Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linii de autobuze temporare ale STB (6XX)

807 posts, 325815 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 58
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Utilizator anonim

Pentru linia 644, cererea la RATB/PMB a fost pt 3 saptamani.  :!:
Oricum tramvaiele vor circula pe acolo pana in decembrie, deja se pune reteaua iar in momentul in care vine substatia nu mai trece mult pana la punerea in functiune.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
Cererea la RATB/PMB a fost pt 3 saptamani.  
3 saptamani?? Pai au trecut de mult. Subway guru ne-a lamurit deja in alt subiect ca noua substatie de tractiune nu are nici o legatura cu intreruperea si repunerea in functiune a tramvaiului in Giulesti. Pana la proba contrarie raman la parerea ca doar s-a profitat de situatie pentru mentinerea liniei naveta de autobuz pe Giulesti, fiindca soferii nu prea mai au unde sa isi faca orele, iar cu un parc total de 10 tramvaie siameze, linia 44 nu poate fi deservita corespunzator, mai ales de cand au inceput si scolile. Daca se dorea mentinerea tramvaiului, se putea muta Kalifornianul mai in spate pe Calea Giulesti.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

Linia 634, deservita astazi cu Mercedes Citaro Euro 3 si 4 de la autobazele Titan si Ferentari, dar si cu Rocar de Simon de la Titan. DAF de la Ferentari nu erau deocamdata.
Mercedesurile au afisajele actualizate, Rocar de Simon inca nu afisand traseul de acum 2 ani si jumatate cand circulau intre Romprim si Bucur Obor.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

Linia 634 este deservita de 15 autobuze de la autobazele: Titan (10 autobuze) si Ferentari (5 autobuze). Pe aceasta linie vor circula in special autobuze Mercedes Citaro, cel putin de la Autobaza Titan din mai multe motive. Saptamana aceasta au circulat doar Mercedes Citaro din cauza afiasajelor. Astazi a fost introdusa si in memoria firmelor de la autobuzele Rocar de Simon, deoarece RATB nu mai are contract pentru mentenanta afisajelor matriciale de la Rocar de Simon, fiecare autobaza descurcandu-se cum poate.  
Se are in vedere deasemnea modificarea statiei de la Baba Novac, pentru a nu mai exista disensiuni cu urcarea si coborarea la cap de linie.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) 3mil

O problema a acestei linii naveta este lipsa a vreunei statii comune cu tramvaiul. In momentul de fata calatorii sunt nevoiti la transbordare sa faca 2 traversari...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dominatrix

Cred ca vorbeste de vara anului 2008 cand intr-adevar dupa infiintarea liniei 54 de tramvai, s-a mentinut linia naveta 634 de autobuze pana la Piata Sudului. Dar de fapt n-a fost nimic surpinzator, intrucat initial linia 54 avea niste intervale jenante si probabil nu facea fata singura. Si mai aveau si soferii de autobuz pe unde sa-si faca orele...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) autob368

Acum cele 15 ture ale liniei (10  Titan + 5 Ferentari) asigura un interval mai mult decat decent, tinand cont ca reprezinta spre exemplu aproximativ jumatate din parcul care il avea linia 34, iar durata unei semicurse trebuie sa fie de maxim 25-30 minute cu tot cu stationarea de la Romprim (la Baba Novac nu are cum sa stationeze deocamdata). Pe site-ul RATB a aparul linia 634 si graficul aferent, inca nu au completat prima si ultima plecare de la capetele de linie la prezentarea traseului (decat pe grafic).
http://www.ratb.ro/download/trasee/634BABANOVAC.pdf
http://www.ratb.ro/download/trasee/634ROMPRIM.pdf

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) andrei11

Un Mercedes = 1/3 dintr-un V3A - ca si capacitate ma refer. 634 acesta ce am vazut eu pana acum e foarte aglomerat, cu toate turele lui. Evident ca multa lume din Est care are treaba in Berceni prefera 34 in locul metroului cu cele 2 schimburi ale sale.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) ByOnu

Care-i treaba cu 616? De ce se incapataneaza atat de mult sa mai existe aceasta linie ... inutila d.p.d.v. al meu. :twisted:

Si, de ce n-a incercat RATB-ul sa schimbe nr liniei 601 (linie tip 6xx definitiva care nu inlocuieste nimic) intr-un alt nr? Ceva cu 3xx de exemplu.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Dominatrix

ByOnu wrote:
Care-i treaba cu 616? De ce se incapataneaza atat de mult sa mai existe aceasta linie ... inutila d.p.d.v. al meu.
Oficial, fiindca aducerea a unui traseu suplimentar la bucla de la Sf. Vineri dinspre Calea Mosilor ar aglomera prea mult capatul. Si intrucat fara 616 bucata intre Sf. Gheorghe si Sf. Vineri ar ramane fara niciun mijloc de transport public, se mentine aceasta linie.
Neoficial, fiindca Cineva cu greutate care locuieste pe Sf. Vineri nu suporta tramvaiele. Acum nu stiu daca e adevarat, dar nu m-ar mira sa fie.

ByOnu wrote:
Si, de ce n-a incercat RATB-ul sa schimbe nr liniei 601 (linie tip 6xx definitiva care nu inlocuieste nimic) intr-un alt nr? Ceva cu 3xx de exemplu.
N-ar avea niciun rost. Calatorii s-au obisnuit de mult cu acest indicativ. Schimbarea lui nu ar crea decat confuzii.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Lohengrin

Dominatrix wrote:
Si intrucat fara 616 bucata intre Sf. Gheorghe si Sf. Vineri ar ramane fara niciun mijloc de transport public, se mentine aceasta linie.


 Atata zarva pentru o bucatica de cateva sute de metri de stradute care se poate parcurge pe jos in 10 minute. Dar ca bulevarde ca Mircea Voda, Tudor Vladimirescu, Unirii (intre Casa Poporului si Piata Unirii), Libertatii (intre 13 Septembrie si Regina Maria) Natiunile Unite, Aviatorilor, Calea Victoriei si cate altele NU au transport in comun nu se mai scandalizeaza nimeni, RATB-ul nu mai primeste scrisori de la cohorte de oameni ai muncii si pensionari revoltati.
In loc sa faca referendum pe tema "vreti primari de sector sau doar consiglieri municipali", mai bine s-ar face un altul pe tema "cat de multumiti sunteti de RATB, Papa Nova, Distrigaz, Enel si toate celelalte "furnizoare de servicii" pe care bucurestenii le indura fara putinta de schimbare.

 RATB-ul din zona Goteborg+suburbii se cheama Vasttrafik si din cate stiu NU detine mijloace de transport. Ei doar acorda/reinnoiesc licente de exploatare a liniilor de catre terti. Acolo tramvaiele din Brunnsparken vin la secunda si suficient de bine calculat sa nu alergi ca disperatul sa prinzi autobuzul de legatura.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) ByOnu

Dominatrix wrote:
ByOnu wrote:
Si, de ce n-a incercat RATB-ul sa schimbe nr liniei 601 (linie tip 6xx definitiva care nu inlocuieste nimic) intr-un alt nr? Ceva cu 3xx de exemplu.

N-ar avea niciun rost. Calatorii s-au obisnuit de mult cu acest indicativ. Schimbarea lui nu ar crea decat confuzii.


Nu crezi totusi ca ar fi putut face asta odata cu redeschiderea ei? Lumea s-ar fi obisnuit. :roll:

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

601 e 601 si gata!Mai auzisem pe unii nu mai stiu pe unde, batand campii cu indicative gen 113 sau nu stiu mai ce. Nu cred ca indicativul conteaza atata timp cat linia merge foarte bine si in plus hai ca sa vin si eu cu argumentu' folosit de regie: "este traditional 601". App de linia 601, de cateva saptamani circula aproape zi de zi exclusiv cu Mercedes Citaro Euro 4, si nu se numara calatorii  :P. Foarte rar mai scapa cate un MC Euro 3. Deja devenim offtopic.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Gabi23

Linia 601 circula destul de bine, insa ce-i drept nu ca 139, 102 s.a. cu n ture...
Treaba cu capatul e discutabila, pentru ca alta solutie nu era, desi asta e o problema mare si pentru acces/retrageri la garaj...
Ca sa fiu mai direct, ca nu cred ca ai inteles la ce ma refeream, pe 601 circula Euro 4 pentru ca e Primaria Municipiului Bucuresti pe Splai...[/i]

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421774 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use