MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 193880 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Pentru zapacitu, cu simpatie.  :D
E 1 (1).png (146.06 KB; downloaded 5224 times)
E 2.png (1.21 MB; downloaded 5222 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 icee

Pai e casetat..  8-)

Daca va uitati cu atentie la oricare din intrari veti vedea ca exista niste spatii tehnice pe partea cu parcul (opus Dambovitei).
Pe partea Dambovitei insa nu mai exista nimic deasupra liniei de garare.

Posibil sa o fi gandit de la contructia statiei din anii '70 ..

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Sigur nu au gandit statia Eroilor1 in 1975 cu gandul la M5 . Spatiile alea tehnice au fost gandite cu alt rol. Poate un adapost, poate altceva...
Sa nu uitam ca la Eroilor a fost si o modificare de proiect de ultima ora. Posibil sa aiba legatura, posibil sa nu.
Da, este perete casetat acolo. Ideea este daca decoperteaza si aseaza aleea peste caseta sau daca peretii sunt pana sus..

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Uitati o schita mai clara.
8-11-2016 10-55-19 AM.png (645.94 KB; downloaded 5427 times)

Referitor la spatiile tehnice, nu prea aveau unde sa le faca.
Si la statia Republica spatiile tehnice sunt << excentrice >>. Si la Izvor deasemenea. Probabil si in alte statii.
8-11-2016 11-01-41 AM.png (139.31 KB; downloaded 5425 times)
8-11-2016 11-03-12 AM.png (129.55 KB; downloaded 5427 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Si inca o schita. Inclin acum sa cred ca vor decoperta spatiile tehnice si vor aseza pasajul peste structura din anii 70. Pentru ca trebuie sa se treaca peste liniile 3 si 5.
Iar din schita aceasta pare ca nu este nimic construit acolo, in zona marcata cu verde. Poate peretii mulati sa fie pana sus. Doar in zona patiseriei (la turnicheti) avem constructie pana sus, in rest pare ca avem 3,6 m "liberi"' pe verticala'.
Sau impart caseta, daca nu este deja impartita, cum pare in schita C. Cu toate ca peronul cetral imi pare mai inalt decat in schita C si trebuie sa vina cumva pe deasupra.
eroilor1.jpg (176.88 KB; downloaded 5421 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 icee

E posibil sa fie incarcatura de balast si pamant pana la cota solului de deasupra statiei.

Golurile alea de pe partea parcului contin si statia de ventilatie cu racordurile aferente.

O sa fie interesanta decopertarea statiei si strapungerea PS-ului...

 



Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Stiam eu ca mi-a scapat ceva. Mea culpa, nu stiu asa bine complexul de la Eroilor pe cat aveam impresia  :oops: Am de citit. Am gasit si alt topic foaaaarte detaliat pe tema, si promit sa mă documentez inainte sa mai zic ceva de statia asta  8-)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Apropo, stie cineva ce ar putea fi chestiile acestea albe, perpendiculare pe culoarele care duc la rulante ?
eroilor_2.jpg (26.6 KB; downloaded 5339 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Parapeti de sticla sa nu se suie oamenii pe tren (la propriu pe tren) sau usi spre spatiile tehnice. Parerea mea.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 shoppy

Poate ii pune catenara la linia aia si atunci ai nevoie de parapet suplimentar.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Eu zic ca nu o sa se vada linia dedesubt, o sa fie planseu de beton continuu. Doar la peronul central se va sparge planseul, adica unde sunt rulantele.
Plus ca zona aceea pare sa fie in spatiul tehnic, nu deasupra liniilor.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 icee

Am zis mai sus ca se va strapunge PS ...  :lol:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Hai ca sunteti simpatici...dar cam lipsiti de imaginatie si o dati doar in fantezie ieftina!
:lol:
Eu v-am avertizat ca va fi 'mult mai amplu'...dar voi o jucati tichitaca la firul ierbii!
M-as fi asteptat sa veniti cu idei grandioase nu cu nimicnicii...
:bere:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422379 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use