Infrastructura feroviară din RomâniaCFF / CFI

 

Topic: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud)

44 posts, 19503 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Mocanita Abrud orex

O sa-si dea seama ca relatia Abrud-Campeni-Abrud, era mai prolifica si o sa revina la ea!

 


Re: Mocanita Abrud PTMZ

Un accident cu Mocănița Apusenilor s-a produs joi la Roșia Montană, în cartierul de romi. Garnitura a lovit două mașini parcate pe linia pe care circula.

Din videoclipul postat de viceprimarul din Roșia Montană, Vasile Morariu, reiese că se aflau atât adulți, cât și copii în interiorul autoturismului, la momentul coliziunii, informează Ziarul Unirea.

[...]

Accident cu Mocănița Apusenilor. S-a deschis un dosar penal in rem
Circumstanțele accidentului nu sunt foarte clare. Reprezentanții IPJ Alba nu au anunțat incidentul, dar, întrebați, au declarat că polițiștii au început un dosar penal in rem pentru distrugere din culpă.

Mocăniţa Apusenilor şi-a reluat cursele turistice între oraşele Câmpeni şi Abrud, sâmbătă 19 iunie. Traseul trenului turistic trece prin Dăroaia, un cartier din Roşia Montană, unde locuinţele sunt foarte aproape de calea ferată.

De-a lungul anilor, au avut loc numeroase incidente în care au fost implicaţi oameni din comunitatea din zonă, nemulțumiți de disconfortul creat de trecerea trenului. Oamenii reclamă că Mocănița nu prezintă siguranță, că nu are revizii și că linia de cale ferată nu este reabilitată.

Sursa: Club Feroviar

 


Re: Mocanita Abrud shoppy

Acum vreo 10 ani se scriau carti si ni se spunea peste tot Salvati Rosia Montana! pentru ca oamenii de acolo sunt disperati sa investeasca masiv in turism rural, de la incetarea scandaluli singurele stiri din zona au fost despre lupta localnicilor pentru distrugerea promotorului turismului rural, adica mocanita(prin mutarea gardurilor si construirea cat mai aproape de gabaritul liniei), de ce nu avem explozia promisa de turism rural si unde sunt acum hoardele acelea care acum 10 ani salvau Rosia Montana?
(Apropo, guvernul tocmai a aprobat alta mare exploatare de aur cu niste canadieni tot pe acolo, pe acea de ce nu o salveaza nimeni?)

 


Re: Mocanita Abrud orex

1. Un austriac, din pacate, ne ofera aceasta plimbare cu mocanita pe acest traseu;
1.2 esti avizat ca acest traseu include si niste ”peripetii”, adica trecerea prin acel areal (cartier e mult spus) exact cum ati vazut din pliantul inmanat mie anul trecut, si a-l carui continut, probabil l-ati vizualizat;
2. Romii au fost exclusi si marginalizati cu buna stiinta in acea zona, si nu de ieri de azi, ci de hat!
2.1 Gafa autoritatilor locale, care, daca au crezut ca-i izoleaza, si-i tin ca-n staul au rezolvat problema! S-au inselat amarnic! Nu asta e solutia secolului XXI!

 


Re: Mocanita Abrud shoppy

Si tarile civilizate au avut acelasi discurs si ne-au dat lectii de sus cat timp romi stateau doar in Romania, cand s-a liberalizat circulatia si s-au pomenit cu romi la ei s-a dovedit ca nici ei nu erau atat de destepti si nici noi atat de fraieri pe cum se parea, asa ca si-au schimbat pozitia si discursul.
Daca acei romi aveau 2 carute sau 2 troace pline de rugina si noroi atunci eram de acord, altfel problem este mai conplicata si cred ca este deja offtopic.

 


Re: Mocanita Abrud aztec

Întreb.
Pe acolo nu trece trenul regulat, adică la anumite ore in nu anumite zile?
Pe acolo liniile nu sunt vizibile și pare o stradă deschisa circulației?
Adică locomotiva aia levita pe deasupra străzii....și apare așa...din senin...pe unde vrea ea ?
Sau cei care parcaseră acolo erau proaspăt în zona și nu au văzut liniile și nici nu știau că trece un tren pe acolo?

 


Re: Mocanita Abrud orex

S-o luam pe rand!
1.  Ba da, DOAR sambata si duminica, de 6 ori pe zi (dus-intors), nici 2 luni si jumatate pe an, anul asta (03.07-12.09.2021);
2. Le stiu aciuații zonei inca de acum 17 ani!
3. In mod normal e un deliciu trecerea mocanitei si pentru comunitatea din zona, degeaba clameaza ”Nicusor” (liderul care vorbeste in filmare), acum, ca pot fi accidente cu victime ca:
3.1 nu s-au intamplat, de cand circula (2004);
3.2 puradeii, si nu numai, se agata, ba chiar se instaleaza confortabil, alaturi de calatori, pe banchetele mocanitei, fara niciun fel de jena, iti spun din propria-mi experienta, de anul trecut;
3.3 la cat de incet trecea pe acolo toti ”blatistii” se urcau si dadeau jos din mers, fara nicio problema;  
4. Zic ca Loganului, caruia nu i-am vazut numarul de inmatriculare, nu cred ca era ”de altceva” decat tot de AB, ca si Corsa (incepator de altfel, conform lamaii de pe luneta), deci cunoscatori ai zonei!
5. Mocanita de pe Valea Ariesului a fost declarata monument istoric inca de acum 15 ani de zile!. Treaba e ca-n acest rastimp autoritatile locale nu numai ca nu i-au oprit pe rromi sa se protapeasca acolo, ba i-au si incurajat sa se extinda de-a lungul caii ferate, din moment ce unele case sunt din BCA si au si ”termopane”;
5.1 Asa cum sunt ei rromii, in toata acesta vreme, de cand a reintrat in functiune mocanita, reiterez anul 2004, n-au avut curajul  sa scoata calea ferata, deci fusesera avizati ca-i de utilitate publica si dac-o fac ”s-au ars”, adica ”zboara” definitiv de acolo!
Mie-mi miroase a complicitate locala acolo, din pacate, in pofida celor clamate de ”domnul consilier” in filmarea facuta la fata locului cu ocazia accidentului petrecut acum 2(doua) zile! :yes:

 


Re: Mocanita Abrud PTMZ

Începând din acest weekend, s-a reluat circulația Mocăniței din Apuseni, care fusese întreruptă din cauza inundațiilor din ultima perioadă.

Turiștii care ajung în Țara Moților în următoarea perioadă vor avea parte din nou de călătoriile cu trenul de epocă din Munții Apuseni, informează site-ul Turda News. Astfel, s-au reluat deja călătoriile pe linia de cale ferată îngustă care face legătura între Abrud și Câmpeni, grav afectată de inundațiile din această lună.

Trenulețul turistic circulă din nou, începând de duminică. pe linia de cale ferată reparată cu mari eforturi după inundațiile repetate din luna iulie. Contravaloarea biletelor cumpărate de turiști va fi folosită pentru continuarea reparațiilor la linia de cale ferată îngustă.

S-a reluat circulația Mocăniței din Apuseni. Turiștii pot vedea efectele inundațiilor
Traseul Mocăniței Apusenilor, Câmpeni-Abrud a fost grav afectat de inundațiile și alunecările de teren din ultimele zile. ”Turiștii vor avea posibilitatea să vadă efectele inundațiilor și reparațiile în curs pe care le efectuăm”, se arată într-un comunicat de presă remis Club Feroviar de către societatea Calea Ferată Îngustă,  cea care administrează infrastructura și materialul rulant al Mocăniței.

Mocănița va circula sâmbăta și duminica, din oră în oră, între orele 10.00 – 16.00, cu plecare din Câmpeni. Tariful este de 20 de lei de persoană.

Sursa: Club Feroviar

 


Re: Mocanita Abrud orex

Dupa cat de repede s-a reluat circulatia mocanitei, dupa aceasta viitura, ne e clar ca inaintasii nostri stiau cum sa edifice o cale ferata, de munte! Au facut-o acum mai bine de 100(unasuta) de ani! :yes:
Cinste lor, MOTILOR!!
Eu unul le multumesc, in nume propriu, pentru ce mi-au oferit anul trecut!

 


Re: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud) andrei11

Mocănița Apusenilor a lovit două mașini la Roșia Montană: „Neamțu’ îi calcă, n-are suflet!”
Trenul turistic ce trece printr-un cartier al romilor din Roșia Montană a lovit miercuri, 23 iunie, două mașini și accidentul a stârnit revolta localnicilor, care spun că mocănița trece cu viteză prea mare printre casele lor, scrie Adevărul.
Cine vrea să citească toată ştirea, aici
2022-07-29_23-46-57.jpg (91.65 KB; downloaded 2194 times)

 


Re: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud) shoppy

Acela este un Opel Corsa B model 92(da, de acum 30 de ani) non-Euro, nici macar servo-frana(ca sa nu ne mai gandim la ABS) si fix zero airbaguri, stiu pentru ca am avut si eu pana acum 20 de ani(o fi chiar asta ca-i aceeasi culoare), de Opel Fanclub nu discut si stiu ca o sa se supere pe mine cei cu "un om = o masina(si parcata in fata casei/vilei/blocului)", dar este inadmisibil ca o persoana obisnuita sa isi permita sa asigure, sa plateasca impozit si sa intretina ca sa faca ITP pe bune la asa ceva.

 


Re: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud) orex

andrei11 wrote here:
Mocănița Apusenilor a lovit două mașini la Roșia Montană: „Neamțu’ îi calcă, n-are suflet!”
Trenul turistic ce trece printr-un cartier al romilor din Roșia Montană a lovit miercuri, 23 iunie, două mașini și accidentul a stârnit revolta localnicilor, care spun că mocănița trece cu viteză prea mare printre casele lor, scrie Adevărul.

Credeam ca poti decela si sa nu mai diseminezi genul asta de informatii!  :bleah:

 


Re: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud) andrei11

Exprimă-te în limba română !

 


Re: Mocănița Apusenilor (Turda - Câmpeni - Abrud) orex

Te invit sa faci o incursiune in zona, sa vezi cum sta de fapt treaba in ”favela” aia! Subsemnatul a fost acum 2 veri si daca mocanita rula cu viteza luminii n-aveau cum sa se urce in ea, la dus/la intors, plozi de nici 5-6 ani! ;)  :yes:
PS
Sunt clinciuri vechi intre locuitorii din Daroaia si concesionarul mocanitei Georg Hocevar. De asta stiai inainte sa dai apa la moara habarnistilor?!  :headbash:

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: CFF / CFI  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use