De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre incendii

142 posts, 56979 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

133 313 wrote:
........
Acum lasand la o parte imbecilitatea crasa de a nu avea o instalatie fixa si automata de stingere a incendiilor ..........

La cit costa asa ceva , si ca nu ai unde sa faci , rezulta ca nicaieri nu poate functiona " ceva " , un local de marime medie . Unde faci bazinul de apa cu rezerva intangibila , statia de pompe ?????
Cum nu ai , ajungem la concluzia ca multe din localuri si institutii ar trebui evacuate si schimbata destinatia ...cam imposibil ...si iar incep "avizele pe propria raspundere" ...ca viata merge inainte , indiferent de emotia de moment .
..........
Ma bucur ca azi discutau  de centrul vechi , si spuneau ce spuneam si eu , acolo functioneaza totul ilegal .
Spatii nepotrivite , bucatarii in spatii meschine , lipsa acces in cladiri , lipsa acces pe strazi ...

 


Re: Despre incendii andrei11

Apropo, că nici nu stiu cum s - o   numesc, captuseala asta de la reabilitarea termica a blocurilor cum stam ? Arde sau nu ?
Am gasit pe internet un filmulet cu un bloc parca din Baku care ardea destul de bine. Ok, nu stiu cauzele, etc, am urmarit numai imaginile.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Si oare cate astfel de locatii au scapat pana acum din noroc.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Mircea G wrote:
La cit costa asa ceva , si ca nu ai unde sa faci , rezulta ca nicaieri nu poate functiona " ceva " , un local de marime medie . Unde faci bazinul de apa cu rezerva intangibila , statia de pompe ?????
Cum nu ai , ajungem la concluzia ca multe din localuri si institutii ar trebui evacuate si schimbata destinatia ...cam imposibil ...si iar incep "avizele pe propria raspundere" ...ca viata merge inainte , indiferent de emotia de moment .
..........
Ma bucur ca azi discutau  de centrul vechi , si spuneau ce spuneam si eu , acolo functioneaza totul ilegal .
Spatii nepotrivite , bucatarii in spatii meschine , lipsa acces in cladiri , lipsa acces pe strazi ...


Rezervor de ce? De apa? Pai arunca apa acolo peste reflectoare si toate cele sa moara aia electrocutati. Poate baga si ei o solutie cu gazare  cu codoi ( :lol: ). Dar daca apa, niste pompe si ceva tevarie de fier chior cumparate o singura data pentru ani de zile e un lucru scump atunci... mai bine bagam benzina. Ca-i mai ieftina.  :twisted: Ar putea sa intrebe la Apanova ce debit maxim (orar) le pot oferi aia pe racord la ce presiune, poate nici n-au nevoie de rezervor. Ca sub buretele ala era beton. Cantitatea combustibila nu era chiar mare. Atat ca aia erau convinsi ca focul ala face parte din spectacolul de halouin cu strigoi si draci si.... toate cele, de aia stateau si filmau cand ardea tavanul peste ei.
Cu alte cuvinte drobul de sare. Cam ce se intampla si cu consolidarile. Stim ca sunt cutremure, nu consolidam. Marsaluim pe strada. Ca-i mai ieftin. Good job.
Ce au castigat din economia la tevaria de stropit... pierd acum din frica clientilor de a mai calca prin cluburi. Deci ramane de calculat ce-i scump si ce-i ieftin.  :twisted: Stiu ca la noi se schimba firma precum chilotul. Azi una, maine alta... Dar uite ca poti sa nimeresti un chilot subtire si...  :lol:
Puneti si domniile voastre in balanta ce-i mai ieftin si mai profitabil. Tevaria... sau chirurgia. Rezervorul de apa sau 65 ambulante, 10 de autospeciale de pompieri, 30 echipaje de politie, 8 spitale, 307 cadre medicale... si asa mai departe. Caci asta vor trebui sa deconteze patroneii. Plus mortii.
Telepolitrucii vehiculau ceva de ordinul a 25 de ani de puscarie. Daca eram in SUA pe aia ii pasteau 525 de ani de puscarie. Each.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Da arde. Daca ii dai foc. Dar si gazul arde. Daca ii dai foc.
Deci pe principiul asta... ar trebui sa scoatem gazele din blocuri.  :lol: Sau am putea sa ne desteptam si noi un pic ca popor... Si sa nu ne mai dam foc la palarie.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

P.S. Nu stiu cat de buna este ideea ca la locul unui incendiu (ca sa nu zic masacru, genocid) sa umpli strada cu lumanari la nivelul carosabilului si gurilor de canal. Cutumele religioase nu ajuta psihologia in orice circumstante. Think first, act later. ISU, se aude? Tevaria de gaze de pe strada (din ce inteleg de la Distrigaz, regulatoarele de presiune din casetele de contorizare-reglare au si supapa atmosferica) si gazele de canal (biogazul de... balegar) nu-s de joaca. Locatia este in imediata apropiere a casetei colectoare a Bucurestiului. Sursa deschisa de flacara nonstop este cea mai proasta idee posibila in zona.  :evil: La ISU o mai gandi cineva zilele astea sau sunt in pauza de reculegere cu totii? BAAA, VA SARE SPLAIUL IN AER PRIN CANALIZARE! Strada Bucur de la Colectiv da drept in Splai! La caseta colectoare cu tot biogazul Bucurestiului in ea. Si toata petrochimia auto si domestic-sanitara in ea.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Cam asa.
Exploding+chinese+sewer+wow+and+those+guys+survive+with+only_d4d792_3274520.gif (1.38 MB; downloaded 4898 times)

 


Re: Despre incendii andrei11

Am trecut aici discutiile de la Club referitoare  la incendii. Cine e contra Bisericilor si pentru  Spitale ( sau alte discutii generale ) il astept la Club.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Si tot la capitolul incendii, colegul Pinkyhog va aduce la topicul sectorului 3 cele mai noi fapte autohtone ale conationalilor: cum se da foc tevilor de apa.  :lol:  Dar mai exact tevilor de termoficare preizolate.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

De la tragedie... la halucinant.

"Întrebat de corespondentul Agerpres câte cluburi și localuri din municipiul Sibiu funcționează ilegal din punct de vedere al pericolului de incendiu, Cosmin Balcu a răspuns: "majoritatea".

Potrivit acestuia, inspectorii ISU Sibiu nu pot închide cluburile și localurile care nu au autorizație de securitate la incendiu, pentru că nu apărut normele de aplicare ale legii. "Deocamdată nu putem închide niciun local, pentru că nu au apărut normele de aplicare ale legii. Bineînțeles că o să închidem, numai să apară normele de aplicare", a spus Cosmin Balcu."

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/isu-sibiu-maj...z3qMGHxLj4

Asa se exprima un sef ISU. Nu au aparut. Sensul ramane sa-l ghicim noi. Nu s-au elaborat, sunt elaborate dar nu s-au votat in parlament, sunt votate in parlament dar nu au fost inca publicate in monitorul oficial...  :twisted: stie.

Si mai departe, cum functioneaza lucrurile in sectorul 4. In baza declaratiilor pe proprie raspundere. Asa o fi pentru toti sau numai pentru unii?

"Clubul Colectiv îşi desfăşura activitatea în baza declaraţiei pe propria răspundere, reprezentanţii Autorităţii Locale Sector 4 neavând competenţe în a controla respectarea normelor PSI, susţine Primăria sectorului 4, în declaraţie precizându-se că în bar/club sunt 80 de locuri pe scaun. "
http://www.mediafax.ro/social/clubul-co...n-14869909
Cu alte cuvinte PS4 nu are nevoie de o hartie cu stampila ISU, ei se multumesc cu declaratii pe propria raspundere. In care declara unii pe propria raspundere... ca nu sunt piromani... ca nu sunt teroristi...

 


Re: Despre incendii t530

Ce zicea si colegul 133 313

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Arena+Nationala+nu+are+autorizatie+de+la+pompieri+dar+a+gazduit+

Arena Națională nu are autorizație de la pompieri, dar a găzduit show-uri pirotehnice

Arena Naţională nu are autorizaţie ISU, deşi aici au avut loc şi show-uri pirotehnice. O recunoaşte chiar Primăria Capitalei, proprietarul stadionului, care spune că există doar un aviz al pompierilor, eliberat încă din faza de proiectare.

Potrivit oficialilor Primăriei Capitalei, Arena Națională nu a primit avizul final pentru că trebuie făcute unele clarificări privind materialul din care este realizat acoperișul. Materialul este certificat după normele germane, dar a trebuit testat din nou într-un laborator acreditat ISU.

Arena Națională are detectoare de fum și o rețea de hidranți și sprinklere, așa că spectatorii nu sunt în pericol în caz de incendiu, mai spun oficialii Primăriei.

În patru ani de funcționare, Arena Națională a găzduit 128 de evenimente.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

133 313 wrote:
Mircea G wrote:
Rezervor de ce? De apa? Pai arunca apa acolo peste reflectoare si toate cele sa moara aia electrocutati. Poate baga si ei o solutie cu gazare  cu codoi ( :lol: ). Dar daca apa, niste pompe si ceva tevarie de fier chior cumparate o singura data pentru ani de zile e un lucru scump atunci... mai bine bagam benzina. Ca-i mai ieftina.  :twisted: Ar putea sa intrebe la Apanova ce debit maxim (orar) le pot oferi aia pe racord la ce presiune, poate nici n-au nevoie de rezervor. ..............

Ce sa vezi , am lucru o instalatie psi la o mare institutie de stat , pe care vineri o predam beneficiarului !!! deci stiu cu se " maninca " asta , si nu este ieftin sau usor de facut .
Reteaua publica nu poate asigura nici debitul nici presiunea necesara unei instalatii , automate sau cu hidranti , deci pt o instalatie functionala , iti trebuie rezervor si pompe ....

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Ok... io v-am spus... 1500 de cadre medicale, 30 salvari, 10 spitale, 50 de politii, 10 autospeciale de pompieri... sunt mai ieftine. 30 morti... sunt mai ieftini decat rezervorul ala. Asta e ghinion. Saracii... mor cu zile, nu de ieri de azi.  :twisted:

 


Re: Despre incendii Florinds

Tocmai ce spuneam in pagina anterioara: http://www.jurnalistii.ro/actualitate/exclusiv-patronul-unui-restaurant-din-ograda-lui-piedone-spune-adevarul-despre-isu-si-primarie/

ISU I-A RETEZAT ORICE PROPUNERE DE A FUNCȚIONA ÎN SIGURANȚĂ

„Am vrut să construim o scară exterioară metalică. Am avut trei depuneri la ISU, la fiecare am primit răspunsuri diferite. La ultima depunere, am primit două scrisori oficiale, cu răspunsuri diferite. Ideea e că nu vor să dea avize nimănui. Pentru că odată ce dau avize, își asumă răspunderea pentru lucrurile astea. Și ei nu au competențele necesare pentru ca după aia să-și asume răspunderea. Ei nu sunt pregătiți, de exemplu, să citească planșe de arhitectură. Doar un exemplu. Doar se uită să fie aceeași stampilă sau semnătură! 90% din spațiile locative din București, nu numai baruri, de la sedii de firme, la orice, nu au autorizație ISU.”

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421386 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use