Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar

120 posts, 32275 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar TibiV

andrei11 wrote:
În față la Alice cu ocazia unor evenimente cu multe torturi, prăjituri, fursecuri, etc se parchează și la triplaj...

Mult mai rau este, în permanență, în fața Secției 8 Poliție !!!....  :rofl:

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Traim intr-o tara de prosti....

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

Desi scrie clar ca in atributile lor intra si ridicarea masinilor abandonate Politia Locala se spala pe maini de activitatea asta, sau cel putin eu asta inteleg din raspunsul lor.


 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar orex

Ce credeai ca s-au lepadat de ”mantia gardienilor publici” de odinioara? Au alte uniforme si autovehicule cu girofar, in rest...nimic nou sub Soare! Bani aruncati pe geam si cu inregimetarea astora intr-o formula administrativa, in subordinea primarului, carora le platim salariile!
PS
Pe langa instantaneele pe care le-au facut la ”bucla” unii colegi de forum (zona bd. Dr. Taberei intre V. Argesului-V. Ialomitei) odinioara, care au fost consecintele ”parcarilor” pe banda intaia si a treia? Niciuna, pana-n prezent!

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

Am mai descoperit o treaba de care ne putem folosi atunci cand reclamam masini abandonate. Exista o pagina de facebook: Sectia de Politie care a facut urmatoarea postare: link

Legea 132/2017. Articolul 6, punctul 7.

(7) Asiguratul are obligaţia ca, pe toată durata suspendării contractului RCA, să imobilizeze vehiculul
într-un spaţiu privat, în afara domeniului public. Neîndeplinirea acestei obligaţii este asimilată cu
încălcarea obligaţiei de asigurare şi neîndeplinirea obligaţiei de a depune plăcuţele de înmatriculare şi se
sancţionează contravenţional conform art. 37 alin. (9).

Cu alte cuvinte, dacă vehiculul dumneavoastră va fi depistat, chiar și parcat, pe domeniul public (străzi, trotuare, parcări, fața blocului, spatele blocului etc.) fără R.C.A., puteți fi sancționați conform legislației din România.
Dacă asigurarea dumneavoastră a expirat, depozitați-vă mașina într-un spațiu privat.


Trebuie sa recunosc ca nu ma gandisem la varianta asta desi aveam o vaga idee despre legea respectiva. Sa vedem daca obtinem ceva si in varianta asta.  ;)

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar andrei11

E logic să ai RCA valabil cât timp mașina e pe domeniul public ! Într-o tamponare cu vinovat clar și fără contestații primul act care se cere este RCA - ul ambelor autovehicule !
Trebuie să ai ITP valabil cât timp mașina este în mișcare. Dacă ți-a expirat ITP - ul o duci la ITP pe platformă.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Si se pot ridica astfel de masini? nu de alta dar tarabele care stau prin diverse zone de multi ani cred ca ultima lor grija (daca mai au numere de inmatriculare) e sa aiba RCA si ITP.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar andrei11

Nu, alea se ridică pur și simplu.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar orex

Nu alea ingroasa randul celor neparcate regulamentar! Alea sunt razlet puse si se identifica de la o posta dupa starea fizica in care se afla (praful pe ele, cat China, anvelope desumflate, zgariate, avariate in partile laterale sau chiar pe capote, parbrize crapate, fisurate etc.)! IN concluzie alea sunt infim de putine in raport cu cerberii/berbecii care vor sa stationeze fix unde au treaba ca...nu-i asa, doar d-asta au venit, cu automobilul, la locul cu pricina! Sa ne demonstreze ”ce poate muschii” lor! :oops:
PS
S-au rezolvat situatiile de parcare neregulamentara de pe bd. Dr. Taberei dintre V. Argesului-V. Ialomitei (pe ambele sensuri), recte V. Ialomitei-Romancierilor (sens spre Romancierilor), cele care-mi sunt cunoscute? Pana la data de 24.09.2019, NUUU!

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Tom

Scuza lui Cocă și Piți cu benveu este că vai de mine dacă nu era Oltcitul lui tataie pe trotuar, avea și el loc să-și urce cazanul deluxe cu număr cu W în față.
Nu contest că majoritatea lor sunt inestetice, dar nu sunt nici cauza nici lipsei locurilor de parcare. Oricum au început să dispară, însă deja văd cum maidanezii au trecut la nivelul superior și au luat la puricat parcările nu după "monumente istorice", care nu prea mai sunt, ci după mașini normale, pe care sper că le urmăresc ei la modul serios, adică verifică dacă într'adevăr stau acolo de nu știu când. Chiar ieri am văzut bulină roșie (ce o fi aia?) și o somație de maidanezi pe o mașină mai curată ca a mea. Astăzi am parcat tot în apropiere și am văzut că avea o roată dezumflată.

Constat că în țara asta se dau legi de mizerie (asta analizând textul și ce s'a postat pe aici, referitor la prevederile lor). Pentru că este un nonsens să plăteșți: loc de parcare pe bază de domiciliu și talonul mașinii, RCA (pentru când circuli cu ea) și impozit (perpetuu). Dacă vor să te oblige să o iei din parcare că nu are RCA sau ITP, deși nici măcar nu circuli cu ea în perioada asta (câți nu sunt plecați pe afară și nu din plăcere?), atunci de ce nu se suspendă și: plata locului de parcare și impozitul pe durata când este necirculabilă și în afara "domeniului public"? De ce să plătesc impozit pentru cazanul care stă în curtea mea și să nu-l pot radia decât prin predare la REMAT? Cetățeanul are doar obligații și nu drepturi. Trecând peste faptul că prin gropile dîmbovițlandeze, masinile devin rable mult mai repede decât în alte țări.

Văd din păcate că mîrlănia autorităților romîne (special am scris așa), nu rezolvă parcările neregulamentare, nesimțirea și mîrlănia celor care parchează pe unde se nimerește, ci pune biciul tot pe omul simplu, posesor al unei mașini care încă va mai fi aptă de circulație după normele din vremea ei și peste 10 ani, cu un minim de întreținere, dar care circulă mai rar, iar în unele perioade, deloc, deși proprietarul plătește pentru ea la fel ca unul care merge zilnic.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

La aproximativ 2 luni dupa primul mail am reusit sa primesc un mail cu un continut cat de cat acceptabil si de la ADP S2. Initial au raspuns pentru  alta strada, eu niciodata nu am mentionat in sesizare Aleea Otesani dar daca vor ei sa o includa nu pot sa ma impotrivesc, numai ca le-am cerut in plus sa imi spuna cate vehicule au somat/ridicat in 2018 si 2019.  :mrgreen:







 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar orex

Ca sa vezi cate semnaturi ”colaboreaza” intr-o astfel de situatie! Si...rezultatul?! Mai mult decat invizibil! :oops:

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Pai ca in Caragiale, "comitete si comitii".

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar orex

Astazi, dupa o indelungata perioada in care s-a reclamat stationarea/parcarea abuziva prin ocuparea benzii a treia, fiind in trecere pe acolo pe la RD am constatat ceva neverosimil! :yes:  :applause:  :applause:  :applause:
Si ne pangem ca n-avem bani la bugetele locale pentru una pentru alta. O sa se faca rost de ceva malai la cati sunt in ipostaza asta! :lol:  :lol:  :lol:
PS
A scris domnul agent astazi de l-a durut mana. Cred ca nici la scoala n-a dau un asemenea ”recital” intr-o zi!! :lol:  :lol:  :lol:
Posibil sa fi fost puse aceste ”Comunicari” si pe Dr. Taberei la Brancusi dar n-am putut sa ma mai deplasez si acolo! Poate va certifica unul dintre voi daca s-a intamplat si la auto stationate/parcate, pe bd. Dr. Taberei intre str. V. Argesului si str. V. Ialomitei!
Au inceput sa se miste lucrurile intr-un final.
IMG_20191202_155403M.jpg (155.32 KB; downloaded 3821 times)

Am vrut sa imortalizez continutul unu astfel de demers. Probabil ca v-am satisfacut si voua curiozitatea. Se vede ca-i proaspat, nu?! ;)
IMG_20191202_161532M.jpg (220.02 KB; downloaded 3812 times)

Astuia o sa-i faca ceva mai mult de petrecanie. O sa-i ”plimbe” masina cu ”taxi” platforma! Astept sa vad cand! El plateste ”distractia”!
IMG_20191202_155444.jpg (331.89 KB; downloaded 3827 times)

Masina asta zace demult aici ca are o problema la trenul fata dreapta!
IMG_20191202_155453.jpg (507.64 KB; downloaded 3816 times)

Bd Dr. Taberei ia intersectia cu str. Segarcea, in zona trecerii de pietoni, la nici 2 m, unde este ”permisa” stationarea si/sau parcarea, conform regulamentului circulatiei ;)
IMG_20191202_161501M.jpg (360.65 KB; downloaded 3814 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use