MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 193882 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Mie imi miroase ori a reconfigurat integral statia E1 cu un intreg nivel nou intre cota solului si actualul PS... ori a rampe descendente direct pe peronul M5. Prima suna oarecum OK (si amplu), a doua da cu virgula la tehnic.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Cald, caldutz...parca asa ne jucam cand eram mici...
:mrgreen:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

subway guru wrote:
M-as fi asteptat sa veniti cu idei grandioase nu cu nimicnicii...

Mie grandios imi suna a Victoriei sau a Unirii. Adica sa urci ca sa ai de unde sa cobori... ;)

Logic ar fi sa se vina pe sub statia E1, dar nu cred ca s-a schimbat asa drastic proiectul. Asa ca raman la o "alee" asezata peste PS al spatiilor tehnice, asa cum se vede si in schite.
icee wrote:
Am zis mai sus ca se va strapunge PS ...  :lol:

Normal, trebuie sa sparga planseul deasupra peronului central.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Parcul Eroilor Sanitari cu pozitionarea spatiului tehnic.
Parcul Eroilor Sanitari.png (1.3 MB; downloaded 6792 times)
Pct 1.png (1.71 MB; downloaded 6792 times)
pct 2.png (1.87 MB; downloaded 6790 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Pozele matale n-au nicio legatura cu subiectul topicului...acolo langa gunoaiele s5 e priza centralei de ventilatie statie E1, subiectul lucrarilor unui alt contract pe fonduri europene, modernizarea instalatiilor de ventilatie pe M1/T1 Semanatoarea-Timpuri Noi, contract aproape finalizat si la care a mai ramas doar receptia la terminarea lucrarilor...
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Eu am vrut sa schitez pe unde vine spatiul tehnic al statiei E1. Ca sa ghicim cumva daca accesul in discutie al statiei E 2 de la statuie e pe deasupra sau pe lângă spatiile tehnice ale statieiE 1.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

BREAKING NEWS
De câteva zile parcul Eroilor e complet inchis.
Ni se pregătește ceva  :?:   :shock:

 



Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Au primit 'somatie' de la Garda de Mediu sa faca curatenie si sa puna ordine in zona alocata santierului...urmarea o constatati...s-au conformat directivelor...

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Breaking News
N-am avut cum să fac poze, dar "am tras" cu ochiul prin gardul ce înconjoară practic tot parcul.
Sunt gropi mari și destul de adânci în parc, se vede betonul "acoperișului" stației Eroilor 1 în multe locuri.
Și sunt destui copaci tăiați.
S-au apucat oare de treabă ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Atal wrote:
Planseul pare la vreo 2 metri si ceva adancime...

Chiar peste 3.5 m. ...
"Derivatiile" pasajului pietonal,  care vor fi construite fix peste statia M1, vor trebui sa aiba inaltimea de peste 2m.  
Va fi un pasaj lung, niste derivatii laterale din pasaj si scarile care acced la peronul central. Daca mai socotim planseul si radierul, ramane acolo loc doar sa creasca niste gazon , eventual maxim boscheti...
Sectiune Statia Eroilor 1.jpg (59.41 KB; downloaded 5298 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 zapacitu

Ar putea sa faca deasupra exact aleile pietonale ale parcului sau ceva spatii de joaca din astea moderne, care nu includ verdeata. E cea mai inteligenta chestie pe care ar putea-o face. Nu am vazut planul de reamenajare, dar presupun ca s-a avut in vedere acest aspect.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Asta-i ultima variantă pe care o am eu dar nu pun mâna în foc că este și cea finală...
6-16-2018 8-52-31 PM.jpg (279.06 KB; downloaded 5160 times)
Ceea ce este clar este că va dispare mult spațiu verde -->  probabil acolo unde vor fi accesurile spre E 1. Văd că arborii vor fi înlocuiți cu două locuri de joacă și o movilă de pământ cu ceas.
6-16-2018 8-58-44 PM.jpg (60.25 KB; downloaded 5157 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 zapacitu

Deci am nimerit cu locurile de joaca.

Insa, Andrei, am impresia ca e ceva in neregula cu schita ta (a doua din post, cu liniile clar marcate). Tu marchezi cu rosu in partea stanga a desenului, deasupra liniilor Ivz-> Groz/Poli si spui de un acces. Nu cumva ai incurcat stanga cu dreapta? Mie mi se pare ca zona de deasupra acelor doua linii (inclusiv cea de deasupra liniei "ascunse") nu vor fi deloc afectate si nu va exista niciun acces nou in zona lui E1. Sageata rosie din prima plansa (cea cu schita parcului) reprezinta acces in parc, nu in statie...

Singurele accese vor fi cele de pe partea cu E2, inclusiv cel nou de la capatul "culoarului" - aproape de statuie si de PSS.


EDIT si OFFTOPIC: Nu cumva se poate aplica o solutie similara pentru tarnsbordarea de la Universitate 1 la Universitate 2, in varianta cu statia de metrou lipita de parcare (probabil singura varianta viabila dealtfel)?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422379 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use