Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Liniile școlare ale STB (TX) (2019-2021)

128 posts, 52397 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Mihai2005

Până nu se cumpără autobuze noi și scurte (cel mai potrivit autobuz ar fi BMC Neocity ca cele de la STCM sau Solaris Urbino 8,9m) încă o să mai existe confuzii de acest gen. :roll:
Per total un proiect bun, dar la care mai e mult de lucru.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Andrei98

Cat de scurte sa mai ia ca cele de 10m sunt ok, daca vor sa aibe succes trebuie sa ofere cat de cat si o capacitate de transport ok, mai ales la o scoala cu peste 2000 de elevi.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Mihai2005

Păi majoritatea școlilor sunt amplasate pe străzi înguste, poate chiar mai înguste decât Lunca Bradului unde nu ar putea încăpea autobuzele de 10m. Plus că STB are momentan doar 50 de astfel de autobuze.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 rosetti61

Pliantul informativ mai treaca-mearga dar ecusonul este de-a dreptul sinistru  :headbash:  :headbash:  :headbash:
Ca o paranteza, asa a fost si cu Bucharest City Tour la inceput, fara pliante informative si indicatoare clasice "linie turistica" fara alte detalii apoi au aparut indicatoarele speciale cu informatii. Fiind proiect pilot, se mai pot face modificari pe parcurs.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Am fost și astăzi la ora 12:00 să văd cu ochii mei ceea ce se mai întâmplă, iar lucrurile merg spre bine! De ce spun asta? Pentru că astăzi, după 15 ani de când locuiesc lângă această școală, la miezul zilei se putea circula aproape fluent pe toate străzile din zona școlii. În mod normal, la ora 12 se stătea... Pozele sunt din aceleași locuri ca marți, ca să vedeți diferențele:














Întrebând șoferii de autobuze și controlorii cum a început să fie privit acest proiect, am aflat că și cei mici au început să folosească aceste autobuze atât dimineața la ora 8:00, cât și la prânz, ceea ce înseamnă că părinții s-au convins de beneficiile proiectului. Discutând cu o doamnă de la poliția locală am aflat și motivul justificat (țin să le dau dreptate aici) pentru care nu s-a permis accesul părinților în autobuze: posibilitatea unor conflicte între părinții/bunicii dornici să-și super-protejeze odraslele, lăsându-i să stea jos pe scaune, existând posibilitatea ridicată de conflicte. Așa cum e acum, fiecare copil se descurcă cum poate și nu se ceartă pentru locuri. Un fel de primul urcat, primul așezat.  :)

Am întrebat și de ce nu au fost puși poliști locali în locul controlorilor (luați de pe linia express, am înțeles), iar răspunsul doamnei de la poliție a fost că cei mici erau intimidați de prezența agenților în uniformă, având în cap imaginea celebrilor „cops” din filemele americane, intimidanți și răi. :lol:  I-am propus doamnei să organizeze în randul celor mici niște seminarii/întrevederi prin care să le arate acestora contrariul și a zis că nu este o idee rea. Să vedem dacă o vor și face.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Revenind la autobuzele școlare, o mare problemă în acest moment o reprezintă faptul că unele autobuze nu apar mereu pe aplicație, ceea ce duce la îngrijorare/dezorientare în rândul părinților și copiilor.




Unde este T3-ul?

În continuare, nu a fost amenajat un capăt de linie corespunzător, șoferii și controlorii neavând un loc de luat masa sau acces la o toaletă mai apropiată (acum au voie să intre în școală sau să meargă în parc). Șoferii mi-au mai spus că singurele zone mai dificile ale traseului ar fi pe străzile Gheorghe Petrașcu și Prevederii, unde din cauza mașinilor parcate de-o parte și de alta a străzii, apar situații când nu au loc pe străzi și trebuie să treacă cu extrem de încet și cu extrem de multă atenție, mai ales dacă se intersectează cu dube sau vehicule puțin mai late (uneori chiar și cu simple mașini au de furcă). În afara capătului și a acestor zone, nu există alte probleme întâmpinate de aceștia (copii sunt destul de cuminți, nu fac gălăgie!).

Referitor la stații, la sosiri s-a imprejmuit cu bandă de plastic zona de oprire pentru a permite staționare a 2 autobuze în afara carosabilului, celelalte 2 stând pe carosabil, lucru care nu prea este ok.








Ce aș mai puncta negativ tot la capitolul stații este zona de plecări, deoarece aceasta permite oprirea unui singur autobuz, din cauza gardului. Discutând cu niște părinți am ajuns la o concluzie comună și anume, trebuie puțin tăiat din trotuar pentru a face stația puțin mai în afara carosabilului (nu neaparăt alveolă!). Practic să se lărgească strada cu maxim 1m pe o distanță de 30m aproximativ. În acest fel, s-ar lăsa mai mult loc și pentru depășirea autobuzelor în stație de către mașini, dar și ambulanțe, pompieri etc (în zonă este o stație de ambulanțe, acestea folosind și strada Lunca Bradului) și ar feri copii de a ieși direct în stradă (controlorii și profesorii stau acolo ca să îi oprească pe cei mici).












 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

În ceea ce privește programul, atât controlorii cât și șoferii mi-au spus că ar trebui lăsate autobuze doar la orele la care chiar este nevoie, nu pe toată durata zilei, pentru că, surpriză, cam circulă goale.... Bine, și la ora 12, mă așteptam să se umple mai bine aceste autobuze, nu am văzut mai mult de 2/3 gradul maxim de încărcare, deși stația era plină.





T4:


[/url]

T2:




T1:




T3:




Turul 2, dar nu mai știu la care:




Iar la ora 13, pentru T4 am avut 2 pasageri:








Iar T1 0 pasageri:


 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 br101

Felicitari pt. reportaj, exceptionala initiativa!

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Astazi, 20 Decembrie 2019, liniile scolare din cartierul Titan si-au incheiat "activitatea" pe acest an, intrucat cei mici intra in vacanta pana la jumatatea lunii Ianuarie 2020.

Timp de (aproape) 3 luni in care liniile T1, T2, T3 si T4 au fost in exploatare, @cris_m ne-a marturisit ca cele 4 trasee nu prea au cautare. Aseara, insa, surpriza a venit la ora 17:10 de la Scoala Gimnaziala Nr. 195 - statia de plecari. Toate autobuzele(mai putin cel repartizat pe T2) au plecat cu toate locurile pe scaune ocupate, inclusiv cu cativa elevi in picioare.

Daca intr-adevar nu am asistat la o exceptie(poate @cris_m confirmă/infirmă), inseamna ca proiectul incepe sa aiba succes :D

In continuare, las cateva imagini cu autobuzele repartizate pe cele 4 trasee.

6307 - Linia T2 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 19 Decembrie 2019





6312 - Linia T3 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 19 Decembrie 2019





6326 - Linia T4 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 19 Decembrie 2019





6349 - Linia T1 - Scoala Gimnaziala Nr. 195 - 19 Decembrie 2019



 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Ce ai prins tu e intr-un moment fericit, la sfarsitul schimbului. In general, nu prea sunt clienti, maxim 5 pe autobuz. Verificat la inceputul saptamanii la ora aleatorie.
Liniile nu ar trebui sa circule decat la ore de interes, in rest sunt absolut inutile. Nu mai spun ca T1 si T2 chiar si la ore de varf au cei mai putini copii la bord. Imi mentin opinia ca acest proiect e partial justificat, beneficiile fiind mai putine decat dezavantajele.
Un prim dezavantaj ramane mizeria de sens unic dinspre Rebreanu spre Grigorescu, dimineata rezultand un mare dop pe Grigorescu pana la Titan, blocandu-se frecvent intersectia si cele 3 linii STB care circula pe bulevard :!: Nu mai spun de strazile adiacente Luncii Bradului...

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Victor92

Sunt liniile scolare pentru cele doua institutii din Sectorul 1. Liniile sunt numerotate de la T5 la T10. De luni, probabil ca le vor infiinta.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Mihai2005

1. Pot confirma și eu apariția noilor linii școlare în aplicația InfoSTB.
2. Dar pentru liniile dedicate școlilor din Drumul Taberei (T11 - T16) cumva se așteaptă achiziționarea noilor autobuze școlare sau o să se înființeze și acele trasee după vacanța de Paște?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Dragos31

Cf. aplicatiei - traseele celor 6 linii ce vor fi înființate de luni sunt urmatoarele:

T5: Școala Gimnazială Pia Brătianu - Cartier Dămăroaia
T6: Școala Gimnazială Pia Brătianu - Clăbucet
T7: Școala Gimnazială Pia Brătianu - Ceahlau/Crângași
T8: Școala Gimnazială Herăstrău - Elena Văcărescu
T9: Școala Gimnazială Herăstrău - CFR Constanta
T10: Școala Gimnazială Herăstrău - Capalna

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online GPS

A apărut în aplicație și T13, probabil 363, având în vedere că apare după 361.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421778 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use