MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.2 (Eroilor - Piața Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor

135 posts, 29413 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect subway guru

Le-ai suprapus prea mult, trebuie sa lasi un spatiu de suprapunere pentru scari si escalatoare, plus ca pe verticala e nevoie sa lasi spatiu pentru plansee ca ramele nu zboara!
La proba preliminara aceasta varianta a ta pica!
:lol:
Ampriza generala a statiei ar fi data de o verticala situata la cam minim 50cm de diametrul orizontal al TBMurilor plus grosimea peretilor mulati.
Functie de amplasamentul concret e de analizat si daca exista posibilitatea amplasarii unor buzunare laterale pentru scari si escalatoare.
Nu a zis nimeni ca e chiar simpla treaba, oricum galerie deschisa pe Elisabeta pare un dezastru anuntat.
P.S.
Sunt tare curios daca la licitatia de executie a lucrarilor se vor admite si oferte cu solutii alternative/imbunatatite fata de PT.
Actualul termen draconic impus pentru elaborarea unui PT complet, constructii+instalatii imi pare nerealist si suna mai degraba a celebra lozinca fantezista in 3ani aici va fi statia dvs
Nu am nimic impotriva ca fiecare sa-si exprime liber opiniile dar am totusi rugamintea sa mai si filtram cu putin discernamant impulsurile initiale…
:bere:
E totusi vorba de cel mai dificil dar necesar proiect de dezvoltare a metroului din capitala…
:applause:
Din partea mea are sustinere totala ca cetatean spectator… :o
Si vorba colegului Andrei11, imi doresc sa-l vad pus in circulatie cat mai sunt inca in viata!…pentru ca e esential sa fie realizat acum chiar daca de el vor beneficia generatiile viitoare.
__________________________
Totalmente off-topic
Eu mi-am dereglat programul de somn din cauza evenimentelor sportive, fotbal, olimpiada sau tenis. Dar voi?…ca vad ca sunt cam multi somnuambulaciaci prin preajma!  :rofl:
Incerc din rasputeri sa revin totusi la un program ceva mai normal…

Faptul ca acum e haos total in Bucuresti nu inseamna ca acest dezastru trebuie perpetuat…
:bleah:
Cand am spus cetatean-spectator am spus din punct de vedere al eficientei decizionale si nu al atitudinii cetatenesti ce ramane ferma si neschimbata…si nu doar in probleme de metrou!…ca puteam foarte usor sa ma retrag discret si sa ma ocup de gradinarit in loc de lupte cu morile de vant, mai ales ca nu am cine stie ce presiuni/mize financiare sau de alta natura.
Si gata cu off-topic personal, sper ca m-ati inteles si revenim urgent la cestiunile arzatoare la ordinea zilei, vorba lui Nenea Iancu…
:love:

 


Re: Stiri despre proiect orex

@subway guru
Pana sa ”sap” ai fost malc ce si cum pe M5.2 ! Stii ca-i cea mai ”cotoioasa” lucrare, pentru o omida in Bucuresti, pe o traiectorie atat de insemnata (Kogalniceanu- Piata Iancului) !  De ce ai vrut sa ne lasi de izbeliste ?  :think:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

N-auzi, se tot studiază problema. Din 1990....

 


Re: Stiri despre proiect survola

Se studiază până se găsește soluția. Sau se inventează între timp  :bere:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

În amintirea Tramvaielor Festival care au circulat  acum vreo 60 ani pe B-dul Elisabeta...
Câteva ( mici ) precizări:
Desenul NU e la scară, el vrea numai  să vizualizeze unele discuții.
a) și b) Variante  cu tuneluri la același nivel și la niveluri  diferite.  Comentariile nu-și au rostul, se observă că tunelurile la niveluri  diferite au nevoie de o lățime mai mică decât tunelurile la același nivel.
c) Stația cu peroane << stânga >>  decalate pe verticală.
Schițe de vacanță.jpg (86.47 KB; downloaded 2996 times)

___________________
Desenul l-am intitulat "Schițe de vacanță" pentru că NU e la scară / are tramvaie în loc de  metrouri. Puteam să pun și alte lighioane care să circule prin tunel
Variante.jpg (22.58 KB; downloaded 2996 times)
Dar m-am abținut, era prea de tot.  :D

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@orex
De ce spui asta, chiar nu inteleg ce-mi reprosezi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Departe de mine gandul de a-ti reprosa ceva! Numai ca ne-ai lasat sa ”ne spargem capul” cand stiai ce SE VA PUTEA edifica pe sub Regina Maria cu multi ani inainte de a afla noi, mirenii! De ce atata secretomanie? Sper sa nu fie o intrebare retorica! :yes:  

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Ce nu inteleg este daca Metrorex este sau nu este este de acord cu asa ceva :
subway guru wrote here:
Crezi ca ar accepta asa ceva Metrorecsii nostri?…ca n-au vrut sa accepte nici macar linii decalate pe verticala pentru M5.2…desi ar fi rezolvat o groaza de probleme constructive de ampriza limitata…

Adica s-a aprobat in Guvern ceva in 2017 cu care beneficiarul NU este de acord ?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Mesaj personal pentru orex:
Ce ai vrea acum, sa ma scufund din nou in strafundurile capitalei? Multumesc nu, mi-am facut datoria fata de patrie cu varf si indesat, e timpul ca urmatoarea generatie sa preia stafeta, prefer sa ma odihnesc binemeritat si sa ma ocup de lucrurile pentru care nu am avut niciodata timp suficient, viata e al naibii de scurta…mai ales cand o traiesti intens!
In rest ma multumesc sa mai vorbesc din cand in cand cu vechii prieteni si colegi fara sa-i bat la cap sau sa-i plictisesc, mi-e suficient ca sa-mi fac o imagine asupra modului si directiei inspre care decurg lucrurile…si mai ales cu ce viteza si cu ce piedici intentionate sau involuntare.
@sab
Guvernul a aprobat ceea ce trebuie sa aprobe un guvern, adica M5.2 investitie de interes national, niste costuri estimate ce dau cale libera pasilor urmatori, restul detaliilor e treaba altora pentru transpunerea in practica, nu a guvernului. Fara HG nu poti apela nici la programe europene si nici la fonduri bugetare nationale si fara fonduri nimic nu e fezabil. E bine ca s-a dat, indiferent sub ce forma…rezolva lucrurile esentiale.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Eu înțeleg ca a aprobat niste indicatori tehnici si economici, inclusiv acele cote de tuneluri decalate. Nu doar niste costuri. Altfel, ce rost are sa pui niste cote in Nota de fundamentare ? Fără sa ai niste cote, nu poți avea costuri corecte.  Numai la noi se poate întâmpla...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Păi costurile acelea au rezultat  din ceva, nu ?
Dacă propunea cineva metrou la minus 200 m ar fi rezultat alte costuri pentru stații.
Deci pe undeva s-au  făcut unele <<  schițe >> tehnice.  

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Aprobarea stabileste ca e subteran de mica adancime…mai mult de atat ce sa stabileasca?
S-a stabilit traseul si pozitia de principiu a statiilor…
Ce vrea sab se definitiveaza la PT si o sa vedem cu exactitudine atunci cand vor apare documentele de licitatie pentru contractul de executie.
Deocamdata inca nu e clara situatia de atribuire pentru licitatia de proiectare, asteptam vesti noi saptamana aceasta.
P.S.
Contractul de proiectare pentru PT prevede si o eventuala revizuire de SF!!!
Pe logica asta stramba de a merge mereu inapoi si indarat ca racul ai putea sa te intrebi de ce nu ne tinem de ceea ce a aprobat Petre Roman in 1990, un racord la Universitate cu statii mai rare decat dintii babei!  :rofl:

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Oricum de o luna si jumatate o bat in gura ca pe coasa! :oops:
Licitatie PT M5.2 E1-P Iancului .png (136.28 KB; downloaded 3672 times)

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Trebuie sa asteptam scurgerea perioadei legale de contestare ca sa aflam daca o mai fredonam prin tribunale sau ne asternem pe treaba…

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422379 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use