Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Limitatoare de viteză

72 posts, 24054 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Legat de:
Nightwolf wrote:
In concluzie, Mircea, de ce nu pui mana sa faci o petitie? Vezi de pe net -- http://www.politiaromana.ro ai sectiune ... garantez ca sesizarea va ajunge la noi si avem colegi care se vor ocupa de remediere ...

E de durata, dar pe forum nu te aude nimeni.

P.S.: Limitatoarele din cauciuc nu sunt instalate ilegal. Sunt instalate in baza avizului CTC din PMB ...


Iata efectul:
Untitled.png (191.44 KB; downloaded 4014 times)

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

Cool !... :)
Acum să vedem dacă PS 3 face ce i s-a cerut....

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

Da , voi face o lista ....

 


Re: Limitatoare de viteza cris_m

Ma intreb de care se vor atinge ca sunt mai multe limitatoare tampite pe Lunca Bradului, langa 195...

 


Re: Limitatoare de viteza PinkyHog

Linkul functioneaza :)



Raspuns by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Limitatoare de viteza zapacitu

Asa se pare :)

E vorba de accesul de langa Policlinica sau de cel de langa noile terase?

 


Re: Limitatoare de viteza alchimistul

Intotdeauna mi s-a parut ridicol ca o autoritate publica sa aiba adresa de mail la Yahoo sau Gmail.

Nu e deloc "profi"

 


Re: Limitatoare de viteza Florinds

In conditiile in care ambele trotuare sunt pline de masini in zonele dintre blocuri, iar unii  vor sa goneasca cu 59 km/h pe acolo, cred ca trebuie suplimentate aceste limitatoare de viteza.
Toate petitiile pe care le-am facut au fost solutionate doar cu avertismente la adresa celor care parcheaza pe trotuar, dar atat (ex: am gasit 14 masini parcate neregulamentar, conducatorii auto au fost sanctionati cu avertisment). Stiu ca sunt de vina in caz de accidente, pentru ca ei le-au provocat, dar nu ne mai incalzeste cu nimic in caz de Doamne-fereste. Mi se pare incredibil ca acesti indivizi te mai si claxoneaza pentru ca ai "nesimtirea" sa mergi pe strada lor, desi nu ai alta varianta.
Sunt foarte bune si in alte zone cu scoli, gradinite.
Cu toate astea, cei cu masini de serviciu sau masochistii trec destul de tare peste ele.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

Florinds wrote:
In conditiile in care ambele trotuare sunt pline de masini in zonele dintre blocuri, iar unii  vor sa goneasca cu 59 km/h pe acolo, cred ca trebuie suplimentate aceste limitatoare de viteza.



Problema pusa de mine era ca multe strazi nu pot fi folosite ca rute alternative la traseele consacrate , din cauza blocajelor si limitatoarelor , puse de administratie sau inventate de locatari cocalari ....
Problema pusa de mine era ca daca s-ar folosi si strazile secundare pt trafic , nu doar local , marile trasee s-ar mai elibera .
Problema pusa de mine , era ca traseele acestea alternative , trebuie identificate , marcate si deblocate .

Si o problema : ce rol au limitatoarele la intrare in Otopeni dinspre Tunari ? Care este logica lor ????
Eu imi sustin ideea unui trafic normal ...

 


Re: Limitatoare de viteza Florinds

Sunt un cetatean satul de cei care vor sa alerge printre copii pentru ca strada e a lor si pe care ii deranjeaza limitatoarele de viteza. Toate limitatoarele de viteza au rolul lor. Nu am vazut limitatoare pe autostrada sau pe strazile unde se permite o viteza de 80 km/h.
"Locatari cocalari" sunt cei care se cred pe mosia lor pe o strada unde ar trebui sa fereasca pe unul si altul. Vezi mai bine parerile tale de pe prima pagina.

Hai sa ne reamintim:

"[...]Ce-mi pasa mie ca este o scoala , zona mult " limitata " ??? Acolo copii trebuie supravegheati si invatati sa circule ,,,daca tot invata de la gradinita despre sex sau cele sfinte , sa invete si mersul pe strada , ca asa este logic .
Ideea asta , ca bezmeticismul unora sa creeze obligatii altora , este total antisocial si impotriva dezvoltarii umane .Cine nu este capabil sa inteleaga cum se merge pe strada , sa sufere , sa dispara ."

"[...]Referitor la scoli , am spus , se poate monta o simpla restrictie de viteza , desi nici cu asta nu sint de acord , caci trebuie sa functioneze educatia sau in ultima instanta , selectia naturala ."

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

Nota :
Limitatoarele de viteza se pun dupa o nota de fundamentare in locurile in care au fost avizate de comisiile de specialitate din cadrul primariilor de sector / al Municipiuliui Bucuresti, atentie, de oameni de specialitate.
Limitatoarele de viteza se pun in locurile considerate periculoasesi in care conducatorii auto nu respecta semificatia semnelor de circulatie. Limitatoarele de viteza se pun pentru a evita accidente care sa duca la vatamari corporale grave sau de pierderi de vieti.
Limitatoarele de viteza se pun pentru a educa cu forta conducatorii auto recalcitranti.
Educatia rutiera se face si cu forta daca e nevoie !

Problema pusa de mine era ca multe strazi nu pot fi folosite ca rute alternative la traseele consacrate , din cauza blocajelor si limitatoarelor , puse de administratie sau inventate de locatari cocalari ....
Exagerari. De exemplu varianta prin Dobroiesti pentru a ajunge de pe Fundeni in Orasul Pantelimon. Sau str. Petre Paun din plin Cartier Ferentari. Sau... am multe exemple. Despre ce blocaje este vorba ?

Problema pusa de mine era ca daca s-ar folosi si strazile secundare pt trafic , nu doar local , marile trasee s-ar mai elibera .
Se folosesc si chiar cu succes. Cu tot cu limitatoare. Eu ( si altii ) le folosim din plin. Si aici exagerezi.

Problema pusa de mine , era ca traseele acestea alternative , trebuie identificate , marcate si deblocate .
Cine circula cu adevarat prin Bucuresti stie aceste trasee. Intr-adevar, de exemplu, in Bacau imi sunt necunoscute si-mi ia cateodata destul timp sa traversez Bacaul. Sau Constanta.

Si o problema : ce rol au limitatoarele la intrare in Otopeni dinspre Tunari ? Care este logica lor ????
Sa evite pierderea de vieti omenesti pentru ca multi inconstienti apasa pe acceleratie mai mult decat e cazul si tot atat de grav nu iau in considerare limitarea de  viteza pe sectiunea respectiva la 40 km / h ( reali, nu 49...).

 


Re: Limitatoare de viteza Florinds

Multumesc, andrei11, pentru ca ai facut curat, pentru clarificari si pentru ca incetinesti cand vezi puştii... Nu cred ca este ceva mai important decat viata unui om si mai ales a unui copil, chiar daca este needucat.

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

Mulțumesc şi eu Andrei, şi probabil ai făcut mai mult decât se vede (s-au schimbat şi postările iniţiale, de unde au dispărut jignirile)...
Dar constat cu tristețe că de multe ori argumentele sunt "aşa mi-ar conveni mie" sau "legea supravieţuirii"... Lege valabilă la paint-ball şi în războaie... Nu în oraşe civilizate în care am dori să trăim... NU se poate aplica pe şosea pentru că nu poate garanta nimeni că moare doar "cascadorul".
Trist este că astfel de lucruri sunt spuse şi de oameni pe care chiar îi admir pentru munca depusă aici pe forum...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

Din dorinta de a ne da ocrotitorii speciei , se nasc aberatiile ...
Ce spuneam eu :
"[...]Ce-mi pasa mie ca este o scoala , zona mult " limitata " ??? Acolo copii trebuie supravegheati si invatati sa circule ,,,daca tot invata de la gradinita despre sex sau cele sfinte , sa invete si mersul pe strada , ca asa este logic .
Ideea asta , ca bezmeticismul unora sa creeze obligatii altora , este total antisocial si impotriva dezvoltarii umane . Cine nu este capabil sa inteleaga cum se merge pe strada , sa sufere , sa dispara ."

"[...]Referitor la scoli , am spus , se poate monta o simpla restrictie de viteza , desi nici cu asta nu sint de acord , caci trebuie sa functioneze educatia sau in ultima instanta , selectia naturala .
...este perfect corect .
Exista ideea asta fixista , ca cel cu masina poate , ca poate opri , incetini , ocoli sau evita ... Poate , dar nu trebuie sa  se abuzeze de asta .
Limitatoarele de viteza ramin o chestie " peste regulament si lege ...
Drobul de sare a ajuns poveste ...
Daca legea , in privinta circulatiei auto , a fost " indoita " si cu aberatia numita limitatoare ( fizice ) , nu limitare ....astept ca ocrotitorii speciei sa nascoceasca si ceva in domeniul transporturilor pe sina ...tramvaie , trenuri ....

..........
-Rutele alternative cu limitatoare de viteza , nu sint rute alternative ....
Intr-un timp faceam Unirii - Baneasa printre strazii ...are cineva impresia ca se poate circula mai bine decit sa " ti " bulevardul ????
- Semnalizarea nu este pt mine , stiu prea bine orasul , este pt altii , pt a face si alte trasee " consacrate "
- Cu Otopeni ...da , limitatoare puse fix pe cimp , cu limitare la 30 km ...foarte logic ...
- -Sa evite pierderea de vieti omenesti pentru ca multi inconstienti apasa pe acceleratie mai mult decat e cazul ...asta este expresie de la telejurnal ...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use