Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Stația de tramvai Piața Victoriei (din Pasajul Victoriei)

223 posts, 62676 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Gabi23

Indiscutabil este utilă deschiderea stației în pasaj. Restul aspectelor pot fi rezolvate pe parcurs în timp.
- este necesar să fie salubrizat pasajul, de către entintatea care îl are în administrare;
- trebuie reparate în regim de urgență scările de acces, completat cu barele (de inox) furate;
- sunt infiltrații destul de mari de apă, planșeul pasajul având zone unde e ”zob”;
- sunt necesare amenzi drastice pentru autoturismele care pătrund pe linia de tramvai. Chiar când eram în zona un Logan era să ia în plin refugiul în construcție intrând cu viteză în pasaj...
- trebuie blocată parcarea autoturismelor în dreptul scărilor de acces;
- trebuie ”sparte” scări și în zona de Vest a pasajului similar celor din Est;
- cele două sensuri de mers trebuie separate inainte de deschidere, cu garduri care să nu se permită trecerea de pe un sens pe celalalt, pentru că se pot întâmpla accidente grave;

Situația la 25 ianuarie 2021:    
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (1).JPG (368.58 KB; downloaded 4081 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (2).JPG (305.64 KB; downloaded 4043 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (3).JPG (378.44 KB; downloaded 4042 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (4).JPG (378.37 KB; downloaded 4039 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (5).JPG (336 KB; downloaded 4041 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (6).JPG (240.02 KB; downloaded 4043 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (7).JPG (319.29 KB; downloaded 4041 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (8).JPG (335.35 KB; downloaded 4037 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (9).JPG (338.35 KB; downloaded 4035 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (10).JPG (315.08 KB; downloaded 4035 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (11).JPG (318.94 KB; downloaded 4038 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (12).JPG (409.42 KB; downloaded 4033 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (13).JPG (359.84 KB; downloaded 4044 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (14).JPG (292.28 KB; downloaded 4032 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (15).JPG (272.64 KB; downloaded 4034 times)
Pasajul Victoria - 25.01.2021 (16).JPG (402.67 KB; downloaded 4033 times)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei aztec

Este extrem de important de acoperit cel puțin 2 aspecte.
Primul este siguranță. Și aici mă refer la cea fizica, adică este o zona periculoasa prin prisma locației ferite. Se rezolva partial prin montarea a mai multor camere de supraveghere, o rezolvare ar mai fi chiar și a unui magazinas...știu, sunt contra, dar nu știu cum ar avea curaj o domnișoară sa vina de la metrou sa aștepte tramvaiul acolo...
Al doilea...tot siguranță, și aici mă refer la aer.
Trebuie creat un sistem de aport de aer proaspăt de la exterior către statie pt a nu intra noxe de la "traficul staționar" din pasaj de la orele de blocaje.
Extrem de simplu de implementat, totul sa se vrea.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

:?:
Lățimea peronului nu este până la stâlpi ? Trebuia să-l facă până la stâlpi...
aztec wrote:
...dar nu știu cum ar avea curaj o domnișoară sa vina de la metrou sa aștepte tramvaiul acolo...

Din ce țin eu minte la Obor / Muncii stația era frecventată, nu era o singură persoană în ea așteptând tramvaiul...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei cris_m

Nu comparam mere cu pere, la Obor ai flux mare datorita cartierului Colentina. La Victoria ca si la Basarab fluxul nu este asa de mare pe cat se crede.
In prima instanta as fi de acord cu @aztec sa apara niste magazine temporare pana devine frecventata statia.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Ohooo, fereasca Domnul de magazine, gherete si tarabe ca nu mai scapi de ele.

Culmea culmilor. Sa punem magazine in loc sa punem camere de filmat... Domnezeule ce aud...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Valentin

Eu cam din motivul asta am propus un sistem de control acces, pe baza cardului si cu un controlor/ om de paza care sa stea acolo, pe langa camerele video. Zona de acces se poate implementa imediat cum ai coborat scarile, asta pe langa camere. Ar fi fost o oportunitate buna de proiect pilot de statie moderna cu toate facilitatile. E buna si ca se deschide asa, dar ar trebui supravegheata suplimentar. Camerele alea, sincer, nu cred ca ar fi urmarite in real time de cineva...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andreiiul

In proiectul de infiintare al statiei se afla si suplimentarea iluminatului in zona statiei? Sper ca nu se bazeaza doar pe lumina din zona auto.

Reabilitarea pasajului dpdv al hidroizolatiei si al tencuielii care poate cadea in capul calatorilor trebuie facuta cat se poate de repede (sa speram nu ca in cazul Unirii unde blonda a inceput si asa a ramas)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Gabi23

Cu iluminatul chiar nu e nici o problemă...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei cris_m

ByOnu wrote:
Ohooo, fereasca Domnul de magazine, gherete si tarabe ca nu mai scapi de ele.

Culmea culmilor. Sa punem magazine in loc sa punem camere de filmat... Domnezeule ce aud...

Camerele video sunt absolut degeaba, fie nu merg, fie nu descurajeaza anumite infractiuni. Daca nu ma crezi, intreaba-ti prietenele/colegele cum e cu mersul de una singura in anumite zone ale orasului dupa lasarea serii. Crede-ma o sa ai o surpriza neplacuta, inclusiv de la cei care ar trebui sa ne asigure siguranta si protectia.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Iar buticul cu vanzatoarea care sta pe telefon nu este raspunsul.  Sunt multe alte statii la suprafata mult mai periculoase.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Tom

Valentin wrote:
Eu cam din motivul asta am propus un sistem de control acces, pe baza cardului si cu un controlor/ om de paza care sa stea acolo, pe langa camerele video. Zona de acces se poate implementa imediat cum ai coborat scarile, asta pe langa camere. Ar fi fost o oportunitate buna de proiect pilot de statie moderna cu toate facilitatile. E buna si ca se deschide asa, dar ar trebui supravegheata suplimentar. Camerele alea, sincer, nu cred ca ar fi urmarite in real time de cineva...
O idee buna de acces ar fi pe baza cardului fara taxare, adica acces sa aiba doar posesorii unui titlu de calatorie "validabil" in mijlocul de transport, dar taxarea sa se faca in acesta. Asta pentru a mentine compatibilitatea si eficienta unui posibil viitor sistem de taxare pe unitati de timp. Calatorul se poate razgandi din diverse motive si va renunta la calatorie inainte de a se urca in tramvai sau va astepta peste expirarea timpului tot din diverse motive (accidente, blocari) pana va veni unul si va trebui sa taxeze din nou.
In caz de incident, se poate verifica cine a intrat in statie nu doar pe camere (oricum si in timp real ar fi unul care ar urmari multe camere, probabil prea multe daca nu sunt oameni suficienti, asa ca se vor vizualiza inregistrarile), dar si pe baza accesului. Dar pentru asta va trebui rezolvata si problema intrarii neautorizate pe la intrarea in pasaj pe linie sau daca nu se izoleaza corespunzator statia, din zona auto. Daca in statiile de metrou cu scara rulanta de iesire directa de la peron (Piata Romana), se poate intra invers cu toata camera de supraveghere, intr'un pasaj va fi mult mai simplu.
Iar in privinta vanzatoarei de la butic, spre deosebire de un calator, ea va fi in fiecare zi acolo si nu-si va asuma riscuri.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei cris_m

Pai bun si ce faci cu cei care nu au card, optand pentru plata prin SMS? Ei poate nu au card cu care sa intre in statie...

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei PTMZ

Pot primi un cod QR în mesajul de confirmare, pe care să-l scaneze. Firește, trebuie să fie disponibilă opțiunea pe validatoare.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei orex

Chiar daca o sa-mi atrag oprobiul public statia asta de tramvai n-o sa aiba nicio influenta pozitiva asupra mobilitatii urbane din zona!
Sa nu-mi spuneti ca ”trepadusii” de la adresa Piata Victoriei nr. 1 vor fi  fost, dornici sa utilizeze, eminamente, aceasta oportunitate si n-au avut-o in 30 de ani!
In rest, corporatistii, gen ORA... sau BR. ma indoiesc ca o sa descinda cu 1/10 la serviciu!
Mai sunt multe resuscitari inoportune de verificat in realitarea cotidiana bucuresteana?!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422357 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use