De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii

3349 posts, 434052 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 240
 
 

📖 Pagination options

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat URANUS

Andrei11 nu ma pricep nici la statistici nici la medicina dar nu imi aduc aminte sa fi fost vreodata o cerere atat de mare de ventilatoare mecanice la nivel planetar. Poate ca trebuie sa faca bani unii sau altii, nu stiu. Poate ca e doar o banala raceala pentru 85% dintre cei infectati dar uite ca pentru 15% nu prea se trateaza cu aspirina si baite fierbinti cu sare ci acestia necesita ventilatie in TI. Si uite ca nu mor numai cei cu comorbiditati (diabet, afectiuni oncologice, dializatii, cei cu afectiuni cardio-vasculare, HTA etc.) ci si cei tineri si sanatosi (sau poate aparent sanatosi). Poate sunt mai afectati fumatorii si cei tineri fumeaza de rup, pierd nopti, or avea imunitatea scazuta, bla bla, nu stiu, nu ma pricep. Poate ca si unii care fac gripa sau viroze ajung la TI, nu stiu, dar ce am vazut cu totii la TV in sectiile de TI din Italia si Spania ar trebui sa ne dea de gandit. Or fi trucaje, e posibil. O ruda de a mea care nu crede deloc in acest covid mi-a zis ca sunt imagini de la nu stiu ce cutremur.... Nasul meu e medic la Matei Bals si mi-a zis niste lucruri de care imi este si frica sa le mai spun altcuiva.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat aztec

Pai...pt constientizare.

Cei in forma foarte grava se pare  ca mor sufocati...
Adica se chinuie ore sau chiar zile sa respire, si nu pot. Nu mai au capacitatea pulmonara..
Nu au aer... Dar au lichid in plamani.
Nu e chiar cel mai usor mod de a muri..

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Las aici doua link-uri cu ceva statistici independente legate de imbolnavirile de la noi din tara. Din pacate statul nu e dispus sa ofere date mai precise desi asta nu ar presupune vreun efort din partea lor. Mai mult, pare ca se chinuie sa bage la sertar cat mai multe astfel incat sa nu poti face o analiza ok.

Primul link este despre evolutia cazurilor: infectari, cazuri active, vindecari si decese. Atentie scara pe axa Y este logaritmica: https://covid19.geo-spatial.org/dashboard/statistics/general-statistics

Al doilea incearca sa faca o situatie in functie de judet: https://covid19ro.org/. Nu stiu cum obtin datele pentru ca de ceva vreme nu se mai prezinta numarul de cazuri defalcat pe judete.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat URANUS

Acest virus este o uriasa amenintare pentru toti mai ales ca vine la pachet si cu pandemia economica.

In alta ordine de idei:

Tânără, 27 ani cu domiciliul în județul Botoșani . În data de 22.03.2020 s-au recoltat probe biologice pentru Covid-19 care au fost testate la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Iași. Rezultatul testării din data de 23.03.2020 a fost pozitiv.
Data deces: 29.03.2020 - Spitalul Boli Infecțioase Iași. Patologie preexistentă: Diabet zaharat tip I decompensat.

Sursa: Digi24

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

O completare, cei care ajung pe aparate chiar daca supravietuiesc raman cu sechele pulmonare grave toata viata.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat URANUS

Da, deci nu este o banala raceala. Cautati pe guagal despre "citokine storm related to covid19".

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Costin

Eu voi spune doar un singur lucru: toti cei care pun la indoiala virusul, gravitatea lui sau masurile luate de guverne, sunt responsabili pentru toate situatiile posibile din care ar rezulta ca s-au inselat.

Sa zicem ca Gigel neaga gravitatea virusului, si pentru ca nu urmeaza recomandarile, se intampla sa se infecteze; poate ca are noroc si este asimptomatic, insa isi infecteaza si restul faimiliei si ei poate nu au norocul lui si nu sunt asimptomatici. Numai ca atunci cand isi da seama ca s-a inselat in privinta virusului, e prea tarziu.

Poate ca nu se intampla nimic si Gigel ramane cu impresia ca a fost o exagerare - este perfect! Insa in cealalta situatie, Gigel are cam multe lucruri pentru care este responsabil in mod direct prin actiunile si deciziile pe care le-a luat in mod gresit.

Nu fiti ca Gigel.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Si inca un lucru, celebra gripa spaniola nu a fost o banala gripa, doar ca pe atunci genetica era intr-o faza incipienta. In prezent geneticienii incearca sa reconstituie molecula virusului din ramasitele umane, operatiune extrem de dificila si incerta.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Pentru mai mult de 90% din populatie e cel mult doar o raceala/gripa si asta daca au simptome. Pentru intervalul: 90% - 98% treaba e destul de serioasa si e nevoie de asistenta medicala. Si din pacate pentru ultimii 2% boala este fatala.
Procentele de mai sus sunt raportate la ce stim noi acum, la cate cazuri au fost depistate, se poate foarte bine ca numarul cazurilor reale sa fie mult mai mare. Poate suna ciudat dar asta ar fi chiar un lucru foarte bun pentru ca in momentul ala procentele celor care au nevoie de tratament medical sau cei care pierd lupta vor fi mai mici.

PS: 2% poate parea putin dar de fapt este foarte mult. 2% dintr-un milion sunt 20k de oameni. Sub nicio forma nu ne permitem asa ceva si tocmai d-aia se incearca o izolare cat mai puternica. Cel mai probabil nu vom gasi un tratament in perioada imediat urmatoare pentru virusul asta dar putem castiga timp in care sa il intelegem si sa scadem procentele alea de "ghinionisti".

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat orex

Depinde de perioada cat un pacient sta conectat la aparate daca ramane sau nu cu sechele.
https://www.reginamaria.ro/articole-med ... -tratament
De urmarit si statistica la zi, in lume, care nu este deloc incurajatoare
https://www.worldometers.info/coronavirus/

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Orex, daca faci aceleasi proportii cu cifrele din Romania o sa ramai cu niste surprinderi si semne de intrebare!...si sa nu cumva sa-mi zici ca noi suntem totdeauna <mai speciali>, ca nu suntem!  :o
In ce priveste statisticile singurele mai de incredere sunt cele referitoare la Coreea de sud si Germania, la toti ceilalti e cam varza...

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat orex

”Exit poll-ul” asta intermediar poate fi inselator. Vedem cand vom trage linie, ca inca suntem abia la inceput! Pana marti, clar ca vom intra ”intr-a patra” si, tare mi-e frica de rezistenta ”Daciei” asteia sa nu-i sara ”pistoanele” prin capota (cu referire la capotarea sistemului medical)!
PS
Ia sondeaza ce-i postat, acum, pe site-ul oficial al OMS? Am vrut sa-l dau ca si exemplu dar e cam in urma cu datele.
https://experience.arcgis.com/experienc ... ee1b9125cd
Chiar daca, actuamente, figureaza ca si ”last updated 28.03.2020, orele 18:00”, se poate lesne observa, in cazul Romaniei, ca datele sunt de cu o zi in urma, din pacate!!

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Nu e relevanta o zi cand compari cu mapamondul. Te rog eu sa faci exercitiul asta aritmetic simplu, pui langa cifrele mondiale (alea din linkul tau) un tabel cu cifrele romanesti si faci proportiile...Nu-ti ia mai mult de 2min.
Si hai sa lasam inconstienta deoparte altfel vom ajunge si noi ca spaniolii sa adunam sicriele cu armata ca in vremea ciumei lui Caragea Voda, aia cea mai <usoara> dintre cele care ne-au bantuit si decimat de-a lungul istoriei si au facut sa avem una dintre cele mai mici densitati de populatie/km2 de pe continent si sa importam cantitati mari de robi <gipsy> de care acum ne e rusine... ca nu degeaba imnul nostru incepe cu desteapta-te romane...
Si azi Humvee-ul culoarea nisipului e la post iar politaiul impreuna cu ostasul opresc la control toate masinile hoinare  :applause:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 240
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421362 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use