De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre incendii

142 posts, 56980 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre incendii subway guru

Starea actuala a "mediului pompieristic"  e cam jalnica, de la revolutie incoace pe toate posturile importante sunt doar fosti mapenisti de la apararea civila fara pregatire in materie, iar profesionistii au plecat din sistem pe capete...
:popa:
Au inventat o facultate de pompieri, la fel de eficienta ca si Spiru Haret...
Sa le fie de cap...
Cat priveste hidrantii stii si tu prea bine, pe vremuri pompierii aveau harti si evidenta amanuntita cu locatia lor, in SUA e crima si pedeapsa nu sa te asezi cu barcazul pe patru roti deasupra ci doar sa parchezi langa, plus ca in multe tari fiecare cladire mai acatarii are bateriile de guri de hidrant amplasate la vedere pe peretele de la intrare...dar despre ce vorbim?...despre tari in care grija fata de om nu e vorba goala???
:bere:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

La Brasov au explodat grauntele in moara. Or fi fost graunte de... TNT.  :shock:

 


Re: Despre incendii andrei11

aztec wrote:
Ma intreb la blocuri care au interfon la iesire , d'ala cu buton-motoras electric, au si posibilitarea atunci cand cade curentul sa mai poti  iesi ?

Buna intrebarea...logic ar fi daca cade curentul sa mearga pe acumulatori, desi nu e sigur. Sigur ar fi ca daca cade curentul cade si inchisul, deci usa ar trebui sa fie libera...asa ar fi logic.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Cum spuneam... de pozat hidranti pe strada nu m-am ocupat... ca ar parea dubios. Dar se poate aranja. Si scrie si ApaNova pe capacele carosabile si nu numai. Ii pozez si sub masini daca este cazul. Inteleg ca avem o agenda politica datorita momentului... dar... elitele prost informate si rauvoitoare... pica prost.  Hidrantii ca sa asigure debitul... nu pot fi oriunde. Masinile au roti si pot umbla. Daca soferii aleg sa se saboteze singuri si pe urma sa injure Dumnezeirea... problema dumnealor.

 


Re: Despre incendii t530

@133 313 - Asa a ramas si reporterita de la PROTV  :shock: cand a auzit ca a sarit o moara in aer.

 


Re: Despre incendii subway guru

aztec wrote:
...Ma intreb la blocuri care au interfon la iesire , d'ala cu buton-motoras electric, au si posibilitarea atunci cand cade curentul sa mai poti  iesi ?

La sistemele de acces cu control automat in caz de defectiune de orice natura e obligatorie pozitia 'deschis'
La blocurile cu interfon electric, e obligatorie prezenta actionarii mecanice, fie ea si cu traditionala cheie...ca daca nu...cu ranga.

 


Re: Despre incendii andrei11

t530 wrote:
@133 313 - Asa a ramas si reporterita de la PROTV  :shock: cand a auzit ca a sarit o moara in aer.

:?:
Nu ma prind...Sorry  :oops:

 


Re: Despre incendii aztec

Cred ca faina a explodat..de fapt pulberea..
Cauta pe net sa vezi ce poate face banala faina...ca nu degeaba ziceau pe toate silozurile pericol de explozie.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Era faina de tras pe nas... Sa lasam speculatiile TV si sa asteptam ancheta. Altceva in afara de un cuptor plin cu gaz nu avea ce sa explodeze. Si eventual si restul odata cu el.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

subway guru wrote:
Iar daca le ceri ceva 'in scris' la ApaNova, privind debitul minim 'garantat' au sa-ti raspunda ca singurul debit minim garantat e...ZERO :popa:

133 313 Iti dau eu o hartie proaspata calda de la ei in care scriu negru pe alb ca nu garanteaza nimic...dar ti-o dau doar personal, ca nu vreau sa ma pun rau cu ei ca mai am nevoie de teancuri de avize...
In rest informeaza-te si tu ce se intampla pe la ei prin Franta, e cea mai urâtă  firma la ei acolo si toate municipalitatile nu stiu cum sa faca sa scape de ei si sa-si reinfiinteze regiile de apa, alea care sa fie realmente in slujba cetateanului si a urbei...
Cat priveste hidrantii, da-mi tu harta aia cu hidranti pentru calea 13 Septembrie si-i pozez eu!
:lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Daca vor aia sa scape de Veolia si vrem si noi... totul se va face legal. Nu pe goange. Inteleg ca se schimba carmuirile si trebuie mereu contracte noi cu spagi noi. Ca eu in nationalizare nu cred... acum.  Ramane de vazut daca mai merge asa. Dar asta nu ne va salva de masini parcate aiurea de NOI, nu de EI.
P.S. Eu am plecat la drum cu notiunea debit maxim orar, nu debit maxim orar garantat. Sper ca s-a retinut aspectul. Cand nu ai presiune in teava (asta insemnand ca nu ai nici debitul) poti suspenda activitatea clubului. De regula presiunea o ai  in permanenta in afara intevalelor comunicate de ei. Daca vine cineva si da cu cupa in teava prin oras... sa-si asume TOATE costurile.
P.S. 2 Legat de provocari... vreti pozele de azi cu Radioni somnorosi?  :twisted:  Astea nu sunt provocari, sunt realitatea cotidiana. Pe care mi-e si scarba sa o relatez zi de zi. Ca am tine-o in revolutii zi de zi. Nonstop pana la sfarsitul timpului si spatiului.

 


Re: Despre incendii aztec

Nu alatura pulberea de faina si flacara...iese urat de tot.
Vrei experiment...undeva in exterior ia o lumanare, o aprinzi si arunci o mana de faina in aer deasupra lumanarii.... surpriza.
Altfel poti incerca ore intregi sa dai foc la faina cand e gramada...


 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Faina este un produs primar dintr-un material vegetal-materie primara... deci poate arde. Nu poate exploda. Graul poate arde, porumbul poate arde (implicit malaiul)...

 


Re: Despre incendii subway guru

Pompierii ca sa-ti dea aviz cer debit minim garantat...si cum asa ceva nu se exista, faci cum zice Mircea...Bazine  imense de acumulare...
Culmea e ca ISU nu-ti da aviz nici in situatia in care ai puturi de mare adancime sau lacuri/rauri/garle la doi pasi, ei nu si nu, vor apa de baut de la Apa lu Nova...
Hai, incearca un minim efort si mai crede-i si pe altii ca nu sunt toti de la 'agenturili ostile'!
:ugeek:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421393 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use