MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Construcție pasarelă peste stația Berceni

173 posts, 47348 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

Sa fie pe bune, se apuca de pasarela pietonala catre statia Berceni ?
Sau este doar un banner pentru ca urmeaza alegeri locale ?
Pasarela.jpg (66.39 KB; downloaded 5112 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andreiiul

Se lucreaza deja de cel putin 3 saptamani cred. Joi am trecut pe sos Berceni prin dreptul pasarelei si lucrau la armarea unuia dintre pilonii ei.

 


Discuții diverse despre Metrorex Andrei Andraș

Ce poate fi "modern" la o simplă pasarelă?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andreiiul

Cand fix unde e banner-ul pus se aduna apa la fiecare ploaie mai serioasa, o amarata de pasarela deja este wow. Si culmea e ca acest wow probabil ii va aduce si voturi primarului din Popesti (inca nu e clar daca mai candideaza sau nu).
Din randarile prezentate pt FB acum ceva timp pasarela va avea lift (normal de altfel) si va fi complet inchisa.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex ByOnu

Petre Iacob nu e ala a carui familie ridica blocuri, el primar fiind, intr-un haos total? :bleah:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Da, acela este. Trebuie sa manance si familia lui o paine cinstita, nu ? :lol:

Se aduna apa pentru ca pe acea strada , altfel  importanta (Dr Fermei) din Popesti, NU exista canalizare. Dar asta nu au stiu cei care si-au luat apartamente construite cu duiumul si vandute la preturi de "dumping" de asa-zisii dezvoltatori...Acum se trezesc si ei la realitatea crunta a blocurilor construite "la tara".
Presiunea dezvoltatorilor imobiliari asupra primarului este foarte mare (probabil ca interesul propriilor lui afaceri este imens...). Se construiesc cu duiumul blocuri cu din ce in ce mai multe etaje. Si nu mai merge sa vinzi cu argumentul "in apropierea metroului", ca Leonida este departe.

O poza cu "piciorul" dinspre sos Berceni. Ca localizare, pasarela va fi dupa statia Berceni, acolo unde se termina pachetul de linii si ramane o singura linie + o linie tehnica de la depoul suprateran.
Si pentru cei care se intreaba ce este asa deosebit la o pasarela, o randare a proiectantului Metroul SA.

Raman la parerea ca aceasta pasarela este o greseala, ca si dublarea traseului suprateran. Solutia corecta este metrou subteran. Altfel va trebui in curand sa mai facem o pasarela si la dughena aceea de statie de o face Baluta. Fiecare statie cu pasarela ei...
Si cu traficul auto ce facem ? Sau oamenii aia care se muta la blocuri in camp nu au masini  :?:
Pasarela 1.jpg (54.38 KB; downloaded 4902 times)
Pasarela2.jpg (158.52 KB; downloaded 4921 times)
Pasarela3.jpg (7.98 KB; downloaded 4896 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

"Oamenii aia care se muta la blocuri in camp " sa invete ca "mersul pe jos face piciorul frumos"...   :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Romanul nu va invata asta niciodata, din pacate. Sa vezi ce este dimineata / seara in zona, pe unica strada de acces in/ din sos Berceni, o strada amarata cu o banda pe sens. , str.  Popesti Vest... :popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Ultima ta poza (cea cu sigla Metroul pe ea) este dupa o animatie/randare care a fost postata undeva pe forum...
Mai stii pe unde este?....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Eu am luat-o de pe net, nu stiu unde mai este postata.
Aaaa, ce am uitat sa spun, pasarela este la vreo 250m de intrarea in statia Berceni....
Si cum traim in Romania, piciorul pasarelei dinspre sos Berceni a distrus partial o parcare proaspat construita de Baluta. Deh, lucruri gandite si planificate cu capul...
20200518_182904.jpg (118.57 KB; downloaded 5322 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

O fi cea mai moderna pentru ca are geamuri sa nu te bate vantul si probabil si iluminat interior, alta pasarela cu geamuri de la noi nu imi vine in minte.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex ByOnu

250m este cam mult... mai curand ar fi mers o deschidere mai mare dar sa fie mai aproape de accesul in statie.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Iti dai seama ca au ales solutia cea mai ieftina, nu cea mai buna. Vor face pasarela acolo unde este mai simplu de facut. Altfel trebuia un mini-hobanat.. :)
shoppy wrote:
O fi cea mai moderna pentru ca are geamuri sa nu te bate vantul .

Tare as vrea sa vad ce temperatura va fi vara acolo...Noroc ca nu iti ia mult sa traversezi, dar totusi....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

Dacă o fac accesibilă și pentru biciclete cred ca e în regulă.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use