Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Liniile școlare ale STB (TX) (2019-2021)

128 posts, 52392 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 V2A

Cele 4 linii au fost incluse în aplicația Info STB, cu indicativele 351-354.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Intr-adevar, am observat si eu mai devreme acest lucru.
Screenshot_20190908-215143_INFO STB.jpg (375.98 KB; downloaded 5275 times)

Screenshot_20190908-215153_INFO STB.jpg (928 KB; downloaded 5268 times)

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Au fost introduse și pe site-ul STB, cu link direct din meniul "Trasee".

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 V2A

Repartizarea traseelor școlare pe autobaze este următoarea:
T1 (351) și T2 (352) sunt la Titan;
T3 (353) este la Pipera;
T4 (354) este la Obregia.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 SirVlady

M-am dus si eu sa vad despre ce este vorba in legatura cu aceste linii scolare si vad ca au un inceput destul de promitator. Mi se pare destul de ok aceasta idee, avand in vedere ca acopera aproape tot Sectorul 3 (arterele principale), cat si un interval de succedare, zic eu, chiar destul de bun. :)

1. Terminalul
Nu as putea sa zic ca ar fi chiar cea mai inspirata idee de terminal, blocand practic jumatate de strada vreo 4 autobuze sau cate stationeaza de obicei in acest capat. Norocul este ca Strada Lunca Bradului este cu sens unic.
Sa vedem acum 3 din cele 4 autobuze din terminal (6311, 6308 si 6323 + 6313 care nu este in aceasta poza :mrgreen: )




Otokar Kent C-10 6313 - Linia T3 (353) + Otokar Kent C-10 6311 - Linia T2 (352) - 9.09.2019




2. Intervale de succedare
Toate cele 4 autobuze pleaca in acelasi timp de la capat, dupa cum specifica si orarul. Durata unei curse pe toate cele 4 linii este in jur de 35 de minute.

Otokar Kent C-10 6308 - Linia T1 (351)




Otokar Kent C-10 6313 - Linia T3 (353)





3. Concluzii

Mi se pare un proiect chiar destul de ambitios, deoarece sunt 4 linii care acopera dpmdv tot sectorul 3, cu acces facil din majoritatea zonelor sectorului si fara schimbarea mai multor mijloace de transport. Depinde de zona, dupa cum am zis. Oricum, felicitari PMB pentru acest proiect, unul din putinele proiecte carora le vad reusita.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 andrei11

Mi se pare ceva FOARTE DUBIOS ca o Școală Generală să adune elevi din tot sectorul. Deci Școlile Generale se împart  în cel puțin 2 categorii, Premium și Banale / Ordinare.
PS :  Duamna de ce nu organizează niște T - uri și pentru Generala 56 ? Și asta face parte din secțiunea "Premium"

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Andrei98

Cred ca astea 4 linii puteau deservi cu usurinta mai multe scoli din zona dar deh, celelalte scoli nu au nume de orase nemtesti...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Tom

Este dubios faptul că 327 apare cu acest indicativ, dar aceste hamburgării apar cu indicative de linii turistice ecumenice, dar intern cu 351..354.
Deși este la limita off-topicului, pe mine mă deranjează acel Hamburg pus în mod obsesiv în paranteze peste tot. Dacă la denumirea școlii, de ce i-or fi dat acest nume, e totuși de înțeles, dacă pe panourile din stații, e acceptabil, dar deja insistența cu care îl afișează și pe afișajul autobuzelor mi se pare cam ocult. Seamănă cu filmul Double Trouble cu Bud Spencer și Terrence Hill, unde cei doi bogătași, chiar și în pericol de moarte, scoteau capul ca să le atragă atenția că au uitat să le pronunțe unul din multele nume de familie pe care le aveau.
Dacă în 1989 în apropierea sărbătorilor, unii oameni bine informați se întrebau unii pe alții pe stradă și prin "itebeu" dacă "tăiem porcul de Crăciun", oare hamburgăria asta n'o fi vreun "codename" pentru ceva nemțesc care se pune la cale pe aici? Pentru că altfel, cred că și alte școli cu nume mai puțin de fast-food, merită un transport dedicat pentru elevi.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Valentin

Din cate stiu e mai degraba un experiment ca sa vada daca exista interes pentru asa ceva. Nu cred ca ar fi foarte greu ca o linie sa acopere 2,3 scoli (zic si eu, nu stiu scolile din cartier)..

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Daca colegul nostru a vazut partile bune, eu am vazut partile rele, cel putin dimineata. Avem aleea Rotunda aproape complet blocata din cauza masinilor parcate aiurea (si acum cand scriu mesajul vad acelasi lucru pe geam), liniile STB 101, 102 si 311 pline pana la refuz de elevi si, atentie, profesori, cei care nu au dreptul sa circule cu aceste autobuze, chiar daca stau pe traseul acestora. Nu am vazut vreo toaleta pentru soferi, strazile adiacente s-au aglomerat semnificativ din cauza sensului unic (bine, erau aglomerate si inainte de sensul unic...), lumea continua sa vina cu masinile personale. Eu raman la umila mea parere ca pana nu se va restrictiona total traficul in zona scolii (exceptie riveranii cu acte), proiectul nu si va atinge potentialul maxim. Ca sa nu mai spun ca mi se pare discriminator sa faci astfel de trasee doar pentru anumite scoli doar pentru ca sunt mai de renume sau au un numar mai mare de parinti cu drept de vot (va spun eu ca aceasta masura este pentru a fi bifatam nu e pentru binele elevilor!). Maine voi incerca sa monitorizez situatia pe tot parcursul zilei, dar deja presimt ce o sa vad...  :no:
Dimineata, Aleea Rotunda, in mod normal randul de masini de langa acei pietoni nu avea ce sa caute, strada e dublu sens, acolo e banda de dus...
20190909_083506-1612x1209.jpg (601.88 KB; downloaded 4914 times)

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Vin si eu cu cateva completari si fotografii de azi, din preajma Scolii Gimnaziale Nr. 195.

Dupa cum a mentionat si @SirVlady, toate autobuzele pleaca de la capat in acelasi timp, timpul de parcurgere al curselor fiind de aprox. 35 de minute, respectiv 32-33 de minute in cazul autobuzelor de pe linia T3(acesta sosind de obicei primul; dar mai pot aparea si exceptii).

In fiecare statie sunt afisate graficele de circulatie, ceea ce e un lucru bun, deoarece elevii care asteapta autobuzul nu mai sunt nevoiti sa consulte aplicatia Info STB/site-ul Societatii de Transport Bucuresti in prealabil.

Oricum, per ansamblu, ma declar multumit de cele sesizate in jurul orei 16:30, fiind un proiect cu potential, menit sa descongestioneze traficul si, in viitor, sper(am) ca mai multe scoli sa fie implicate.

Cateva fotografii si traseele celor 4 linii:

Linia T1: Scoala Gimnaziala Nr. 195 - Bd. Nicolae Grigorescu - Str. Baba Novac - Sos. Mihai Bravu - Bd. Basarabia - Bd. Nicolae Grigorescu - Str. Liviu Rebreanu - Str. Lunca Bradului

Autobaza Titan





6308 - Linia T1 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 09 Septembrie 2019





6308 - Linia T1 - Str. Lunca Bradului - 09 Septembrie 2019






Linia T2: Scoala Gimnaziala Nr. 195 - Bd. Nicolae Grigorescu - Bd. Basarabia - Bd. 1 Decembrie 1918 - Str. Liviu Rebreanu - Str. Lunca Bradului

Autobaza Titan





6311 - Linia T2 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 09 Septembrie 2019





Linia T3: Scoala Gimnaziala Nr. 195 - Bd. Nicolae Grigorescu - Str. Liviu Rebreanu - Bd. 1 Decembrie 1918 - Str. Trapezului - Str. Prevederii - Bd. N. Grigorescu - Str. Liviu Rebreanu - Str. Lunca Bradului

Autobaza Pipera





6313 - Linia T3 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 09 Septembrie 2019





Linia T4: Scoala Gimnaziala Nr. 195 - Bd. Nicolae Grigorescu - Bd. Camil Ressu - Str. Fizicienilor - Bd. Energeticienilor - Bd. Ramnicu Sarat - Str. Ramnicu Valcea - Bd. Camil Ressu - Str. Liviu Rebreanu - SStr. Lunca Bradului

Autobaza Obregia





6323 - Linia T4 - Str. Lunca Bradului - 09 Septembrie 2019



 



  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Tom

Cunosc pe cineva care locuiește în spatele acestei hamburgării, pardon, școli. De vreo 2-3 ani s'a tot lucrat cu nesimțire și au spart timpanele locuitorilor zi și noapte să tot construiască la școala aia, de par'că acolo se vroia o nouă instituție de învătământ de genul fostei Zoya Kosmodemyanskaya. Strada din fața școlii era întotdeauna aglomerată la anumite ore când dacă era posibil, ar fi luat plodul de la scara clădirii. Nu râdeți că pe la Apusului am văzut gipan intrând în curtea școlii și ieșind apoi de acolo, nu astăzi, ci mai demult. Astăzi am văzut tot în zona Apusului tot felul de pițe în mașini de fițe care încercau să le parcheze tocmai prin spatele blocurilor de vizavi de școală, iar 336 de abia încăpea la capăt, un autobuz era jumătate pe prima bandă de pe stradă, posibil ca și acolo să se fi îngrămădit câțiva tătici și mămici grijulii cu plodul cu flori în mână. Revenind la școala cu nume de țintă pentru bombele britanice, traficul pe strada din fața ei era periculos și în afara "vârfului școlar". Iar restricționarea traficului în zonă e o nesimțire, în condițiile în care repet, școala aia a fost umflată cu pompa, la propriu, la cât s'a construit acolo și la cât a fost mărită. Dacă asta e pentru că "e o scoală bună", după logica lor și Dristor Kebap mai trebuia să-și facă un corp de clădire, cu parcare în stradă și STB-sa să le pună la dispoziție niște otobele cu indicativele de tip K1, K2 &c.
Dacă vor ceva serios în domeniu, asta pentru că deocamdată, vorbim aici despre un experiment, să ia exemplu Londra
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_b ... London#600–699 , care are destule linii de autobuz pentru școli.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Problema semnalata de Tom este una reala, s-a umflat artificial capacitatea scolii, s-au facut nise improvizatii de parcari ca sa suplineasca locurile lipsa si sa se largeasca cica strazile care sunt oricum foarte inguste. Repet, eu nu vad cu ochi bun soarta proiectului pentru ca traficul in zona nu este limitat, iar parintii si implicit copiii sunt extrem de comozi in multe cazuri. In continuare, nu inteleg de ce se evita liniile locale care au intervale absolut decente, respectiv 19, 23, 101, 102, 253, 311, 330, 335, metrou Titan... Plus ca mersul pe jos face piciorul frumos!  :yes:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421774 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use