou pentru poze. Putin dubios ce se intampla acolo. Nu prea inteleg logica pentru care au retezat betonul superior al gurii pana la nivelul trotuarului. Asteptam sa vedem ce o sa iasa, altceva n-avem ce face. :ugeek:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Nu a "retezat" nimeni nimic acolo. Doar au "decojit" accesul de finisaje.
Este clar ca legatura cu magazinul va da undeva la un nivel intermediar al actualelor scari. De largit accesul nu prea cred ca este posibil. Asadar prevad ca se vor monta doua rulante in locul celor fixe, dar, cel mai probabil, numai pana la culoarul catre subsolul magazinului. Mai departe, pana la suprafata vom vedea daca vor fi scari fixe sau alte rulante...
Acesta este si rostul indepartarii finisajelor, trebuie sa demoleze cu totul scarile fixe pentru a face loc celor rulante.
P.S. Nu cred ca va exista vreun lift.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

ByOnu wrote:
Multumim din nou pentru poze.

Cu multă plăcere :) ! Încerc să mai capturez imagini de aici, în funcţie de evoluţia lucrării. Din ce am observat, lucrarea se desfăşoară în noua groapă care se află lângă fundaţia magazinului. Poate exista şi varianta cu o porţiune de scări rulante şi alta cu scări fixe sau numai cu scări rulante, despărţite de un nivel intermedir, ala cum spune colegul nostru, sab. Aşteptăm să vedem cum decid să se realizeze acest pasaj.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Aici am observat, săptămâna trecută, o instalaţie pentru mortare, după cum se observă în imaginea de mai jos:
DSCN7558.jpg (255.52 KB; downloaded 6194 times)

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center Lixandru Dragos-Liviu

Aduc încă două imagini surprinse, miercuri dimineaţă, 8 aprilie:
Imagine de ansamblu a accesului, catre exterior.
DSCN7652.jpg (280.63 KB; downloaded 6062 times)

Detaliu al portiunii de perete decupat pentru accesul catre magazin.
DSCN7653.jpg (238.62 KB; downloaded 6073 times)

Observăm că s-a decupat în interiorul peretelui de rezistenţă al accesului o porţiune de uşă necesară legăturii cu coridorul de legătură spre Unirea Shopping Center. Această legătură se va face de la un podest intermediar al celor 4 existente pe rampa de scări a acestui acces.
Echipamentul pentru mortare şi tencuieli, prezentat în mesajul anterior, a fost ridicat.

 


Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center andrei11

Nu e perete de rezistenta acela, e pur si simplu perete, nu prea sustine nimic acel perete, poate numai pamantul sa nu se surpe.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center sab

Ha ha ha...Cine spunea ca nu o sa te ploua odata cu noul pasaj ? "Usa" aceea este fix in zona neacoperita.... Trebuie sa instaleze o copertina de plastic acolo... :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenţă M2 şi Unirea Shopping Center 133 313

Un tembelism. Cum am banuit, se face de dragul spatiului inchiriabil. Ce ma socheaza pe mine... unde-i armatura de la accesul curent? Ala pare beton chior.  :shock:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422359 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use