Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Renumerotarea liniilor STB

47 posts, 15860 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Renumerotarea liniilor STB andrei11

Și cum indici direcția ? Că autobuzul are două sensuri, două capete.
Sau revoluționezi total sistemul de numerotare ca într-adevăr numărul să-ți indice direcția.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB Costin

Alegi unul dintre capete. Criteriile pot varia (aglomeratie, capat tip "cartier dormitor" etc). Dar ideea e sa stii ca toate traseele care incep cu 1 ajung in zona X, cele care incep cu 2 in zona Y si asa mai departe. Nu va fi o mapare perfecta, tocmai pentru ca exista doua capete, asa ca in exemplul meu, un traseu care merge din X in Y va incepe fie cu 1, fie cu 2. Care dintre ele - depinde, va fi o alegere specifica fiecarui caz in parte.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB Chev Celios

Pentru cine nu stie si nu a observat la Citaro( nu stiu daca si la Otokar) pe afisaj vei avea tot timpul capatul spre care se duce autobuzul, asta daca ii merge GPS-ul. :lol:

 


Re: Renumerotarea liniilor STB dekolor

Nu soferul schimba manual sensul de pe afisaj?

 


Re: Renumerotarea liniilor STB Chev Celios

La Citaro si Citelis si daca stau bine sa ma gandesc cred ca si la Kent ca au aproape acelasi C90++,  sensul se schimba automat. Ce schimba soferul la capat este doar sensul din sistemul de taxare.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB ByOnu

Yuhuuuuuu! :applause: Dupa atat de multi ani de aberatii cu indicativele 601 si 682, se face in sfarsit curatenie!

Indicativele 6xx sunt pentru navete si asta ar trebui sa ramana regula!

Nota: *682 s-ar preta pentru troleibuzificare cu autonomie: 82. Avem retea sanatoasa pe Colentina + retea la unul dintre capete. Cheers colegului PTMZ pentru pont.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB rosetti61

In sfarsit, desi imi cam pare rau dupa 601, intrase in mentalul colectiv, insa 682 trebuia musai sa isi schimbe indicativul - pana sa apara 243 il vedeam ori 243 ori 382 (desi nici 109 sau 209 nu erau de colo, circulasera in zona). Pe 601 l-as fi vazut mai degraba ca 391 indicativ la fel de inedit - 201 e cam "discret" sa zic asa, te duce cu gandul la cel care circula intre Obor si Cinescoape.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB bogdan5ful

Cel mai probabil se va introduce linia naveta 601 care chiar să țină locul tramvaiului 1 pe perioada lucrărilor, de aceea s-a renumerotat 601 actual care nu era linie temporară între Rosetti și Semănătoarea.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB rosetti61

Cred ca au nevoie si de indicativul 202 - asa se termina si cu aberatia de 102+bucatica 202. E curios cum s-au decis sa actioneze pana la urma - de cate ori se aducea vorba de 682 veneau explicatii de genul "asa s-a obisnuit lumea"; pana acum ce i-a retinut sa faca pasul asta?

 


Re: Renumerotarea liniilor STB alexandru_gr

I-a reținut faptul că până acum nu a existat o autoritate care sa supervizeze transportul public în toată regiunea.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB ByOnu

rosetti61 wrote:
Pe 601 l-as fi vazut mai degraba ca 391 indicativ la fel de inedit - 201 e cam "discret" sa zic asa, te duce cu gandul la cel care circula intre Obor si Cinescoape.


1. 391 ... nu.
2. 201 nu stiu pe cine duce cu gandul la traseul respectiv. Despre ce ani vorbim?
3. Eu ma gandeam la 160. Ar fi fost un joc de cifre, iar pe langa asta ar fi adus linia in intervalul 1xx.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB Robert24

E destul de aiurea sa ramanem ancorati in trecut doar ca o linie era nu stiu unde acum 30 de ani...
Si in trecut, de multe ori, dispareau linii si se reinfiintau in alte zone.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB rosetti61

Cu autobuzele au rezolvat-o, a mai ramas la tramvai 55 (pe 56 l-au mazilit mai devreme :D ) - hai mai repede cu 33 ala ! Sau il facem 15.

 


Re: Renumerotarea liniilor STB ByOnu

Imi place 15. Pastreaza esenta: cifra 5 + aduce traseul langa 14, acolo unde ii este locul.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421771 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use