Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului (2017-2019)

248 posts, 84145 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Puss in Boots

Te-ai agitat in sensul ca ai pierdut timp cautand ceva ce nu era subiectul discutiei. Ce stiam eu in legatura cu fosta spalatorie e ca pleaca niste microbuze catre Oltenita, Calarasi si alte localitati (exact ce zici tu acolo plus minus, deci nu Popesti sau Berceni, liniile de care vorbeam si eu si el). Parca vazusem din goana masinii logo-ul C&I. Aproape sigur 418 microbuzul pleaca din statia lui 232 de langa piata -nici n-ar avea sens altfel. Si mi se pare -dar nu sunt sigur- ca 244 si 154 si oricare mai e de Popesti (daca mai e vreunul) pleaca de pe Oltenitei, cum faci dreapta de pe Netea. Imediat langa trotuar e improvizata un fel de statie.

Oricum treaba cu mini-autogara e ceva nou si nu cred ca ii pasa cuiva de ele. Eh, de-acum o cam dam in off.  :bere:

 




Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

Lidl nu zice nimic.Sunt in permanenta 2-3 microjeguri acolo.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Cristi N

Cei de la Lidl par a fi foarte intelegatori inclusiv cu riveranii care parcheaza peste noapte in parcarea lor. Am trecut de mai multe ori pe acolo aproape de ora inchiderii si parcarea era ocupata peste 50%.
Rolul de autogara s-ar putea sa fie si o metoda prin care Lidl sa mai castige niste clienti.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Puss in Boots

Ah da, parcarea de la Lidl e mereu 50% plina la 7 dimineata.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

adila wrote:
Desi santierele pentru parcari in Sectorul 4 s-au extins si pe alocuri au si avansat, nu pot sa nu remarc ca solutiile alese au fost cele care nu implica nici un fel de bataie de cap din partea autoritatilor. Cateva comentari legat de cele mai importante doua parcari care se construiesc acum in S4.
1. Avem un P&R in lucru chiar inainte de iesirea metroului la suprafata la IMGB. Aceasta parcare este la sol evident, fiind construita peste linia de metrou. Aici nici ca se putea altfel. Ceea ce este insa curios este ca limita acestei parcari este foarte aproape de actuala sosea Berceni, ceea ce impiedica largirea la doua benzi pe sens a acestui tronson de drum. Incerc maine o poza sa vedem cat mai ramane intre limita parcarii si soseaua Berceni.
2. Au ingradit terenul de la Piata Sudului pe care vor sa construiasca parcarea supraetajata. Aici as fi vazut doar o parcare subterana, si spatiu verde la suprafata. Oricum pentru o parcare supraetajata cu 3-4 nivele, este nevoie si de o fundatie pe masura. Santierul de aici va fi un nou cosmar, atat pentru trafic cat si pentru pietoni, care s-ar fi putut evita cu o planificare corecta.


De ce să fie un coșmar ? Pentru pietoni și mai ales pentru trafic ? Văd că limbajul de lemn comunist mult hulit de generațiile tinere a fost înlocuit cu succes de limbajul de lemn capitalist. Nu sunteți mai breji  decât generația + 50. Noi măcar știam să citim printre rânduri.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Puss in Boots wrote:
Intre parcarea aia (construita langa linia de metrou nu peste) si sosea cred ca e 1m. Pacat. Eu as fi largit strada doar pe partea aia si as fi lasat sensul celalalt intact in caz ca peste x ani revine tramvaiul acolo. Nu e ca si cand nu ar fi loc pe partea cu metroul pt toata largirea.
La Sudului cica nu mergea subteran din cauza metroului. Dar si sa fi mers ceva imi zice ca tot nu o faceau asa.


Schița postată de mine aici este îm proporție de 98 % exactă.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

andrei11 wrote:
De ce să fie un coșmar ? Pentru pietoni și mai ales pentru trafic ? Văd că limbajul de lemn comunist mult hulit de generațiile tinere a fost înlocuit cu succes de limbajul de lemn capitalist. Nu sunteți mai breji  decât generația + 50. Noi măcar știam să citim printre rânduri.

Pai tu oricum ai spus ca nu calci pe la Piata Sudului asa ca nu ai de unde sa sti cum se merge aici in timpul unui santierului. Eu cred ca era mai normal ca cele doua santiere sa fie suprapuse ca perioada de lucru, nu succesive.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

1) Nu se compară cele două șantiere ca și complexitate a lucrărilor.
2) Va fi afectată numai sos Berceni. Sunt convins că legătura între sos Berceni și Olteniței va rămâne funcțională.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Daca ma iau dupa macheta asta, spuneti voi unde face organizarea de santier ca eu nu ma prind. Macheta mie imi pare oricum mai mare decat ce au delimitat ei acum.



 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului andrei11

Fix pe Șoseaua Berceni, deasupra stației de metrou.
În mod normal Olteniței nu va fi afectată.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

S-au instalat 4 containere , probabil pentru muncitori.In rest liniste si pace . I love sectorul 4 ...

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Puss in Boots

Asa e. Pai muncitorul detasat in S4 nu poate fi peste tot in acelasi timp :lol:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422348 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use