Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 302373 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: V3A-2S-93 (bidirecţionale) shoppy

S-ar putea implementa un sistem fara dispecerat, adica toate tramvaiele trimit pozitia si viteza medie la toate afisajele de statie, care afisaje de statie vad care sunt tramvaiele cele mai aropiate de ele si afiseaza timpul estimat pana la sosirea in statie.

 


Re: V3A-2S-93 (bidirecţionale) Costin

Desi tehnic este posibil, asta inseamna ca fiecare display sa fie un mini-server independent. E mult mai scump asa decat sa ai un singur server centralizator la care sa se conecteze si vehiculele si displayurile. Plus ca modelul cu multe servere face mentenanta un chin.

 



Re: Stiri din Bucuresti Puss in Boots

Deci doar pe aplicatie telefon mobil. Mi-ar placea sa se investeasca in afisajele din statii ca nu toata lumea are telefon mobil smecher si nu toti stau pe strada cand ajung in statie sa butoneze telefonul sa afle cand vine tramvaiul sau troleul cand se pot uita pe un panou si afla ce ii intereseaza intr-o secunda hai doua. Daca plec de acasa da, e util, ma informez si stiu cand sa plec plus minus. Dar asa pe strada mai bine casc gura pe unde calc decat sa stau cu ochii-n telefon sa vad pe unde e e 55-ul. Ma rog, e totusi un pas inainte, ceva, dar nu e tot ce mi-as dori.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oache81

Eu cred ca au pus GPS-ul ala ca sa nu mearga vatmanu in weekend la peste pe motorina ratb-ului.

Aplicatie de mobil (exclusiv, fara niciun fel de informare in statie, nici macar numarul autobuzului) am utilizat in Creta anul trecut si era foarte utila, practic lumea iesea din casa cu 2-3 minute inainte sa treaca autobuzul, il vezi in ce zona este.Acolo erau si statii fara refugiu, trotuar etc, erau chiar in coltul intersectiei si se aglomera doar fix inainte sa vina in rest nu era nimeni in statii ca nu avea de ce.
Insa ar fi mai utila la niste mijloace de transport cu frecventa redusa, nu la unele care vin la 3-5 minute ca nu are niciun rost.
Afisaj in statii cu timpul ramas pana la urmatorul tramvai/autobuz am vazut in Madrid/Viena dar din cauza ca avea 3 linii afisajul si circulau 10 mijloace de transport le puteai vedea doar pe urmatoarele 3 si daca asteptai altceva nu era foarte util.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Puss in Boots

Vatmanu' sigur nu merge pe motorina RATB-ului  :D

Mie afisajul electronic mi s-a parut util oriunde l-am vazut prin strainatate. Niciodata nu am vazut toate liniile afisate (mint, au fost ocazii dar foarte rar in cazul multor linii care converg intr-o singura statie gen gara mare sau piata centrala) dar se repeta destul de repede. Repet, sa le ai DOAR pe o aplicatie de pe mobil nu mi se pare solutia ideala. E parte din solutie dar nici pe departe ideal. Daca ar fi asa de ideala in Vest de ce mai avem afisajele alea peste tot pana si in statiile secundare? Banuiesc ca acolo si pensionarii in majoritatea lor au mobil si stiu sa-l foloseasca (nu ca la noi). Nu mai ganditi atata la propria persoana si mai ganditi-va ca sunt si altii prin oras fara smartphone. Pana si pe smartphone pana te conectezi pana se incarca locatia etc etc zic ca a aparut si linia pe care o astepti. Nu stiu, eu sunt pentru afisajele electronice in statii. Ploua, am umbrela intr-o mana si o punga in alta sa mai stau sa caut telefonul ca sa ling niste linii intr-o aplicatie vs sa stau cateva secunde sa astept ce ma intereseaza, ce aleg? Le consider mai utile decat aplicatia pe mobil dar nicidecum nu exclud aplicatia de mobil.

Asta e ca la plata online a biletului, cu cat mai multe variante cu atat mai bine.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur shoppy

Asta cu "doar in smartfeon" este scrisa de habarnisti, daca informatia se transmite pe net atunci oricine o poate accesa si afisa pe ce vrea el, eu sunt sigur ca afisajele acelea ruleaza un Linux iar hw-url daca nu are modemul GPRS inclus sa infigi doar SIM-ul atunci obligatoriu are un port USB in care infigi un modem GPRS, ce vor ei sa spuna este ca sunt incapabili sa instaleze niste afisaje si sa implementeze sistemul.

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oache81

Asta e foarte simplu si eficient.
Sageata inseamna ca e intre statii, punctul inseamna ca e in statia respectiva, ce e cu galben e statia in care astepti.
Cam ca la lifturile vechi care aveau becuri de la P la 11 si puteai sa stii la ce etaj e.
schema.jpg (1.91 MB; downloaded 9243 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur punmeister

shoppy wrote:
Asta cu "doar in smartfeon" este scrisa de habarnisti, daca informatia se transmite pe net atunci oricine o poate accesa si afisa pe ce vrea el, eu sunt sigur ca afisajele acelea ruleaza un Linux iar hw-url daca nu are modemul GPRS inclus sa infigi doar SIM-ul atunci obligatoriu are un port USB in care infigi un modem GPRS, ce vor ei sa spuna este ca sunt incapabili sa instaleze niste afisaje si sa implementeze sistemul.

Vezi ca echipamentul trebuie sa fie capabil de minimum 3G (HSPA), GPRS-ul e 2.5G.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur shoppy

Sunt abonamente corporate pentru automatizari / monitorizari parametrii, GPRS (pentru ca latimea de banda este suficienta si deobicei nici semnalul nu este foarte bun) cu IP static (asta este important), nu le gasesti pe site, trebuie sa vorbesti cu un sales de la Orange sau Vodafone.

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oache81

essco wrote:
@oache81: poza e din Teheran?

Da,  de acolo.Un pic ciudat ca sensul de circulatie e normal dar pe panou arata de la dreapta la stanga."Avantajul" la sistemul asta e si ca poti sa vezi cu cat de mult l-ai ratat.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur punmeister

....
Documentatie si clarificari.zip
Documentatie si clarificari.zip (933.1 KB; downloaded 341 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421856 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use