Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Limitatoare de viteză

72 posts, 24063 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Limitatoare de viteză Mircea G

Vazuti cu asfalt pe strada si evident masini , iesiti din normalitatea lor cu carutele trase de boi , au inceput sa faca strada necirculabila ...ca doar este domeniul lor . Asa au aparut limitatoarele de viteza artizanale . Dimburi de bitum sau beton , uneori cusaci prinsi in asfalt , orice este bun pt a descuraja traficul pe strada lor . Intereseaza pe cineva ? Autoritatile care trec pe acolo nu vad nimic anormal , deoarece si ele fac acelasi lucru . O strada nou vine la pachet cu limitatoare , si nu unul , nu doua , ci cite 5-6 la rind , pe 200m . Ce sa mai fure si ei ??? Uite asa mai fac un ban gramada . Hoti , banditi , prosti si retardati , astia fac jocurile pe strada .
Pina cind ? Logica ar spune ca pina le rupe careva capul , pina il joaca in picioare pe unul care inventeaza si face asa ceva , dar pina atunci ....
Nu ne ajung bulevardele ...logic ! Pe unde sa circuli ? Multi ar alege variante printre strazi , dar ce sa vezi , alea sint de necirculat .
Limitatoarele de viteza sint pur si simplu o hotie , atit in varianta oficiala cit si cea bricolata , o ilegalitate . Nu vad cine are dreptul sa impiedice circulatia , daca nu exista semne corespunzatoare , sau poate le introduce cineva in regulament!?
Ce facem cu ciuma asta ????

 


Re: Limitatoare de viteza Serban

Eu personal nu am vazut niciodata altfel de limitatoare decat cele puse de primarie, de cauciuc, si semnalizate cu semne de circulatie si limta de viteza 30 km/h. Din puctul meu de vedere sunt binevenite, mai ales intr-un oras in care pe 90% din stradute pietonii merg pe mijlocul drumului, trotuarele find parcari. Nu vad absolut nicio problema cu aceste limitatoare si mi se par justificate in zonele in care le-am intalnit eu.

Daca in alte zone or exista limitatoare ilegal montate, nu stiu...

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

Chiar aşa, Mircea...
Nici eu nu am dat niciodată peste limitatoare "bricolate"...
Ar fi bine să ne dai câteva exemple, poate ajungem pe acolo si ne lămurim...
Ideea unor limitatoare home-made este cu adevărat o aberaţie. Doar dacă este in Ferentari ar fi de înţeles, dar acolo este "în altă ţară"....

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

Unde ai vazut asemenea limitatoare ? Si nu pot spune ca circul numai din cand in cand prin Bucuresti / pe stradute.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

1. Am precizat ca si limitatoarele " legale " , sint instalate ilegal , daca nu au aditional semne de circulatie ...si cred ca nu gresesc .
2. Necesitatea celor montate " legal " este indoielnica ...
Strada Tudor Gociu , montae legal , cica , sint 5 sau 6 ...motivul ? Furt !
sau strada sergent Turturica , fost traseu ratb pe vremuri , care are 7sau 8 in 200 de m
3. Ilegal ? voi face poze
4. Vad din citeva interventii , ca lumea este multumita , limitatoarele sint bune ...probabil ca numai eu nu vad utilitatea lor , si instalarea lor peste regulament .
Ce-mi pasa mie ca este o scoala , zona mult " limitata " ??? Acolo copii trebuie supravegheati si invatati sa circule ,,,daca tot invata de la gradinita despre sex sau cele sfinte , sa invete si mersul pe strada , ca asa este logic .
Ideea asta , ca bezmeticismul unora sa creeze obligatii altora , este total antisocial si impotriva dezvoltarii umane . Cine nu este capabil sa inteleaga cum se merge pe strada , sa sufere , sa dispara .
Dar alte zone , printre blocuri sau in cartierele de case , pt ce motiv au limitatoare de viteza ? care este logica ????
11.jpg (143.17 KB; downloaded 4489 times)

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

Ba sunt bune. Îti spune unul care plateste de pomana abonament RATB ( general ) pentru ca mai tot timpul sunt in masina.
Logica e simpla, un singur indicator de circulatie cu 30 km / h nu e deajuns, deobicei se ignora. Limitatoarele acestea le intalnesc numai pe alei ( intre blocuri ) sau pe stradute linistite.
Mi-am amintit si eu de niste limitatoare din astea in cartierul Ferentari, str Petre Paun / Str Semanatorului. Unele sunt din beton.
Mircea G wrote:
Am precizat ca si limitatoarele " legale " , sint instalate ilegal , daca nu au aditional semne de circulatie ...si cred ca nu gresesc .

Ai dreptate, dar poate semnul aditional este la un centru de recuparare al Fierului Nou  :D

 


Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Cunosc cel putin doua strazi unde astfel de limitatoare au fost instalate dupa cum au vrut unii sau altii cu case prin zona.

In ambele cazuri, era asfalt turnat sub forma de galma de-a latul strazii.

Intr-unul din cazuri, un nene care si-a rupt masina in alea a dat in judecata (ceva - nu stiu daca primaria sau proprietarul casei din dreptul galmelor) si s-a ales cu masina noua cand a mers la mediere. Respectivele au disparut in cateva zile de la incident. Celalalt caz poate fi vazut pe o straduta din sectorul 3, langa o scoala generala faimoasa de acolo.

Asa de chestie, in Germania sunt interzise de cand a murit cineva intr-o ambulanta din cauza lor.

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

zapacitu wrote:
Celalalt caz poate fi vazut pe o straduta din sectorul 3, langa o scoala generala faimoasa de acolo.

Stii cumva pe unde ? Nu de alta, Sectorul 3 e "brazdat" de mine si n-as vrea sa-mi iasa in cale din greseala.

 


Re: Limitatoare de viteza cris_m

Este vorba de Strada Lunca Bradului. Scoala cu pricina e 195 alias Hamburg(er). Daca va referiti la limitatoarele realizate din asfalt, ei bine acelea trebuiau sa aiba caracter temporar, doar in perioada lucrarilor de reabilitare a intrarii principale (atunci a fost folosita intrarea secundara). Daca mai aveti intrebari legate de aceasta zona, eu sunt cel mai in masura sa va raspund (prietenii stiu de ce  ;)  )

 


Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Lasa spoilerele ca o sa te fugareasca ciobanii ca la TV :)

 


Re: Limitatoare de viteza danutzu_2910

Uite-o aici pe aia de la scoala 195:
https://goo.gl/maps/RAsVy
E de toata frumusetea, are trecerea de pietoni pe ea.
De cand au inceput soferii sa injure, au mai adaugat un set de doua limitatoare simple.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

andrei11 wrote:
........Limitatoarele acestea le intalnesc numai pe alei ( intre blocuri ) sau pe stradute linistite.
........

Aici este confuzia ...Nicaieri nu exista in legislatie notiunea de alei sau stradute liniste , adica de zona protejata !!!!
Referitor la scoli , am spus , se poate monta o simpla restrictie de viteza , desi nici cu asta nu sint de acord , caci trebuie sa functioneze educatia sau in ultima instanta , selectia naturala .
Aceasta afacere pentru primarii si idiotenie pt cei ce se cred cu strada personala sau ca au trei OO , face ca traficul sa fie asa cum este in oras .
Cind se va intelege ca pe toate strazile trebuie sa se circule ca pe un bulevard si se va distribui circulatia , va fi mult mai bine .

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza sss

Mircea G wrote:
Referitor la scoli , am spus , se poate monta o simpla restrictie de viteza , desi nici cu asta nu sint de acord , caci trebuie sa functioneze educatia sau in ultima instanta , selectia naturala .


Si eu sunt cinic uneori, dar tu deja exagerezi! Selectie naturala intre copii de 7 ani, care sar sau nu in strada dupa o minge???

 


Re: Limitatoare de viteza danutzu_2910

@sss
Si la 50km/h si la 30km/h, un copil cate-ti sare in fata e acelasi lucru. Se loveste de masina si cade cu capul de asfalt.
Si te trezesti cu dosar penal.

Cred ca lui MirceaG i-ar creste tensiunea daca i-as spune ca pe DN67, in localitatea Raureni este o trecere de pietoni care are limitatoare inainte.
Si e montat recent. Nu intelegeam de ce masina din fata franeaza!!

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421621 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use