De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

751 posts, 218960 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 54
 
 

📖 Pagination options
Re: Cutremure andrei11

Am gasit o fotografie din Colentina de pe Google, dar aproape toate blocurile OD de acolo sunt avariate.
od Colentina.png (697.45 KB; downloaded 5095 times)

Nota / rugaminte.
Cine are timp odata, pe linistitelea, in Pantelimon ( eventual la Prosper / Miraj ) sa fotografiem structuri de rezistenta degradate din cauza neglijentei locatarilor ? Nu se intra in nici un apartament, se pot fotografia de afara si sunt la nivelul solului !
Daca aveti activat MP - ul, eventual astept MP. Dar trebuie mers aproximativ 1 km perpedes in Pantelimon.
Sunt o multime si nu se sesizeaza nimeni. Si nu stiu de ce. Si unde e mai grav, la parter, la nivelul solului  :!:  :!:  :twisted:
Poate punem pozele si pe portal, sa atragem atentia la cat mai multa lume. Nu poti sta cu blocul de 10 - 14 - 17 etaje cu stalpii avariati la parter din cauza neglijentei !Culmea ar fi la reabilitare sa le dea cu mortar / rigips ! Cand tu ai beton cazut in spatele armaturii, deci din sectiunea activa a stalpului, aia care conteaza la rezistenta !

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure 133 313

Stai incet, ca nu merge chiar asa. Ce e pe Google maps e una, ce vrei sa facem noi e... alta. Ne dau proprietarii in judecata pentru calomnie. Ca nu le-au degradat ei, le-a degradat cutremurul si acum s-a dus... postspoiala.  :twisted: Ba mi se pare ca nici n-au voie sa mascheze defecte de genul. Prin lege.

 


Re: Cutremure aztec

Dar blocurile de pe Calea Calarasilor imediat dupa Hala Traian, de langa Petromul ala de pe partea dreapta...acum ani de zile cred ca le puteai baga mana in casa celor de la parter prin crapaturi...
Sunt blocurile alea a caror structura de rezistenta a ramas mult timp expusa dupa comunism, pt ca erau deabia incepute si nefinalizate...apoi prin 1995-2000 cred ca au fost facute..

 


Re: Cutremure andrei11

Nu tine, e pe motiv de proasta intretinere, nu e pe motiv de cutremur.
Lasa ca poate se ofera cineva sa faca poze. Daca vrea sa ramana anonim nici o problema, le public pe semnatura mea. In Pantelimon sunt multe blocuri care au stalpii afara in strada, adica nu sunt in interiorul magazinelor. Chestie de arhitectura. Nimic de obiectat, dar taman stalpii astia s-au degradat la baza din diverse motive. Si a inceput chiar sa pice betonul din zona activa a stalpului, nu din cea de protectie.
10-18-2015 9-31-11 PM.png (4.53 KB; downloaded 5061 times)

aztec, nu ma prind la ce te referi, poate e vorba de zidarie, nu de structura de rezistenta, eu vorbesc in Pantelimon de  unii stalpi  de la parter.

 


Re: Cutremure Adrian Rosca

Conform lui Emil-Sever Georgescu si Sebastian Tologea, OD-ul din Militari s-a prabusit din mai multe motive:  o diferenta de rigiditate pe cele 2 directii care a creat o sensibilitate a structurii la solicitari, armarea insuficienta a peretilor structurali in epoca proiectarii cladirii (proiectul tip data din 1965), armare tranversala redusa, cu rigle de cuplare slabe între montantii peretilor structurali, bulbi diafragma slabi, lipsa capacitatii de deformare post-elastica, defecte locale de executie, neluarea in calcul de catre proiectant a tencuielilor (350 tone) care pana la urma au trebuit executate si o amplasare nefavorabila a tronsonului prabusit, la capatul ansamblului, raportat la directia seismului.

Colentina si Pantelimonul sunt pline de astfel de blocuri tip OD, acolo fiind si o problema locala de acceleratie crescuta a terenului si o perioada de colt (Tc) mare. Majoritatea blocurilor respective au expertiza facuta, fiind incadrate in clasa II de risc seismic, diafragmele fiind de regula fisurate. Dar in afara de cateva interventii locale la bulbii diafragmelor nivelul parterului si a etajului 1, pe care le-ati vazut si voi, nu s-a facut absolut nimic.
Ba mai mult, majoritatea blocurilor au fost reabilitate termic in ultimii ani, adaugandu-se incarcari permanente care nu au fost luate in calcul la proiectare.

O doamna panicata venise la regretatul profesor Emilian Titaru sa se planga ca tronsonul de bloc in care locuia (in Colentina) se deplasase in timpul ultimului cutremur fata de tronsonul adiacent. Raspunsul a fost prompt: "Nu va faceti nicio problema doamna. La urmatorul cutremur se aseaza la loc!"

 


Re: Cutremure andrei11

Alte tipuri de blocuri cu probleme de proiectare :
Blocurile de pe sos Iancului, intre Piata Iancului si Mega Mall. Sunt mai multe, mai ales pe partea stanga cum te duci din Piata Iancului spre Megamall. Eu am prins in poza blocul din Iancului / Piata Iancului cu Mega Image ( e pe partea dreapta, singurul de acest tip de pe partea dreapta ).
Parter flexibil.
Absolut toti stalpii se la parter de la toate blocurile de  acest tip au suferit avarii la cutremur in nodul de cadru care leaga subsolul de parter. Absolut toti stalpii au fost consolidati la nivelul nodului de cadru mai sus amintit.
Eu spun ca e oarece defect de proiectare daca absolut toate nodurile de cadru de la subsol / cu parterul au avut de suferit.
P Iancului.png (909.77 KB; downloaded 5059 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure 133 313

De pe net. De la cutremure. Faptul ca aceste defecte au fost peticite iar acum s-a dus spoiala, ca exact asta a fost in unele cazuri, o spoiala, "fond de ten sa astupe porii", nu are nici o legatura cu locatarii. Reparatiile alea le-au facut ACM-urile de pe vremuri. Dorel nu are voie sa isi bage picioarele acolo sa refaca o peticeala curatand sanatos zona (si implicit inlaturand material suplimentar din monolitul care este structura initiala ca sa se lipeasca peticul). Trebuie sa vina inspectia de stat sa vada ce si cum, sa dea verdele si abia apoi pot proprietarii sa... mai peticeasca odata si numai cu firme decente.
bcfs_damage.jpg (15.29 KB; downloaded 5050 times)
hawaii 1.jpg (17.53 KB; downloaded 5048 times)
India.jpg (353.38 KB; downloaded 5056 times)
Uite ceva mai radical.
nceq2.jpg (53.25 KB; downloaded 5050 times)
Sau si mai radical.
157572207.jpg (144.41 KB; downloaded 5052 times)

 


Re: Cutremure andrei11

Alt bloc cu stalp la parter avariat, la casa scarii. (de pe Mihai Bravu, foarte aproape de Ferdinand ).  Stalp rupt prin forfecare, consolidat in mod corespunzator. Acum nu stiu daca a fost de vina cutremurul din 1977 sau mai degraba cel din 1986. La fel si la blocurile de pe Iancului. Nu mai tin minte, dar parca au fost avariate la cutremurul din 1986.
MB.png (850.72 KB; downloaded 5058 times)

 


Re: Cutremure andrei11

133 313, lasa-le pe alea ca nu sunt de la noi. Stefan cel Mare, intre Circ si Barbu Vacarescu. Sunt mai multe blocuri, acelasi tip, cu destui stalpi avariati mai ales la parter ( forfecati ). Consolidati. Aici sigur e vorba de 1977. Eu am gasit un singur exemplu, dar sunt mai multi stalpi defecti.
Stefan cel Mare.png (802.03 KB; downloaded 5059 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure 133 313

Pai de la noi de unde sa iau... Nici nu prea gasesti alb-negru...  :lol:

 


Re: Cutremure shoppy

Andrei, daca se poate o intrebare, blocurile cu 7 etaje cu acest tip de scara construite in variante de 2,3,4,5 si 6 scari pe Grivita si Mihalache(si doar cu 4 etaje in Pajura), cum se numesc si sti ceva rau despre ele?
https://www.google.ro/maps/@44.4694922,...312!8i6656

 


Re: Cutremure Adrian Rosca

Blocurile mai vechi de pe Stefan cel Mare au si ele probleme, va amintiti ca si la Lizeanu a picat o scara de bloc la cutremur, tot asa amplasata in capatul ansamblului.

Ca tot s-a pomenit de solutia de fundare de la Asmita, se gaseste un articol scris de proiectantul cladirilor la urmatorul link (pag.46-51):  http://www.revistaconstructiilor.eu/wp-...t_2013.pdf

 


Re: Cutremure Adrian Rosca

Lista cu blocurile cu probleme o puteti gasi aici: http://www.pmb.ro/servicii/alte_informa...tizate.pdf

 


Re: Cutremure andrei11

O sa mai dau un singur exemplu, desi cunosc mult mai multe.
Blocul turn din Piata Chibrit ( 1 Mai ? ).
Ăsta era sa se rupa de la nivelul etajului 1. Aproape toate nodurile de cadru parter cu etajul 1 avariate, inclusiv stalpii de colt avariati ( forfecati ) pana la nivelul etajului 2.
Ma opresc aici cu exemplele, daca mai vreti va mai dau, ca mai am, blocul turn de la Sala Palatului in prag de prabusire totala, toti stalpii avariati, un bloc de la Gara de Nord toti stalpii avariati,  blocul din statia de metrou Grivita ( M 4 ) cu aproape toti stalpii avariati, etc, etc, etc. Au fost multe blocuri avariate, asta e adevarul.
1 Mai.png (858.87 KB; downloaded 5046 times)

Edit :
Am primit acum un sms, am fost rugat sa postez si blocul de la GdN.
Bloc in prag de prabusire, toti stalpii forfecati. Bine, nu deformati si nu cu armaturile flambate.
GdN.png (723.24 KB; downloaded 5084 times)

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 54
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421377 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use