MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Secțiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa )

98 posts, 56044 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Curba dinspre Catelu e pe unde zice #133 313...cealalta e aproape ok, doar ca nu afecteaza strada Deltei ci doar ultimul imobil de pe Meiului...trageti si voi niste curbe cu raza de 200m pe aliniamentele respective si aveti...cel mai exact plan posibil... :ugeek:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

133 313 ,
La adresa respectiva :
https://maps.google.com/?ll=44.432447,2 ... 13,,1,1.25
nu e linia de metrou spre depou, ci sunt 2 linii moarte ( cap de linie ) care "dau'' la Republica.
Sunt aproape convins ca linia spre Antilopa este extrem de aproape de cladirile dinspre "Malaxa".
Remiza  Republica
remiza Republica.jpg (34.65 KB; downloaded 7131 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

"Face sens", ca sa fie curbura mai larga si sa intre sub strada (carosabil) mai pe direct...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Cu cat ar fi fost curbura 'mai larga' cu atat ar fi fost mai multe case afectate...deci 'nu face sens'...
Dar 'batem apa-n piua aici, vorbim doar la timpul trecut'...
Pe mine ma intereseaza doar 'timpul viitor'!!! :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

Mare dreptate ai, ma gandeam la faptul ca in varianta lui Andrei11 cu linia in dreapta lui 801 se intra mai repede in axul strazii decat cu linia in stanga si am dat-o in balarii. Cred ca termenul corect era "curba mai lunga". Never mind.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Stiu ca la un moment dat s-a vorbit despre o situatie aparuta pe M1 cand un tren avea scris pe afisaj Pantelimon in loc de Republica, se pare ca nu a fost un caz izolat. Ieri am prins un astfel de tren, iar prietenii cu care mergeam spre casa m-au intrebat nedumeriti pana la ce statie merge trenul, iar eu am ramas putin blocat, nestiind ce sa le raspund. Pana la urma care e adevarul? Circula toate trenurile pana la Republica unde intorc, iar pentru  a ajunge la Pantelimon trebuie sa astepti pendula(asa stiu ca se prezinta acum situatia)? Sau au renuntat la pendula si merge cate un tren pana la Pantelimon, urmand sa se retraga la depou(s-a modificat cumva traseul peste noapte fara sa fie informati calatorii)?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Adevarul..este ce scrie pe tren. Daca scrie Republica, inseamna ca merge (doar) pana la Republica. Daca scrie Pantelimon, inseamna ca merge direct la Pantelimon.
Regula este ca pe relatia Republica-Pantelimon se circula cu un singur tren care face drumul acesta dus-intors. Din cand in cand, exista si exceptii, adica exista trenuri care se retrag la depoul Pantelimon. Ca atare, acestea merg direct pana la statia Pantelimon, pentru ca nu ar avea rost sa debarce calatorii la Republica, daca tot merge mai departe.
Aceasta este explicatia pentru care pe unele trenuri (foarte putine) scrie "Pantelimon", se retrag la depou... Nu au cum sa mearga toate trenurile pana la Pantelimon, pentru ca s-ar crea blocaje uriase pe M1, datorita faptului ca intre Republica si Pantelimon exista o singura linie. Aceasta ar insemna ca intre trenurile de pe M1 sa fie interval de cca 15 min , timp necesar parcurgerii distantei Republica-Pantelimon dus-intors, plus mutatul mecanicilor de la un capat la altul.
Eu n-am sa inteleg niciodata de ce Metrorex a ales sa reprezinte M1 ca fiind D2-Pantelimon, cand in realitate este D2-Republica. Dar asta este politica lor dintotdeauna, de a se lauda cu ce nu au. A se vedea perioada cand aveam 4 magistrale, dar M3 si M4 erau doar amarate de racorduri de 4-5 statii, nicidecum "magistrale". Insa suna bine sa ai 4 magistrale.

Insa daca tot a venit vorba , ce se intampla cu naveta "oficiala" atunci cand vine un astfel de tren direct D2-Pantelimon ? Unde stationeaza ? Pe linia 2 de dincolo de statia Pantelimon, catre depou ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Exact, acolo sau chiar in depou. Am prins si eu faza asta chiar de 3 ori in ultima luna, am avut treaba cu "Antilopa".

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Multumesc pentru explicatii. Intr-un fel ma gandeam ca asta ar fi explicatia, dar am zis sa nu imi bulversez colegii care si asa sunt putin dezorientati din fire.

@sab: buna intrebare! Asta urmam sa intreb...parca mi-ai citit gandurile :) Multumim ca ne-ai lamurit, andrei11!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Alta chestie de neinteles pentru mine. Daca tot am facut statia asta Antilopa, de ce naiba n-am facut-o cu 2 peroane ? OK, inteleg ca Ceausescu s-a opus celui de-al doilea tunel, pentru ca ii deranja "alegatorii", dar macar statia putea sa fie normala, nu jumatate. Bine ca am facut tunel dublu de la depou pana in statie, cu o sina care se termina in perete...
Mi se pare mai greu sa faci inca o jumatate de statie si tare imi este teama de recidivarea experimentului  de la Gorjului .  :popa:
Oare traficul de la inaugurare justifica cea de-a doua linie catre depou, in sensul ca nu se circula cu un singur tren, ci cu doua ? Unul venea, "descarca" pasagerii, se retragea catre depou (nu in depou...) si cel de-al doilea, care stationa pe linia cealalta, intra in statie imediat si pleca in directia Republica ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Alta chestie de neinteles pentru mine. Daca tot am facut statia asta Antilopa, de ce naiba n-am facut-o cu 2 peroane ?
Eu intuiesc - n-am nici o confirmare - ca au avut grija sa-i lase "mustati", deci nu o sa fie nici o problema daca vor dori sa continue lucrarea.
Bine ca am facut tunel dublu de la depou pana in statie, cu o sina care se termina in perete...
Sina dubla e facuta special ca naveta "sa se fereasca" in cazul in care se retrage un tren la depou sau iese din depou un tren  in parcurs.
Mi se pare mai greu sa faci inca o jumatate de statie.
Daca are "mustati" e chiar usor.
Oare traficul de la inaugurare justifica cea de-a doua linie catre depou,
Nu, ca daca s-ar fi justificat ar fi facut-o.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex satanistu

Presupun ca cealalta jumatate de statie o sa fie facuta impreuna cu tunelul spre statia de metrou Pantelimon 2 (M5) si statia de metrou, adica peste mult timp.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Asa credeam si eu, dar ultimele informatii vehiculate arata ca nu se doreste o schimbare M1-M5 in statia Pantelimon, asa ca nu are niciun rost sa mai faca al doilea peron. Iar din ce am vazut, nu va exista Pantelimon 2.

@andrei11. Din ce stiu eu, o statie costa cam 8 mil de eur, deci Antilopa a fost pe la 4 mil euro, poate o idee mai putin, ca s-au zgarcit cu finisajele. Ideea principala a fost ca fac o statie ca sa recuperez din costurile tunelului pana la depou (1,4km) prin ceea ce recuperez de la calatorii care utilizeaza statia . Asa ca mai investesc vreo 4 mil de euro (poate mai putin , nu are importanta suma...) si fac si o statie. Insa este o statie  neatractiva, cu jumatate de peron si frecventa la 20 min. Ca atate, este ocolita de calatori, pe langa faptul ca este intr-o zona destul de pustie.
Deci, tragand linie, de ce am mai cheltuit inca 4 mil euro, pe langa costul tunelului ( care era absolut justificat ) ? Nu o sa recuperez niciodata nici macar costul statiei, daramite cel cu tunelul, care ar trebui sa inceapa sa fie recuperate dupa ce se amortizeaza statia...
Din curiozitate...In cat timp s-a calculat ca se recupereaza investitia in statie si cam cat din ea s-a recuperat dupa (aproape) 15 ani ?
Chiar si cu mustatile lasate (sa presupunem ca exista), este destul de greu sa faci o subtraversare pentru o legatura cu celalalt peron.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Cred ca statia aia se va amortiza in 300 ani. Am spus aiurea 300 de ani, oricum in foarte mult timp. S-ar putea sa nu se amoretizeze niciodata.
"Mustatile" nu costa asa de mult, chiar nesemificativ.
Dupa parerea mea, subtraversarea exista deja. ( Ma rog, jumatate din ea...)
Peronul statiei este extrem de lat fata de ce s-a avut in vedere. Cred ca au avut in cap o statie normala care s-ar fi facut candva...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use