De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre drepturile de autor

6 posts, 1075 views
Despre drepturile de autor truscamihai

Salut, aseara cautand cateva informatii pe internet am ramas masca gasind cateva artocole despre noile achiziti ale Regio Calatori.
In aceste articole sunt cateva fotografii facute de mine dar fara sa dea autorul doar citez : " spune Andrei Andras, membru al Asociaţiei Metrou Uşor, care a postat imagini cu trenurile cumpărate din Franţa "
Mai jos va dau situl unde am gasit aceste articole
https://extranews.ro/in-romania-vor-circ ... parcurs/
https://www.bizbrasov.ro/2018/12/02/foto ... cembrie/
https://bzb.ro/stire/brasov-bucuresti-cu ... -a132354
Ma intreb, cand vorbesti si prezinti catre o agentie de presa sau alceva si faci o referire la o poza nu ar trebui sa intrebi si autorul acelei poze daca este de acord ?
Aici va las linkul unde am postat eu aceste fotografii, mentionez ca au fost facute in luna august 2017 zona Normandia Franta
https://www.forum.metrouusor.com/ViewTop ... ageNum=2
Macar acum a-si dori si eu cateva raspunsuri, dar mai ales de la acest Domn Andrei Andras.
Seara placuta

 


Re: Dreptul de autor!!! andrei11

Ai citit regulamentul forumului ? Citește  te rog mai ales Capitolul IV
IV. Drepturi de autor, responsabilitatea pentru continut, termene si conditii pentru republicarea continutului
aveai posibilitatea să-ți protejezi pozele dacă simțeai nevoia.
Oricum nu nouă trebuie să te adresezi ci publicațiilor respective.

 


Re: Dreptul de autor!!! Costin

De asemenea, dl Andrei Andras nu este membru al asociatiei. Lista la zi cu membrii asociatiei se gaseste pe site-ul oficial, la https://metrouusor.com/Content/despre-noi/membri.html . Nu are nici o valoare ce zice nu stiu ce publicatie, care nici macar nu a fost in contact nici cu ONG-ul, nici cu membrii direct.

 


Re: V3A-2010-CA shoppy

im_mihnea08 wrote here:
#204 pe linia 44 la Cartier 16 Februarie

Interesant este ca autorul chiar crede ca cineva ar putea sa obtina vreun beneficiu furand una dintre zecile de poza banale facute zilnic cu tramvaie banale care circula zilnic prin Bucuresti de s-a chinuit sa-si puna un ditamai watermarkul peste ea.
Sa faci poze / filme / dispecerizare la transportul in comun este cel mult un hobby, nu s-a imbogatit si nu se va imbogati nimeni din asta, sau daca o luam ca pe o meserie, este o meserie fara studii pe care poate sa o faca oricine, deci vei munci 10 ore pe zi 6 zile pe saptamana doar ca sa faci salariul mediu pe economie, si care activeaza intr-un mediu nereglementat si foarte schimbator, deci te poti trezi oricand cu inca un eveniment de genul Ad-pocalipse si 3 luni sa muncesti pe gratis, deci nu are nici un sens aceasta disperare de a-ti face un renume pe toate forumurile, va puteti linisti.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: V3A-2010-CA TPB

@shoppy Vei fi surprins să afli că orice fotografie, bună sau proastă, cu orice tramvai, autobuz, troleibuz ș.a.m.d. este furată și postată altundeva, pentru că mai sunt și unii indivizi care preferă să ia de la alții că le este lor lene.

Trebuie să menționez faptul că cei care filmează transportul public într-un oraș precum Bucureștiul sau în mai multe orașe, nu au cum să prindă doar rarități/repartizări speciale/împrumuturi.

Nu este ușor să stai să filmezi câteva ore știind că fie nu poți filma / fotografia ceea ce dorești, fie vremea nu este de partea ta, fie poți avea probleme cu alți oameni care cred că sunt urmăriți.

Totuși, anumite videoclipuri ale unor YouTuberi, care înainte le consideram ca făcând parte dintr-un dispecerat enervant, au ajuns să facă parte din istorie. Tram/bus/metro/trainspotting-ul este din simpla plăcere de a urmări câteva vehicule în diverse locuri, deci nu este nimeni obligat să urmărească ori să creeze astfel de materiale video.

 


Re: V3A-2010-CA shoppy

Da, imi dau seama ca se fura, cand m-am apucat eu de asta in anul 2000 unii pe aici nu erau nici macar in plan.
Insa dupa 23 de ani de experienta iti pot spune sigur ca pustii furaciosi sunt repede identificati de comunitate si marginalizati, cunoscatorii isi dau seama imediat cand cineva fura, ori recunosc stilul fotografului, ori vad ca se posteaza fotografii cu stiluri diferite, ori deja au vazut poza pusa de altcineva.
Poti sa ma crezi pe cuvant ca nimeni nu rezista sau "intra in istorie" in domeniul acesta doar furand de la altii, posibil sa aiba succes cateva luni in randul nestiutorilor, insa nestiutorii ori devin profesionisti ori se plictisesc si se ocupa de altceva, pustiul furacios ajungand in final sa aiba acelasi destin, ori sa devina profesionist ori sa se plictiseasca si sa se apuce de altceva.
Orice pasionat are initial ideea aceasta "de la mine sa nu fure nimeni" insa in final isi da seama ca grupurile de pusti care apar si dispar in fiecare an sunt doar zgomot de fond, daca muncesti si esti serios atunci nici nu este nevoie sa scrie numele tau, cunoscatorii te vor recunoaste imediat, chiar cand poza ta a fost furata, si aceea va fi o satisfactie mult mai mare fata de "de la mine nu a furat nimeni".
(Daca crezi ca tie iti este greu sa faci poze in oras unde ai STB/Mrex si poti intra oricand intr-o terasa calda/racoroasa, gandeste-te cat de greu imi este mie care merg la santier. In afara Bucurestiului. Cu bicicleta. Pe camp. Pe drum de "pamant". Adica balti/noroi cand ploua si praf/spini/cioburi cand este uscat. Si nu-mi fac griji ca devine cineva faimos de pe spatele meu.)

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421376 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use