De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii

3349 posts, 434096 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 240
 
 

📖 Pagination options
Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi andrei11

Asta-i gripă. Dispare când dă căldura și reapare în Noiembrie.
Eu miros a politikă de cel mai înalt nivel la faza asta.
Apropo, la ora aceasta ( 23:15 / data 8 Martie 2020 ) au murit în Ro vreo 50 de oameni de gripa europeană să-i spun așa și sunt bolnavi habar n-am câți.( mulți oricum ).  Nu se agită nimeni. De ce ? Că dacă au murit 50 de oameni înseamnă că nici la  gripa noastră nu prea există tratament, nu ?  Se cunoaște că vaccinul antigripal NU e obligatoriu și oricum nu poți vaccina toată populația Europei.

 



Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi misterr

Pentru că asta ar însemna ca în toate parlamentele statelor membre să se voteze legea ca vaccinarea să fie obligatorie.
Nu au reușit să se pună de acord cu ceva mult mai simplu, cum ar fi ora de vară/iarnă.

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi aztec

Se pare ca va fi gata linia CF pana la Otopeni gata pt EURO.
Idem si o parte din stadioane.

Se muta in 2021...

Situatia se  impute pe zi ce trece...
Mare parte prin inconstienta unora.

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi Goldmund

Asa ca o comparatie intre virusul gripal(banal...) Influenta versus Corona care inspaimanteaza omenirea:
in sezonul gripal 2017/2018 au murit in Germania peste 25 mii de oameni rapusi de Influenta. Datele(cifrele) din Germania(ca peste tot in lume) nu sunt niciodata corecte(caz recent: o doamna trecuta bine de 70 de ani este internata in spital  - atestat Coronavirus - si relateaza doctorilor de acolo, ea crede ca sotul ei care a murit de curand , tot de Corona s-a dus si doreste o autopsie;medicii sunt de acord, fac autopsia si descopera ca barbatul a sucombat din cauza virusuilui Corona!), insa sunt pe aproape. Astfel vom afla in curand(un an/doi) daca Corona este cel putin la fel de periculos precum "banalul" Influenta...Diferenta intre acesti doi virusi o face imbolnavirile de plamani(pneumonii si alte complicatii de plamani la Corona!)
pentru care complicatii sunt necesare paturi de spital la "urgenta", paturi in spitale care niciodata, nicaieri in lume(in nici o tara) nu sunt atat de numeroase pentru a acoperi o epidemie(in lume:pandemie)
Un ex. in Germania :exista cca 15 mii paturi la "urgenta" pregatite pentru ceva grav, in Italia sunt cca 5 mii de paturi....Pentru o epidemie cu urmari grave chiar si pentru o mica parte a  populatiei(batranii, oamenii cu boli cronice), .......

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi ANTENA

De maine, se reduce tot parcul STB cu 20% ca urmare a scaderii cererii din cauza Corona

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi aztec

Cred ca marea problema e ca si asta poate suferi mutatii ce sa il faca si mai agresiv si mortal.
Plus ca vine ca un plus pe langa bolile obisnuite si gripele"comune" plus ca nu este vaccin...si e ceva nou

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi andrei11

1) Nu toate bolile se tratează cu vaccin, unele boli le tratezi cu medicamente.
2) Gripa chinezească cu care ne confruntăm e de 10 ori mai mortală decât gripa europeană.
La  Coronavirus mor cam 2 - 3 % din persoane
La gripa actuală europeană mor cam 0,2 - 0,3 %.
Și nu neapărat strict din cauza bolii, deseori sunt boli asociate, gripa numai punând capac.
Pentru Italia este o  manipulare masivă în ceea ce privește mortalitatea, corect era să ni se spună că în nu știu ce interval de timp au murit ... atâtea persoane, din care ... atâtea  strict din cauza Coronavirusului.  Ei dau alte date.
În medie fără Coronavirus, în fiecare secundă moare în medie  un om pe glob. În regulă, nu ni se spune câți se nasc.
E la fel cum suntem bombardați că în București lunar se înmatriculează nu știu câte mașini,  corect ar fi să se spună și câte se casează. N-am găsit nicio dată referitoare la ultimul aspect. Scoatem în evidență strict ce ne convine.

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi TibiV

@andrei11

Nu e tocmai asa...
1. In sezonul 2019/2020 deja sunt 50 de decese de la ”gripa banala.”
Nici un deces de la coronavirus.
(Bine nu o pun la socoteala pe batrana de 80 de ani care a murit in Italia...)

Procentele date de tine nu stiu daca nu cumva au baze diferite: una este 0,2% din populatia unei tari, alta este 2% din persoanele infectate...

2. Nici un vaccin NU vindeca. Vaccinurile PREVIN imbolnavirea. Dupa ce te-ai imbolnavit, vaccinul este fix ”prisnite/ventuze la mort”.
Esti din generatia mea, cand nu puteai evita vaccinarea in scoala. Nu am facut poliomelita, variola, aia si ailaltaa pentru ca am fost vaccinati de mici. Daca nu am fi fost si ne-am fi imbolnavit, vaccinarea in timpul bolii ar fi fost frectie la piciorul de lemn...

De fapt, vaccinarea inseamna ”infectarea” cu o forma INACTIVA a virusului respectiv, astfel incat organismul sa isi creeze anticorpi pentru tipul respectiv de virus. Anticorpii existenti in corp sunt singurii care pot combate virusul (spre deosebire de infectiile microbiene, care pot fi combatute cu antibiotice, la infectiile virale folosirea antibioticelor este la fel de eficienta ca incercarea de a bate un cui cu o bucata de branza...)

Exista si boli la care crearea anticorpilor este permisa prin imbolnavire - de exemplu pojarul...
Toti (sau aproape toti) copii il fac in copilarie.
Diferenta este ca pojarul facut in copilarie trece in 2 saptamani si nu te mai imbolnavesti niciodata (exact pentru ca ti-ai format anticorpi). Insa daca te-au ferit parintii cand aveai 5-10 ani si faci pojar la +30 de ani, boala devine foarte periculoasa... Nu stiu de ce, nu sunt medic, dar am citit mult pe subiect...

 



Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi aztec

Pe 25 ianuarie cand am deschis topicul, nu banuiam ca situatia va fi atat de grava.

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi andrei11

Săriți direct la 2:35 !


 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi Robert24

andrei11 wrote:
Pentru Italia este o  manipulare masivă în ceea ce privește mortalitatea, corect era să ni se spună că în nu știu ce interval de timp au murit ... atâtea persoane, din care ... atâtea  strict din cauza Coronavirusului.  Ei dau alte date.


Serios, stii tu asta sigur?....
Iti ganatez ca daca erai in Italia, sau in Spania ca mine, nu ai mai fi zis asta...
Ai grija ce iti doresti, nu uita ca situatia actuala din RO a fost acum 3 saptamani in Spania si acum 4-5 saptamani in Italia si toti radeau...

 


Re: Subiectele zilei - Discutii teme la zi andrei11

1) Vreau să știu morții italieni /zi de dinainte de corona.
2) Vreau vârsta italienilor morți acum, în timpul epidemiei.
3) Vreau să știu dacă morții italieni de acum i-a "bușit" corona sau dacă nu cumva mai aveau și alte boli în desfășurare și corona n-a fost decât un factor agravant.
4) Am aflat că italienii au făcut inițial și o prostie, la ATI au amestecat "normalii" cu cei cu corona. La ATI. Nu-ți spune nimic ?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 240
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421378 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use