De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

751 posts, 218966 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 54
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Albert Florescu

Simplul fapt ca oamenii astia nu au nume, deja spune tot.
Te invit si pe tine la orice test, si da, asteptam si cutremurul, cu draga inima (cel putin in cazul meu), sunt 101% convins ca rezista 8.0.
Sus pusi unde? Bai, terminati cu asemenea povesti. Astea sunt numai invidii prostesti.

Si BTW, nu am bagat mai multi bani decat as baga intr-un apartament in oricare alt bloc mai vechi. Am luat cand erau in insolventa si erau preturile jos.

Esti liber sa crezi pe cine vrei si cum vrei, dar te rog o singura chestie, nu mai dati chestii ca find SIGURE, fara nicio dovada.
Eu iti pun la dispozitie ce expertiza vrei tu, o pun aici pe forum, si absolut orice vrei tu, sa te linisteasta, te invit si la o contra expertiza, dar incetati sa mai dati cu noroi daca nu aveti NICI MACAR O DOVADA. UNA.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Budy187

Cum ii cheama pe prof ce locuiesc acolo ?
Tatal meu a facut parte din comisia ce s-a format pe cand se cauta o solutie tehnica vis a vis de punga de noroi de sub fundatiile blocurilor. Lunca Dambovitei este recunoscuta ca fiind un sol dificil pentru fundare.
Ca student la civile, ni s-a povestit chiar nu demult la statica c-tiilor despre acest ansamblu de locuinte si ce probleme intampina in continuare. Seismul va fi proba pentru fiecare cladire.
Cel mai probabil vor aparea fisuri din pricina tasarilor inegale in clipa "tangajului" seismic

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

Blocurile sunt facute la limita minima a rezistentei sigure. Adica sa iasa la bani cat mai avantajos. Daca stii sa citesti, interpreteaza corect.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Albert Florescu

Budy187 wrote:
Cum ii cheama pe prof ce locuiesc acolo ? ...

Ai poze mai sus. Ti se pare ceva gresit in solutia de piloti pentru solul de lunca si modul de executie?
(eu nu sunt inginer constructor, sunt programator, nu imi pot da cu parerea in termeni tehnici)
Iti voi scrie in privat cine.

bine andre11, eu sunt analfabet, nu stiu sa citesc corect, deci nici sa intepretez.
Crezi ce vrei, probabil tu stii mai bine decat mine. E ca tine, shef. Nu are sens sa continui mai mult de atat topicul, nici macar nu era relevant pentru Eroilor 2

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 andrei11

N-as vrea sa interpretezi gresit, de aceea voi repeta :
Blocurile sunt facute la limita minima a rezistentei sigure.
Respectivul mi-a spus clar si raspicat, el nu s-ar muta in asamblul respectiv.

Atâta tot, nimic in plus, nimic in minus.
Nu ma pot pronunta nici ca e bine, nici ca e rău.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Adrian Rosca

andrei11 wrote:
Fiule, am marturia  unuia pus sus de tot, foarte sus, care a fost implicat in proiectare / executie, special am spus asa ca nu am voie sa-i spun numele.



Cred ca vorbesti despre Bjarne Virenfeldt. Respectivul insa nu a fost implicat in proiectare si nici in executie.

 


Re: Cutremure andrei11

Nu stiu cine e, dar pe "omul meu" nu-l cheama asa.

 


Re: Cutremure Adrian Rosca

Era un nene care isi dadea cu parerea pe la ProTv

 


Re: Cutremure icee

Voi povestiţi povestiri... Nu or să cadă blocuri, dar sigur daune de peste 70% la structură vor exista. Lucru care se poate solda cu morţi și răniţi. Nu mai zic de daunele materiale pentru proprietari.
Așa că repet, nu e musai să cadă!

 


Re: Cutremure andrei11

________________
1.png (546.68 KB; downloaded 4217 times)
detaliu.png (765.07 KB; downloaded 4222 times)
document-15.png (239.22 KB; downloaded 4219 times)

 


Re: Cutremure t530

@Albert Florescu - nu sunt membru intr-un grup (Argint, Alama, Fer, etc) sa putem vorbi pe PM  ;)

Poate printre noi exista un dezvoltator imobiliar si daca nu stie invata, iar daca stie sa confirme.

Cum fac anumiti baieti destepti mai multi banuti si cum isi vand apartamentele  :shock:
1. Nu isi mai vinde aprtamentul ca rosiile in piata la taraba..isi tranteste o agentie imobiliara proprie sau colaboreaza cu agentie (aici este mai complicat) pe langa pretul nejustificat de peste > 1000 Euro / m2 la periferia orasului (unde acum cativa ani iti batea porumbul in geam sau constructia imobilului este din cel mai ieftin produs) apare vanzarea printr-o agentie proprie...Agentia iti cere intre 1-5% din valoarea imobilului (evident acel comision se intoarce tot la dezvoltator)
2. Practica asta am vazut-o in mai multe ansambluri => Isi lasa aleator seara cateva lumini aprinse prin apartamente si intind cateva haine uscate pe balcon sa para ca s-a mutat cineva prin bloc  :bere:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure 133 313

Faceti acceasi eroare, cand vorbiti de manarii in constructii care se face si la constructia de automobile... Stiti ce vi se cere pentru o autorizatie de construire la ISC? Un plan. Ce plan? Cine stie primeste un bonus.

 


Re: Cutremure andrei11

Multumesc colegului 133 313 ca mi-a amintit, pun eu pe forum.
Foarte multe blocuri OD din Colentina au fost avariate la '77.
Din doua una :
- Ori proiectul a avut unele "fisuri"
- Ori in Colentina a fost o localizare defavorabila care a marit local intensitatea cutremului.
Guru (sau alti ingineri constructori ) cred ca stiu mult mai multe.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure 133 313

Da mai bine din lista oficiala, ca apar si pe acolo.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 54
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421378 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use