Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Limitatoare de viteză

72 posts, 24055 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Limitatoare de viteza andrei11

Mircea G :
1) Indicati va rog ruta alternativa Unirii - Baneasa pe stradute.
2) Indicati va rog unde sunt limitatoarele de viteza de pe stradutele respective.
3) Indicati va rog de ce limitatoarele de viteza sunt "peste regulament si lege".
4) Va rog frumos scrieti corect  cuvintele, un singur exemplu, se scrie rămân si nu rămîn.
5) S-a nascut ceva si in domeniul transporturilor pe sina, vezi prioritatile pe care le au trenurile cand intalnesc un drum oarecare.
6) In Otopeni limitatoarele nu sunt puse in camp, si da, daca exista o zona unde se intampla accidente grave tot timpul, limitatoarele se pun si in câmp daca este cazul...
7) Limitatoarele fizice se pun da, ati ghicit, pentru ca intr-adevar daca pe indicator se scrie 30 km / h sa se mearga cu 30 km / h.
8) Masinile au fost construite de oameni pentru a se deplasa in siguranta si mai repede din punctul A in punctul B si nu au drept scop exterminarea oamenilor sau a altor vietuitoare.
Mircea G wrote:
- -Sa evite pierderea de vieti omenesti pentru ca multi inconstienti apasa pe acceleratie mai mult decat e cazul ...asta este expresie de la telejurnal ...

Explicati va rog afirmatia si ce inseamna "Telejurnal".

Atenție copii! Zonă rezidenţială şi pietonală

Înainte de locurile frecventate de copii se instalează indicatorul “ Atenţie copii ”. Acest indicator obligă pe conducătorii de vehicule să reducă viteza, până la maxim 30 km/h, în intervalul orar 07:00 – 22:00.
Pe drumurile cu circulaţie în ambele sensuri prevăzute cu o singură bandă pe sens, pe distanţa cuprinsă între indicatoarele de avertizare „ Copii ”, aferente celor două sensuri, marcajul de separare a sensurilor se execută cu linie continuă, deci toate manevrele sunt interzise.
În zona rezidenţială, semnalizată ca atare, pietonii pot folosi toată lăţimea părţii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să circule cu o viteză de cel mult 20 km/h, să nu staţioneze sau să parcheze vehiculul în afara spaţiilor anume destinate şi semnalizate ca atare, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor chiar dacă, în acest scop, trebuie să oprească.
În zona pietonală, semnalizată ca atare, conducătorul de vehicul poate intra numai dacă locuieşte în zonă sau prestează servicii publice „din poartă în poartă” şi nu are altă posibilitate de acces. Acesta este obligat să circule cu viteza maximă de 5 km/h, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor şi, dacă este necesar, să oprească pentru a permite circulaţia acestora.
http://soferbun.ro/scoala-soferi/pregat...pietonala/
_____________________________
TELEJURNÁL, telejurnale, s. n. Emisiune de televiziune în care se transmit știri curente, comentarii etc. – Tele- + jurnal.

 


Re: Limitatoare de viteza Serban

Alta situatie:

- trotuare impracticabile
- pietonii merg mai mult pe carosabil
- strada cu dublu sens, dar pe care nu au prea au loc 2 masini una pe langa cealalta

Rezulta strada pe care soferii trebuie sa mearga atenti si incet.

Asa ca avem limitatoare, semnalizate cum trebuie.
image.jpg (310.2 KB; downloaded 3934 times)
image.jpg (270.69 KB; downloaded 3929 times)

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

Doamne fereste sa ai pe cineva in scaun cu rotile (eventual in urma unui accident rutier...) pe o astfel de strada (si cam asa sunt majoritatea) ca s-a terminat.
Nu poate iesi/nu poate fi scos pe strada decat daca chiar vrea sa "puna capat" definitiv suferintei...
Pentru ca 90% din strazile laturalnice/ocolitoare au trotuarele transformate in parcari.
Asta mi se pare o problema mult mai grava decat limitatoarele de viteza, care daca sunt ilegale pot fi desfiintate - asa cum am vazut pe pagina precedenta.

P.S. S-a comentat mult pe seama tipului in scaun care a filmat la PPL ca nu poate trece prin pasaj. Eu as intreba cum a iesit din casa si cum a reusit sa ajunga la Piata Presei ?... Mult mai important mi se pare simplul acces pe TOATE trotuarele din oras decat problema pasajului care nu are inca lift...)

 


Re: Limitatoare de viteza shoppy

In revista informativa publicata de primaria sectorului 1 scrie ca se poate chema politia locala pentru amendarea soferilor parcati ilegal. Printre altele ilegal inseamna parcarea masinii pe trotuar astfel incat sa ramana mai putin de 1m spatiu de trecere, deci chemati politia locala.

In toate tarile civilizate exista tot felul de limitatoare in zonele rezidentiale si nu se plange nimeni ca isi rupe masina, deci asta inseamna civilizatia, cine e impotriva e bizon.
(Bine, instalarea sa se faca legal, cu autorizatie si tot ce trebuie, nu sa faca dorel niste galme din asfalt dupa cum il taie pe el capul.)

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

shoppy wrote:
In toate tarile civilizate exista tot felul de limitatoare in zonele rezidentiale si nu se plange nimeni ca isi rupe masina, deci asta inseamna civilizatia, cine e impotriva e bizon.
(Bine, instalarea sa se faca legal, cu autorizatie si tot ce trebuie, nu sa faca dorel niste galme din asfalt dupa cum il taie pe el capul.)

De acord 100%
shoppy wrote:
In revista informativa publicata de primaria sectorului 1 scrie ca se poate chema politia locala pentru amendarea soferilor parcati ilegal. Printre altele ilegal inseamna parcarea masinii pe trotuar astfel incat sa ramana mai putin de 1m spatiu de trecere, deci chemati politia locala.

Si aici de acord 100% ca asa ar trebui facut, dar politia locala este a primariei, si primarul vrea sa fie reales. Vrei sa amendeze juma' de electorat?!
Si sa amendeze zilnic, ca oamenii tot trebuie sa pracheze undeva...
Nu vreau sa dezgrop vechea tema, a blocurilor facute pe vremea cand "Ionescu de la scara 2 si-a luat masina" era subiectul lunii, si Ionescu mai avea doar inca 4-5 vecini de bloc cu masina.
Si nici noile "residence" nu stau mai bine, cu un loc de parcare inclus in pret la apartament de 4 camere (si probabil minim 2 masini), iar orice alt loc suplimentar de parcare s-a vandut cu 10.000 de euro...

 


Re: Limitatoare de viteza Florinds

Am chemat Politia locala de doua ori si s-a dat avertisment prima data, iar a doua oara a fost clasat cazul. ; )
Cred ca nu mai incalzeste pe nimeni daca soferii care au parcat raspund penal (ei au provocat accidentul).
In prima adresa scria ca Politia va colabora cu Primaria pentru a se monta stalpisori, dar bineinteles ca nu se intampla  daca trotuarul nu este langa vreo parcare construita de vreun protejat al Primariei. Pana una-alta sunt bune si limitatoarele astea.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

andrei11 wrote:
Mircea G :
1) Indicati va rog ruta alternativa Unirii - Baneasa pe stradute.
2) Indicati va rog unde sunt limitatoarele de viteza de pe stradutele respective.
3) Indicati va rog de ce limitatoarele de viteza sunt "peste regulament si lege".
4) Va rog frumos scrieti corect  cuvintele, un singur exemplu, se scrie rămân si nu rămîn.
5) S-a nascut ceva si in domeniul transporturilor pe sina, vezi prioritatile pe care le au trenurile cand intalnesc un drum oarecare.
6) In Otopeni limitatoarele nu sunt puse in camp, si da, daca exista o zona unde se intampla accidente grave tot timpul, limitatoarele se pun si in câmp daca este cazul...
7) Limitatoarele fizice se pun da, ati ghicit, pentru ca intr-adevar daca pe indicator se scrie 30 km / h sa se mearga cu 30 km / h.
8) Masinile au fost construite de oameni pentru a se deplasa in siguranta si mai repede din punctul A in punctul B si nu au drept scop exterminarea oamenilor sau a altor vietuitoare.
Mircea G wrote:
- -Sa evite pierderea de vieti omenesti pentru ca multi inconstienti apasa pe acceleratie mai mult decat e cazul ...asta este expresie de la telejurnal ...

Explicati va rog afirmatia si ce inseamna "Telejurnal".

Atenție copii! Zonă rezidenţială şi pietonală

Înainte de locurile frecventate de copii se instalează indicatorul “ Atenţie copii ”. Acest indicator obligă pe conducătorii de vehicule să reducă viteza, până la maxim 30 km/h, în intervalul orar 07:00 – 22:00.
Pe drumurile cu circulaţie în ambele sensuri prevăzute cu o singură bandă pe sens, pe distanţa cuprinsă între indicatoarele de avertizare „ Copii ”, aferente celor două sensuri, marcajul de separare a sensurilor se execută cu linie continuă, deci toate manevrele sunt interzise.
În zona rezidenţială, semnalizată ca atare, pietonii pot folosi toată lăţimea părţii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
Conducătorii de vehicule sunt obligaţi să circule cu o viteză de cel mult 20 km/h, să nu staţioneze sau să parcheze vehiculul în afara spaţiilor anume destinate şi semnalizate ca atare, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor chiar dacă, în acest scop, trebuie să oprească.
În zona pietonală, semnalizată ca atare, conducătorul de vehicul poate intra numai dacă locuieşte în zonă sau prestează servicii publice „din poartă în poartă” şi nu are altă posibilitate de acces. Acesta este obligat să circule cu viteza maximă de 5 km/h, să nu stânjenească sau să împiedice circulaţia pietonilor şi, dacă este necesar, să oprească pentru a permite circulaţia acestora.
http://soferbun.ro/scoala-soferi/pregat...pietonala/
_____________________________
TELEJURNÁL, telejurnale, s. n. Emisiune de televiziune în care se transmit știri curente, comentarii etc. – Tele- + jurnal.

Nu te inteleg , ma anchetezi sau vrei sa-mi subminezi credibilitatea ??? Mesaje de genul asta pot si eu scrie ....
1,2,3...daca ajungi sa ma intrebi pe unde se poate ajunge din Unirii in Baneasa pe rute alternative , e nasol ...Ele exista , ar trebui sa deduci , daca nu le cunosti , inseamna ca am dreptate , lumea nu stie decit bulevardul ...si tocmai asta spuneam ca nu este ok , asat duce la un trafic infernal .
Strazi avem , dar nu se poate circula pe ele , nu pot fi folosite ca trasee alternative ...
4.... rămân si nu rămîn ....ei da , mama ei de gramatica ...se scrie cum vrem noi , si eu vreauramin . http://www.romlit.ro/de_ce_scriu_cu__din_i ....
5.......
6... In Otopeni sint limitatoare pe cimp ....
7....Ne ! E scris 30 , nu sa se mearga cu 30 pe toata portiunea de drum , ci la 30 km la ora , poti trece in siguranta peste obstacol ...dupa care poti relua mersul la viteza de pe portiunea de drum respectiva ...
8....si tancul ????
Expresie de telejurnal , insemna expresie scrisa pe hirtie si impusa , in vremurile trecute ...dar fara legatura cu realitatea .
.....................
Ma mir ca sint persoane care au reusit sa supravietuiasca si pina sa apara moda asta a limitatorelor de viteza , caci vad o sustinere fara margini a aberatiei .....
In fine ....
-Faptul ca sint primate care circula pe carosabil , nu trebuie sa creeze obligatii soferilor care circula legal ...iar limitatoarele creeaza ....
-Faptul ca multi retarzi si-au bricolat limitatoare , este o realitate
...si din toate astea , s-a ajuns ca orasul nu ne incape , nu avem pe unde circula ...dar asta este numai o parere .
Strazi exista , dar trebuie redate traficului ....
nota .
Sint dispus , pt un sustinator al limitatoarelor , sa fac o plimbare cu el , pe o strada normala , apoi varianta cu limitatoare ....sa vedem ce parere are ...apoi discutam .
Aventura este in Giurgiului , pt cine se baga ....
__________________
Edit andrei 11 : Domnule Mircea G, va rog insistent respectati regurile gramaticale in vigoare la ora actuala privind scrierea cu î din a si conjugarea verbului "a fi". Asta daca se poate, bineînteles

 


Re: Limitatoare de viteza Florinds

"Sunt primate care circula pe carosabil".
Tu citesti numai ce scrii tu? Poti sa intelegi ca sunt ambele trotuare pline de masini si copiii, invalizii, batranii fara reflexe sau oameni cu carucioare cu landou sunt obligati sa mearga pe strada?
Este chiar o campanie a Politiei rutiere in care scrie ca acesti copii sunt imprevizibili si ca viata are prioritate, ai observat-o?. Pe tine te intereseaza doar acele cateva secunde in minus, incredibil.

"Ma mir ca sint persoane care au reusit sa supravietuiasca si pina sa apara moda asta a limitatorelor de viteza". Esti suparat ca au supravietuit si te deranjeaza acum in trafic?

PS: daca ar fi numai greseala respectiva de gramatica, mesajele tale sunt pline de altele, ca de ex., la prima vedere, primul mesaj citit: "Acolo copii trebuie supravegheati si invatati sa circule", corect copiii, lipseste articolul, este ca si cum ai scrie "fieru rugineste". Tu scrii cum vrei, bineinteles.

 


Re: Limitatoare de viteza andrei11

Mircea G, postarile lungi devin plictisitoare.
Dvs ati afirmat  cateva randuri mai sus :

-Rutele alternative cu limitatoare de viteza , nu sint rute alternative ....
Intr-un timp faceam Unirii - Baneasa printre strazii ...are cineva impresia ca se poate circula mai bine decit sa " ti " bulevardul ????


Eu v-am intrebat politicos care este ruta alternativa Unirii - Baneasa unde intalniti limitatoare de viteza.
Rute alternative cunosc si eu, de exemplu Unirii - Baneasa prin str. Veseliei, dar interesant era o ruta alternativa cu limitatoare de viteza, asa cum singur ati afirmat.


Precizati va rog frumos cu ajutorul unei harti unde anume sunt limitatoarele de viteza in Otopeni in plin camp ( venind dinspre Tunari ).
In Otopeni venind dinspre Tunari dupa intersectia str Garii cu str 23 August pana in DN aveti limitare permanenta de vitaza la 40 km / h, asadar dupa ce treceti de limitatoare nu apasati pedala de acceleratie cat doriti dvs.

Deocamdata ma limitez la aceste doua aspecte, daca puteti sa le clarificati ar fi benefic pentru continuarea discutiei. Si incercati sa respectati regurile de scriere in limba romana in vigoare la ora actuala. Numai daca se poate, bineînteles.
Domnule Mircea G, nu ma indoiesc ca stapaniti indeajuns de bine regulamentul de circulatie al autovehiculelor  pe drumurile publice.
Indicatorul de mai jos va obliga sa circulati cu maxim 40 km / h pana la urmatoarea intersectie. La urmatoarea intersectie o sa-l intalniti din nou. El este pus pe str 23 August din Otopeni, strada la care am facut referire mai sus. Asadar peste limitatoare cu 30 si in rest cu 40. Nu cu cat vreti dvs. Nici macar cu 49 ca asa va permite legea.
8-9-2015 1-28-12 PM.png (946.08 KB; downloaded 3825 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Limitatoare de viteza Mircea G

Florinds wrote:
"Sunt primate care circula pe carosabil".
Tu citesti numai ce scrii tu? Poti sa intelegi ca sunt ambele trotuare pline de masini si copiii, invalizii, batranii fara reflexe sau oameni cu carucioare cu landou sunt obligati sa mearga pe strada?
............
"Ma mir ca sint persoane care au reusit sa supravietuiasca si pina sa apara moda asta a limitatorelor de viteza". Esti suparat ca au supravietuit si te deranjeaza acum in trafic?
PS: daca ar fi numai greseala respectiva de gramatica, mesajele tale sunt pline de altele..........

...Hai , ca abia am scapat de mamicute si bebelusi , acum strazile sint pline de invalizi si oameni in carucioare ...Apocaliptic .
Traim intr-o lume nebuna si proasta , o lume in care a trebuit sa scrie pe cuptoarele cu microunde " nu uscati pisica " , o lume in care pt cea mai mica incalcare a dreptului tau , poti da in judecata , cere despagubiri .... Asta ar fi un motiv pt care eu vad total aiurea sa-mi ingradeasca mie cineva libera circulatie , pt cei ce merg pe mijlocul strazii . Eu inteleg ca poate n-au pe unde , sint retarzi , invalizi , aia pe carut cu rulmenti , si logic ca indiferent de situatie , nu dau peste ei ca la popice ...dar sa transformi problema lor in obligatia mea , este anormal , este ca si cum ai legiferat mersul pe mijlocul strazii . ...Ei , daca mersul lor pe mijlocul strazii , este normal  in conceptia voastra , atunci legiferati si modul lor de circulatie si semnalizare ...
Stabiliti cum circula , sa fie imbracati cu veste reflectorizante , iar noaptea sa fie dotati cu lampas cu lumina rosie in spate , alba in fata ...si alcoolemie zero ... Este corect ? Este , ca sint destui care circula nu numai prin oras dar si afara , imbracati ca pentru ultimul drum ( adica in negru ) pe mijlocul strazii noaptea ..
Biciclistii se vor pe strada , dar regulamentul de circulatie nu exista pt ei , motociclistii circula cum vor ei , dar regulamentul este numai pt soferi ....ca cica n-ai dat prioritate unui motociclist, dar tu te-ai asigurat , nu venea nimic , si cind sa treci apare ala cu 200 la ora si se suie pe tine ... si tu esti vinovat ...
Nu pricepeti ca toate probleme se sparg in capul soferilor ? Voi vedeti asta corect ?
Daca sinteti soferi de genul  cu prelata pe masina , si mergeti doar " la tara " in concediu , poate nu va pasa , dar mai sint si oameni pt care masina este indispensabila la munca .
...si cu gramatica , ma lasi . Lasa fentele astea de cunoscator , ca nu este important ca scapa omul ceva la scris ...Demonstrat este ca indiferent cum este scris , se intelege , si asta este important ...bine , daca tu nu intelegi , poate ai fost exclus din testarile respective ...
@ Andei / o lungim mult si aiurea , trebuie pagini intregi sa descriu fiecare amanunt ...
daca voi nu vedeti " afacerea " limitatoarelor si idiotenia limitatoarelor inventate de locatari cocalarii , poate ca traim in lumi paralele .
...............
PS. Hai sa vad soferii astia ...Aveti idee care este viteza dupa un limitator , fata de o circulatie fara ????

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Intr-o discutie personala cu fostul primar al sect.6 C. Poteras cu o saptamana inaintea alegerilor din 2012 am cerut sa monteze si pe strada mea limitatoare de viteza pt ca sunt necesare.. Acesta a promis ca DA... bine, era campanie electorala... dar am sperat.
La actualul nu am mari sperante Am mai facut eu ceva reclamatii privitoare la parcuri si nu au rezolvat nimic.
Insa nu mi-am pierdut speranta, dar cui ma adresez sa fie declarat si straduta mea zona rdentiala , montate indicatoare si limitatoare?
Primarie, consiliu sau politie?

 


Re: Limitatoare de viteza Costin

aztec: la primarie, care ar trebui sa ia avizele de la politie... nu la politie ca ei nu realizeaza lucrari specifice primariei...

 


Re: Limitatoare de viteza aztec

Am aflat...
http://www.aspmb.ro/utile.html

PS. Dar regulile sunt tampite. Trebuie sa depui plan cadastral si sa vi cu acordul vecinilor...

 


Re: Limitatoare de viteza TibiV

Mircea G wrote:
Aventura este in Giurgiului , pt cine se baga ....

In una dintre primele sale postari pe aceasta tema, Mircea G vorbea despre strada Tudor Gociu din Giurgiului.

Intamplator, locuiesc de 20 de ani la o distanta de aprox. 50 de metri de strada Tudor Gociu, care este paralela cu Giurgiului intre Actiunii si Luica.
Strada T.Gociu este asfaltata din anii '80, dar timpul si traficul au transformat-o in urma cu vreo 10 ani intr-o strada "obisnuită", adica asfaltata si plina de gropi. Asa ca acum cativa ani i-a venit randul la RK - a fost frezata si reasfaltata complet, si a devenit o strada "ca in palma".

Consecinte:
1. Ziua, cei care cunosteau scurtatura (si care evitau intersectia de groaza Luica-Giurgiului) au inceput sa alerge pe strada aia cu 70-80 km/h. Fara exagerare, m-am trezit claxonat in timp ce mergeam cu 50 km/h de catre nervosi care treceau pe langa mine ca vantul... Evident ca au fost si cateva accidente, unele destul de urate, dar din fericire fara morti.
2. Noaptea, de pe la miezul noptii pana pe la 3 dimineata, tot felul de agitati pe 2 sau pe 4 roti, dadeau "ture" pe T.Gociu, ambaland motoarele de trezeau jumatate de cartier.

Si asa au aparut limitatoarele...
Acum se circula mai incet, dar totusi se circula. Nu poate spune nimeni ca strada nu poate fi folosita.
Ma deranjeaza si pe mine limitatoarele care ma obliga sa franez la fiecare 100 de metri, dar nu mor din atata lucru.Si nu mor nici altii !...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use