Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasajul CFR Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012)

867 posts, 201156 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 62
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) fane1972

Da asa ar trebui sa arate in opinia mea ,cu un giratoriu in sos.Fundeni cu sos. Dobroiesti cu rampe de urcare coborare ,cu rampe de urcare coborare pe ambele laturi ale complexului Delfinului prin formarea de sensuri unice,iar la Cora remodelarea giratoriului

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Stie cineva cand se vor relua lucrarile la strapungerea D-na Ghica-Pantelimon? Dar nu supozitii, ci ceva sigur! Eu am trimis un mail catre primaria de sector (desi nu e treaba lor) si mi-au spus ca ar fi gata la finalul lui 2011. Totusi sunt  sceptic! Poate are altcineva informatii mai sigure, ar fi bine sa le impartaseasca!
Eu stau in zona si strada asta ar fi foarte utila!

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Nightwolf

S-a mai discutat asta in vreo 3-4 topic-uri pana acum ... proiectul este prezentat de PMB ca fiind in curs de finalizare anul asta ... citeste si tu toate thread-urile aferente si vei gasi atat link-uri cat si PUZ-uri & stuff .

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Nightwolf wrote:
S-a mai discutat asta in vreo 3-4 topic-uri pana acum ... proiectul este prezentat de PMB ca fiind in curs de finalizare anul asta ... citeste si tu toate thread-urile aferente si vei gasi atat link-uri cat si PUZ-uri & stuff .



Merci. voi cauta!

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

cos wrote:
Pai vezi ca trebuie sa incapa in total 6 bezi (2/sens + spatiu pentru linia de tramvai, ce va fi construita ulterior). In desenul tau deja apare o mica "gatuire"  :P



Exista vreun proiect de construire a unei linii de tramvai pe aceasta strapungere?

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dominatrix

Slick wrote:
Exista vreun proiect de construire a unei linii de tramvai pe aceasta strapungere?
Nu, se va lasa numai spatiu liber pe mijloc pentru o eventuala construirea a ei in viitor.
In legatura cu reluarea lucrarilor, nu trebuie sa iti faci griji intrucat aceasta lucrare nu este conditionata de bugetul pe anul 2011, fiindca lucrarea nu e "prinsa" in cele noi, ci o continuare a celor incepute anul trecut. Singura "buba" ramane cea cu exproprierile care nu sunt finalizate, plus problema unui canal colector (de fapt, acesta a fost si unul din motivele abandonarii lucrarii).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dr2005

O să se facă în 2012, că e an electroal.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Dominatrix wrote:
Slick wrote:
Exista vreun proiect de construire a unei linii de tramvai pe aceasta strapungere?
Nu, se va lasa numai spatiu liber pe mijloc pentru o eventuala construirea a ei in viitor.
In legatura cu reluarea lucrarilor, nu trebuie sa iti faci griji intrucat aceasta lucrare nu este conditionata de bugetul pe anul 2011, fiindca lucrarea nu e "prinsa" in cele noi, ci o continuare a celor incepute anul trecut. Singura "buba" ramane cea cu exproprierile care nu sunt finalizate, plus problema unui canal colector (de fapt, acesta a fost si unul din motivele abandonarii lucrarii).



Da, stiu ca e o continuare! Sper doar sa o continue...:) Din pacate zona de dincolo de calea ferata (unde trebuie sa se construiasca partea a doua a strapungerii) a devenit o maaare groapa de gunoi. Si niciunul dintre primari (Ontanu sau Oprescu) nu a luat vreo masura pt a stopa depozitarea deseurilor!

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Dr2005 wrote:
O să se facă în 2012, că e an electroal.



La asta ma gandeam si eu! Macar de s-ar face si atunci! Altfel vor ajunge gunoaiele pana in Pantelimon!

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) DanCld

Inca un articol de ziar despre acest proiect:

Directorul Direcţiei Transporturi din Primăria Capitalei a promis că, în 2011, lucrările la străpungerea Doamna Ghica -Chişinău vor fi finalizate. "Din cauza problemelor apărute lucrările au rămas neterminate de mai mulţi ani. În 2011 acestea vor fi finalizate Directorul Ioan Dedu a mai precizat pentru gândul că "lucrările nu sunt condiţionate de banii care vor fi alocaţi în bugetul pe 2011, din cauză că nu sunt lucrări noi, ci o continuare a celor începute".


( Gandul )

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Slick

Am citit si eu! Saptmana trecuta a fost si un reportaj pe Protv! Sa vedem ce va fi, dar nu cred ca se va misca ceva anul asta!

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Dominatrix

Pentru ca acest traseu sa fie cu adevarat eficient trebuie sa se realizeze si un pasaj peste Soseaua Colentina. Si in acest moment poti veni de la Piata Delfinului pe Doamna Ghica, e o strada proasta pe langa un teren de fotbal, apoi treci calea ferata pe la bariera. Acest conflict va fi rezolvat prin proiectul existent, dar problema e blocajul la intersectia Doamna Ghica cu Colentina, mai ales dupa amiaza pe directia Pipera - Doamna Ghica e un ambuteiaj de toata frumusetea. Te pomenesti ca se apuca Dr. Oetker "in regim de urgenta" si de acest pasaj ca sa se coordoneze cu strapungerea de care vorbim aici. Adica cu sarirea pasilor necesari, cum a facut si la pasajul de la Splaiul Unirii. E o gluma, evident, cel putin asa sper, desi e stiut ca respectarea legilor in Romania e de porc inclusiv pentru autoritati.

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandonat) Nightwolf

S-a exprimat acum cevac timp cu referire la faptul ca va construi pasajul si peste intersectia cu Colentina ca e ajutat de diferenta de nivel (-15m). Asa ca nu ne-ar mira nik ...

P.S.: Gata ai schimbat avatarul? :)

 


Re: Pasaj Suprateran Doamna Ghica - Chisinau (2007 - abandon Stefan2011

Tavi wrote:
Intamplator am dat peste acest articol:
Lucrările la pasajul de la străpungerea Doamna Ghica - Chişinău au fost oprite, dar firma constructoare a cheltuit tot bugetul. Drumul cu patru benzi şi podul peste calea ferată din zona Gării Obor au intrat în lucru în 2007 şi au fost abandonate în vara anului 2008.
Străpungerea Doamna Ghica - Chişinău, artera care ar trebui să preia o parte din traficul de pe Şoselele Colentina şi Fundeni şi de pe viitoarea autostradă Bucureşti- Ploieşti, a fost lăsată de izbelişte de aproximativ un an şi jumătate.
Pentru finalizarea lucrărilor nu mai este nevoie decât de montarea grinzilor care fac legătura între pilonii de susţinere ai podului, deja montaţi, şi de finisarea bucăţii de drum dintre calea ferată şi Piaţa Delfinului. Însă, grinzile zac de peste un an de zile la marginea căii ferate, devenind deja parte din peisaj pentru locuitorii zonei.
Un canal colector a oprit lucrarea
Bucata de drum dinspre Doamna Ghica este aproape finalizată, au fost montaţi stâlpii de iluminat de pe margine, s-a făcut şi un scuar pe care au început deja să crească buruieni, iar circulaţia este permisă. Şoseaua este folosită doar de locuitorii din zonă, care profită de faptul că drumul se termină brusc în dreptul podului şi îşi parchează maşinile pe unde apucă.
Mădălin Dumitru, şeful Direcţiei Infrastructură şi Servicii Publice din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti (PMB), spune că lucrările au fost sistate în vara lui 2008, din cauză că a expirat contractul cu firma portugheză Lena. Aceasta a justificat întârzierea prin faptul că a dat peste un canal colector, lucru ce nu era prevăzut în caietul de sarcini.
Lucrări finalizate peste cel puţin un an
„Din vara anului trecut până acum s-au făcut procedurile de predare a proiectului şi s-a lucrat la caietul de sarcini pentru continuarea podului“, a declarat directorul de la Infrastructură.  
În luna februarie a anului viitor se va organiza o licitaţie. Înainte de aceasta, mai sunt sunt aproximativ opt case de expropiat. „Vom da drumul lucrărilor doar în momentul în care am finalizat toate exproprierile“, a mai spus Mădălin Dumitru. Contractul cu noua firmă se va putea semna, însă, doar după votarea bugetului primăriei pe noul an, adică cel mai probabil cândva prin lunile aprilie - mai.                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                                                                                                                                      Buna ziua.Deci le trebuie 3 ani sa aduca o macara sa puna grinzile care se afla la fata locului,sa armeze podul si sa termine rampa dinspre Delfinului care e pe jumatate facuta la cit gunoi si resturi din constructii s-a aruncat acolo??????????Daca voia primaria poate facea lucrarea si in regie proprie(ADP cred ca are  ingineri ,fierari -betonisti,poate macaraua  o inchiria, iar betonul il comanda la vreo statie de betoane).Atita stam si ne scarpinam,ne facem ca facem treaba si inca pe bani multi ,ca de, firma a cistigat licitatia.Pina la ce suma se incredinteaza direct?Pina acum se gasea o firma capabila sa o termine in 4,5 luni.Multumim inca o data firmei Lenea pentru seriozitate si incheierea lucrarii.Sunt constient de legislatie, dar tocmai ea este un factor important de tergiversare a multor lucrari importante. 3 ANI DE ZILE PIERDUTI   O zi buna si stam cu ochii pe ei.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 62
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422365 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use