Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

594 posts, 174626 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) subway guru

Mai e de facut o bucatzica de pasaj si accesul din trotuarul spre Belu (ca structura)...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Gabi23

Accesul nu era vorba ca va fi in cimitirul Bellu? Ca parca asa imi amintesc ca se zicea pe la tv in perioada respectiva, si asta era una din "problemutele" pasajului, cu toti cei ce tipau "doamne ce odios ce macabru" etc. Ca daca nu ar fi facut in cimitir, atunci ar incapea si acces pasaj si trotuar in conditiile actuale?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Utilizator anonim

Si totusi nu inteleg de ce nu mai fac nimic acolo, pasajul era o idee geniala care ar fi scapat piata aia de haos si creeaza un nod foarte bun. Parca inainte sa inchida santierul era imprejmuita si zona dinspre cimitir, dar acolo din ce stiu nici nu era prevazuta iesire.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) subway guru

N-a fost niciodata vorba sa intre in cimitir, astea-s doar 'povesti cu vampiri'...
Pasajul trebuia sa aiba trei accese la suprafata (trotuar spre Bellu, peroane tramvai) si sa 'debuseze' in vestibulul statiei de metrou, unde fie puteai sa iei trenul, fie sa iesi la suprafata.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) telvanni

Mai era prevazuta o iesire in capela cimitirului.

 




Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dominatrix

telvanni wrote:
Mai era prevazuta o iesire in capela cimitirului.
Nu degeaba se spune ca rusii si romanii sunt cele mai spirituale popoare.  :P Revenind la subiect, ar fi pacat sa ramana in conservare, dar din pacate, consultand bugetul, se pare ca nu intra in planurile de investitii pe anul in curs.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Utilizator anonim

Dar nu s-ar putea face un transfer al investitiei de la PMB la Metrorex ?  :idea:

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) catalinm

Utilizator anonim wrote:
Dar nu s-ar putea face un transfer al investitiei de la PMB la Metrorex ?  :idea:

orice ar fi, mi se pare NESIMTIRE  sa nu poti aloca niste bani (putini, cred) pt acest finalizarea acestui proiect; toti se gandesc la chestii marete (autostrada suspendata, etc) si nu se mai pot cobori la nivelul unui proiect minor, ca acesta, dar extrem de eficient ca raport cost - beneficii; nimeni nu se mai gandeste la pietoni, ci numai la auto

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) DocOctavius

Dar și asta poate fi considerată gândire pentru auto... Dacă ar fi mutate stațiile de tramvai și deservite de pasaj ar fi mai puțini pietoni pe trecere și implicit traficul auto s-ar fluidiza. Bineînțeles că asta cere un pic de gândire în perspectivă și fondurile nu ar mai fi disponibile pentru un mititel electoral.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dominatrix

De pe Hotnews:

Intrebare (Wlad): In piata Eroii Revolutiei exista o lucrare inceputa si abandonata acum cativa ani - un pasaj pietonal care sa lege statia de metrou cu o viitoare statie de tramvai din mijlocul intersectiei si cu trotuarele.
Exista vro sansa ca sa se finalizeze aceasta lucrare? In ce orizont de timp?
raspunde trimite
oRaspuns
Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Wlad
Doi ani si jumatate au durat incercarile juridice de a descalci problema juridica a acestui pasaj Eroii Revolutiei - mai lipsesc doua scari rulante, un lift si o marire a pasajului cu sase metri ca sa iasa in fata la Belu. Pe cuvantul meu ca pana la sfarsitul anului o fac.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) BuGabriel

Să sperăm că îl termină până în 2012.
Un alt aspect care a fost pus în așteptare de la suspendarea proiectului sunt liniile pentru benzile de circulație rutieră ... este cam ca-n junglă acolo: îți alegi tu un drum imaginar și mergi pe el.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dominatrix

BuGabriel wrote:
Să sperăm că îl termină până în 2012.
O simpla privire pe bugetul de investitii pe anul in curs ne lamureste definitiv ca...
Sorin Oprescu wrote:
Pe cuvantul meu ca pana la sfarsitul anului o fac.
...este o minciuna sfruntata a lui Oprescu. Deci nu va fi gata pana la anul.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422365 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use