De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre parcările din Constanța

3 posts, 866 views
Despre parcările din Constanța ByOnu

https://focuspress.ro/foto-protestul-ine ... e-penala

Protestul inedit al constănțenilor față de taxa de parcare. Primăria depune plângere penală

parcare.jpeg (1.06 MB; downloaded 880 times)


Taxa de parcare în forma actuală a nemulțumit mai mulți constănțeni ca niciodată. Unii dintre ei au apelat la diverse forme de protest care să arate administrației publice locale, gradul de nemulțumire. În zona Marvimex, pe panourile cu tarifele de parcare au apărut afișe lipite peste acestea: „Aici nu se plătește parcarea până când nu amenajați spațiul verde“. În parcarea din fața Oficiului Poștal nr. 1 de pe bulevardul Tomis, panoul a fost pur și simplu smuls din pământ și trântit pe spațiul verde.

Reprezentanții Primăriei Constanța au precizat că în acest caz se va face plângere penală la Poliție pentru distrugere. În ceea ce privește afișele, nu pot decât să le curețe atâta timp cât nu prind pe cineva în fapt.


Am citit si comentariile la postarea lor si efectiv te ingrozesti. Toata lumea ii lauda si spun ca nu vor sa plateasca pentru a parca pe spatiul public, ca trebuie facute mai multe parcari, blabla-ul clasic. Ca au de dus copiii la gradinita samd.

Extras din comentariile publicului:

Bravo ,dacai unita lumea ei le pun noi le dam jos ,sa se puna la fiecare panou cìte un gardian public sau cìte un politist ,bravo fratilor cu ele jos unde nusi au sensu ,toate spatile dintre blocuri is ale cetatenilor ce pune primaria panouri cu plata ,chitac inpuscate jeg nenorocit ,tunde earba cai dezastru toata Cta ! Luativa toti cite un sprey culoare inchisa si vopsite ,doar no pune primaria gardian la fiecare panou !

 


Despre parcările din Constanța Andrei Andraș

Deci ei au primele 30 de minute moca, iar ora e 0,50 lei și tot se face scandal. Apăi noi la Brașov ce să mai zicem că peste noapte toate parcările de la bulevard și chiar unele foste rezidențiale au devenit cu plată 2 lei / ora. Și nu vorbesc de cele din centru pentru care 3 lei / ora mi se pare foarte puțin, ci despre parcările tocmai din periferiile orașului unde nu e niciun flux de turiști (exceptând cartierul Noua). Bineînțeles că acest contract fusese semnat în mandatul fostului cu termen de punere în aplicare în mandatul actualului (cred că se știa că nu mai prinde ciolanul), perfect pentru a-i sări lumea-n cap celui de acum.

Revin: 0,50 lei mi se pare o sumă infimă pentru majoritatea celor care-și permit mașină. Dar e întipărită în mintea românului mocangeala, iar atunci când i-o iei, hop la război pe Facebook.

 


Re: Despre parcările din Constanța andrei11

ByOnu wrote:
Am citit si comentariile la postarea lor si efectiv te ingrozesti.

Colega,   practic ești de acord cu încă  o taxă pentru posesorii auto ! Bravo !  :applause:
Eu propun și o taxă pentru pietonii care folosesc trotuarul și o suprataxă pentru pietonii care traversează carosabilul pe trecerile de pietoni. Ba hai să propunem și o taxă pe aerul respirat, pe auz, văz, etc.
Ce spui, te bagi ?

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421364 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use