Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc)

290 posts, 89089 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 danutzu_2910

@TibiV
Acel copac e .... lipit cu SUPERGLUE??? (GEL)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 TibiV

Aşa pare... :)
Dacă vrei să te convingi, e pe Mătăsari, lângă restaurantul HB.
Si în mod sigur cade la următoarea furtună cu adevărat mare.
Nu parchez niciodată în zona aia... :)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Florinds

Cred ca a intins cineva fierul pentru armatura, a fost sugrumat de curand sau l-a scrijelit vreun pusti idiot. Daca era sugrumat de mult timp nu era atat de vizibila crestatura. Rezista, pentru ca e suficient de gros trunchiul, dar depinde si de cat de adanca e fundatia cladirii de langa...Pe de alta parte, il ajuta si cladirea in caz de vant din stanga. Cred ca doar trebuie un pic toaletat, in limita de maximum 30%, cat prevedea legea.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Nightwolf

Ce treaba are primarul cu copacii? Iar amestecati oalele? Mama ei de documentare legislativa...

P.S: Cei doi platani taiati erau uscati in proportie de 90%. Daca nu ii taia acum cu siguranta ii taia una din urmatoarele furtuni.

P.P.S: In medie, fiecare furtuna din Bucuresti rupe cam 5-6 copaci si ff multe crengi. Asta pot sa va confirm cu siguranta. Producatorii de ulei si lanturi de drujbe sunt cei mai fericiti :)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 TibiV

ByOnu wrote:
TibiV wrote:
Dacă tai, de ce tai, dacă nu tai de ce nu ai avut grijă să nu se rupă de la vânt... Lafiecare furtună în București se lasă cu 15-20 de maşini turtite de copaci rupţi...
:lol:

Pai la cate furtuni au fost pana acum, ramaneam fara copaci daca picau cate cel putin 15. Exagerezi.

Multumesc Nightwolf... :)
Mai tii minte furtuna aia mare din mai 2013? Aia care a rasturnat cortul targului de pe Baba Novac si a avariat barcile de la expozitia nautica din Piata Constitutiei ?
Au fost atunci mult mai mult de 15 copaci rupti...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Florinds

@nightwolf, cum nu are treaba, ADP-ul nu este in subordinea Primariei?
Pai da, ai dreptate ca erau in mare parte uscati, dar au contribuit muncitorii care reazema de ei tot felul de unelte, toarna beton in alveole etc. Nu imi explic cum pe Pache Protopopescu unde au lucrat de curand, aproape toti copacii sunt scrijeliti recent pe partea cu strada.

Vezi ca era un articol mai jos postat de colegul Radu, apropo de documentarea legislativa: "În discuţiile legate de realizarea diametralei Buzeşti-Berzei, municipalitatea a exemplificat atenţia pe care o acordă patrimoniului de pe arteră, prin păstrarea aliniamentelor de platani de pe segmentul Calea Plevnei - str. Ştirbei Vodă al str. Berzei. Planul de urbanism pentru arteră, aprobat prin HCGMB 151/2006, prevedea chiar îndesirea aliniamentelor: 30 de arbori pe aliniamentul central, 45 de arbori pentru trotuarul estic şi 41 pentru cel vestic. Pe 6 decembrie 2011, PMB inaugura tronsonul. Nu fusese plantat nici un arbore de aliniament (de menţionat că au fost plantaţi puieţi şi arbuşti pe terenurile expropriate în dreptul calcanelor apărute în urma demolărilor, majoritatea nu au rezistat). Rădăcinile unor arbori preexistenţi au fost semnificativ afectate de lucrări. De atunci, municipalitatea nu a plantat nimic. "

Nota bene, HCGMB 151/2006... Nu sunt ... ist, am fost si la referendum (in 2012 baietii erau inca in echipa).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Nightwolf

ADPul este in subordinea primariei DAR nu semneaza primarul (nici contrasemneaza) pe deciziile luate de ei. Sunt stat in stat aia, crede-ma ce-ti spun. Suntem "prieteni" buni, deja au scaunele rezervate la noi la cercetari penale din cauza prostiei care duduie acolo. Pana nu o sa se scuture copacul ala de poame uscate nu o sa vedem nimic in Bucurestiu` asta.

Ca nu au plantat ei copaci sau ca i-au "stricat" asta e treaba Directiei de Inspectie si Control sa constate si sa sanctioneze. E un rahat de cerc vicios in care pana gasesti cine e vinovat iti vine sa-ti tai venele pe verticala de sute de ori. Mie unul imi pare rau de platanii aia. Am copilarit cu ei. Dar asta este prostia care zace de ani buni in birourile municipalitatii care nu e in stare sa ia si masuri in consecinta pagubelor produse ...

P.S.: Zici de Pache? Ala e cel mai bun exemplu de cum sa distrugi TOTAL un bulevard in 3 saptamani. Ma jur ca n-am vazut asa ceva pana acum pe nicaieri ... Mai lipseste RATB-ul sa se apuce de linii si putem sa-i punem cruce ...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Nightwolf

TibiV wrote:
Multumesc Nightwolf... :)
Mai tii minte furtuna aia mare din mai 2013? Aia care a rasturnat cortul targului de pe Baba Novac si a avariat barcile de la expozitia nautica din Piata Constitutiei ?
Au fost atunci mult mai mult de 15 copaci rupti...


O tin ff bine minte, a murit un om la furtuna aia, iar eu si un coleg era sa ramanem fara capetele noastre "de creta" ;) incercand sa salvam 5 copii paralizati de frica dintr-o statie RATB pe care se prabusisera 2 copaci ... atunci pentru o ora Bucurestiul nu a mai avut pompieri, politie, jandarmi etc toata lumea salva .... a fost groaznic ...

P.S.: Aia a fost furtuna, nu prostioarele saptamanale din Bucuresti :)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 TibiV

Exact.
Asemenea furtuni dărâmă mult mai mulţi copaci decât 10-15...
Fac treaba ADP-ului în problema copacilor bătrâni si fragili, dar fără să dea deoparte în prealabil mașinile parcate... :(

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Florinds

Da, este un cerc vicios, dar hai sa simplificam un pic, Primarul este Executivul, adica pune in practica Hotararea Consiliului General. Evident ca in acest caz nu a pus in practica... Videanu sau Oprescu, vina este impartita, 2 ani la Videanu si 7 la Oprescu.

 


Re: Activitatile ADP (administratia domeniului public) Nightwolf

E impartita intre mai multi pe ultimii 15 - 20 de ani dar ssshh!! :))

Tu ai dreptate in ceea ce spui tu, dar daca lu` nea Hoarta i se scoala maine sa puna niste indicatoare de "atentie cad pietre" pe ... Stirbei Voda sa zicem, nu o sa-i ceara voie lu` Oprica ... intelegi unde bat?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) 133 313

http://totb.ro/copaci-fara-crengi-prota...-mediului/
"Imagini cu mai mulți copaci “jupuiți” de crengi au stârnit indignarea mai multor bucureșteni care au  trecut pe bulevardul Dimitrie Cantemir. În locul unor arbori care le asigurau umbra, locuitorii din zonă pot admira, acum, în bătaia soarelui, o “expoziție” de cioturi, care fac parte din campania de conștientizare a primarului Piedone, “Poluarea m-a ucis”."

Sictir, parcarile in spic facute in bataie de joc, odata cu modificarile pentru "noua" retea de troleu care a functionat fix 1 an, cu pamant cu ciment la radacina si betoane cat cuprinde i-a ucis.
Da? Deci fara tragicomedii. Daca se vrea se poate orice. Incercati iesirea din Bucuresti pe Pallady, dupa capatul tramvaielor sa vedeti unde si cum a plantat Negoita copaci. Acolo peisajul era dezolant cum te uiti spre autostrada. Pe centrul bulevardului erau buruieni si scaieti. S-a facut o mica colina cu pomi. A iesit... nemaipomenit, nu ma asteptam.
Deci se poate.

 


Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) subway guru

Problema majora nu e cu pomii ci cu masinile...degeaba ai un bulevard generos daca nu poti ocupa din el mai mult de 2/3...
Sa va reamintesc eu ca 'plumbuitul' a inchis Magheru??? Hai sa vedem daca mai are cineva sange in instalatie sa faca in ziua de azi asa ceva...
:popa:
Sau macar ce e prioritar, boschetul sau Loganu'?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 (partea a III a) 133 313

Am o sugestie, incercati o plimbare pe Bd. Unirii sa vedeti ce au facut domnii soferi cu pomisorii proaspat plantati de PS3 intre locurile de parcare nou organizate. Desi eu zic ca erau destule si pomisorii nu deranjau pe nimeni.  :twisted: Daca nu e lenea prea mare. Nu ar strica si niste poze. Daca nu se poa' fac eu cu prima ocazie. N-a taiat metroul in 50 de ani copaci cat domnii riverani, sa nu le pice frunza pe masini. Pls. Fara gicacontreli. La Universitate s-a facut parcare subterana (discutabil ocupata) si vad ca nu urla nimeni ca vara te faci sunculita afumata in piata. Adica nu urla soferii, ca metroistii oricum nu se sinchisesc, ca merg pe dedesubt.   :twisted: Noi acum ce facem, ne punem gica contra pe final sa justificam de ce nu se dau bani dupa sucombarea pos-t si ramane in coada de peste?  :twisted:
Interesul este sa se termine, altul curand nu mai prindem, daca se intra serios in paine cu curatenia, ca momentan se festeleste cu cativa "exemplari".  :lol:
Daca suntem la capitolul ecologism mai bine numarati teii batrani taiati intre Fundeni si Granitul si cati din cei noi au rezistat doua luni fara o picatura de apa.  :twisted:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use