MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Construcție pasarelă peste stația Berceni

173 posts, 47297 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Si pana la urma ce mare cheltuiala e?
P.S.
Remarca mea cu extensia spre cimitir era in gluma, nu te-ai prins?

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni rosetti61

Se vede si din sosea in curtea lor, e de ani de zile asa :mrgreen: . Acolo e nevoie de un "zid al Berlinului" cu tot ce trebuie :mrgreen: , e unitate strategica, cine stie ce pentagon de nivel zero or avea in subteran? Ia sa regandeasca totul si retina calatorului sa nu mai zareasca bucatica de spatiu tehnic, garnituri fara ferestre, detectoare de metale si control la intrare ca in aeroport... Ii deranjeaza o amarata de pasarela.
Un mesh din ala publicitar si ai rezolvat, nu se prea mai vede nimic din interior. Dar lumea stie ce e acolo... Asa ca e zero fix barat. :D

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni ByOnu

subway guru wrote:
Si pana la urma ce mare cheltuiala e?


Adica ce mare cheltuiala e sa matuiesti niste geamuri post montaj, in vreme ce puteau fi asa din fabrica?

E vorba de principiu. Ca totusi sunt banii Primariei de sector si ai Popestiului. Banii contribuabililor. Cateva mii bune de euro pentru ca Metrorex nu o fi stipulat clar cerinta in avizele pe care le-au eliberat.

Sigur costa de n-ai crede. Un stalp de statie din inox STB in sectorul 4 a costat 11k lei fara tva, .. unul, bucata. Cosurile de gunoi colorate montate de Baluta au costat 1100 lei bucata. Totul e la suprapret in sectorul 4, iar matuirea sticlei nu va fi o diferenta. Matuirea ar trebui platita de Metrorex. De fapt, la toata pasarela ar fi trebuit sa contribuie si Metrorex, dar na, aia nici guri noi de acces nu-s capabili sa faca, se bucura ca le fac altii pentru ei.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Vorba unuia de pe aici, lipeai niste reclame pe geam, nu costa nimic ba ieseai si in castig...
Esti chiar absolut sigur ca Mrex n-a mentionat nimic sau ca in proiectul tehnic nu era cumva specificat altcumva?
Nu cumva ar fi fost mai potrivit sa-i iei la intrebari pe domnii de la cele doua primarii ca sa ne explice cum stau lucrurile in realitate?
Asta asa a propos de principii.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

La cum stim ca se fac cerintele Metrorex, inclusiv in licitatiile proprii, tare m-as mira sa le fi trecut asa ceva prin cap.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni ByOnu

Eu sa-i iau la intrebari pe Mrex? De ce? Doar discutam pe baza unui comunicat de presa. Daca nu intreb institutiile despre orice scot in public nu inseamna ca nu am principii. Zau.

Am dreptul sa-mi formez o opinie pe baza informatiilor din presa, alfel am fi toti jurnalisti.

Plus ca nu ma intereseaza subiectul atat de tare. Am vrut doar sa punctez ca discutia, din punctul meu de vedere, s-a dus in niste directii eronate.

Joc de logica:
Serios acum, daca Mrex ar fi precizat in aviz ca geamurile trebuie sa fie mate de bun inceput, de ce ar mai fi iesit PS4 sa se planga de asta? Ar fi ipocrizie maxima din partea PS4.

Daca eu platesc un muncitor sa-mi faca ceva, iar el zice da si nu o face, e culmea tot el sa se planga dupa ca eu l-am pus sa faca acel ceva.

___

Zici bine cu reclamele, Guru, DAR:
1. Cine garanteaza contracte non-stop pentru reclame? Inchizi pasarela cat timp n-ai contract de publicitate?
2. Mrex nu ar accepta un asemenea workaround. Uiti ca au scos publicitatea Spectacular din statii pe motiv ca panourile publicitare sunt lungi?

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Comunicatul e al primariei, ei trebuie sa clarifice ce au debitat. Sau e doar o scuza penibila care sa acopere alte incompetente?
P.S.
Publicitatea e o sursa de venit ce nu trebuie subestimata. Accepti publicitatea nesimtita pe tot ce tine de STB dar iti pute daca are o vaga legatura cu metroul?

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni ByOnu

Guru, iarta-ma, dar pentru unul dintre singurele orase din Europa (singurul pe care il stiu eu) unde fotografiatul este interzis in spatiile publice  de la metrou, ceea ce zice PS4 acolo este foarte realist.

Metrorex este un Tarom in care pana acum cativa ani era stipulat in CCM ca rudele angajatilor au prioritate la angajare. O mai fi si acum? Hai sa nu mai luam atat apararea Metrorex.

__________


Guru, de unde ai dedus ca imi pute publicitatea la metrou? Te rog sa ma citezi unde am zis asta. Tocmai, eu vreau publicitate la metrou.

Imi poti spune te rog de ce panourile de publicitate ale Spectacular din statii, billboards-urile de mari dimensiuni, au fost interzise de Mrex?

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Raspunsul e simplu, de ce sa-si bata capul in loc sa cerseasca subventie?
In legatura cu cealalta acuzatie ce mi-o aduci nu iau apararea nimanui pentru nicio nasaramba doar repet un principiu de drept vechi de cand lumea si pamantul, nevinovatia nu trebuie dovedita, ci doar acuzatiile de vinovatie iar cine le face trebuie sa aduca dovezile convingatoare altfel e doar barfa.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni ByOnu

E, aici apreciez obiectivitatea ta! Asa da.  :bere:

Uite aici care e treaba cu publicitatea la Mrex: http://adplayers.ro/articol/Business-6/V ... 857.html

Nu e vorba sa <nu-si bata capul>, ci mai rau, chiar ei si-au pus piedici.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni PTMZ

Deși finalizată de mai bine de o lună, pasarela pietonală de la stația de metrou Berceni întârzie să fie recepționată de autorități din cauza procedurilor interne ale Inspectoratului de Stat în Construcții care întârzie desemnarea unui reprezentant.

Buletin de București a scris la începutul lunii februarie despre cum acest obiectiv, așteptat de ani de zile de locuitorii din noua zonă rezidențială a orașului Popești-Leordeni, așteaptă doar recepția finală și inaugurarea deși este gata de aproape o lună.

„Acum ne aflăm în procedura de recepție finală a lucrărilor. Plata către Inspectoratul de Stat în Construcții a valorii care ne revine nouă și colegilor de la Sectorul 4 a fost făcută și acum depinde când ne programează că să facem recepția finală. În principiu, sperăm că în jurul datei de 15-20 februarie”, spunea la începutul lunii, Bogdan Cernătescu, șeful Direcției de Administrare a Domeniului Public și Privat din cadrul Primăriei Popești-Leordeni.

Redacția a încercat să afle telefonic, încă de săptămâna trecută, când ar urma să ajungă la fața locului oficialul de la Inspectoratul de Stat în Construcții. Buletin de București a aflat doar că în baza de date a instuției există o solicitare de desemnare, o solicitare de adeverință și un anunț de finalizare lucrări.

Deși simplă și de interes public pentru locuitorii din Popești-Leordeni, informația privind ziua când va ajunge în zonă un reprezentant al ISC a necesitat o cerere în scris care, cel mai devreme, va primi un răspuns după 10 zile de la înregistrare.

Adică după 1 martie, în cazul în care, potrivit legii legii 544/2011 privind accesul la informațiile de interes public, ISC nu își rezervă dreptul de a procesa cererea de informații publice în 30 de zile lucrătoare. Cu toate că am revenit telefonic și în cursul zilei de astăzi, tot nu ni s-a comunicat informația solicitată.  

Pasarela pietonală are în componență două turnuri de circulație, unul amplasat în sectorul 4, altul în Popești-Leordeni, și un pasaj orizontal, de 65 de metri lungime.

Construcția deservește zona de Sud a Capitalei, aflată în boom imobiliar, și face legătura între orașul Popești-Leordeni și Sectorul 4 peste liniile de metrou.

Fără aceasta scurtătură cei care locuiesc în zonă ar trebuie să ocolească 1,4 kilometri pentru a beneficia de infrastructura subterană de transport a Capitalei.

Sursa: Buletin.de

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Baietii astia sectoristi habar nu au despre ce vorbesc, receptia finala se face la expirarea perioadei de garantie, acum e vorba despre receptia la terminarea lucrarilor.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni andreiiul

S-au apucat de colantat geamurile pasarelei.
Sursa pozei este unul din grupurile din Popesti
FB_IMG_1614603231588.jpg (46.17 KB; downloaded 3001 times)

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni Stefan28

Secretele de stat ale Metrorex!  :love:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use