Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor (2010)

281 posts, 57062 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor telvanni

Azi, sambata 7 aug, se lucra intre Charles de Gaulle si intersectia cu Eliade la asfaltare (cred ca ultimul strat) si pe Eliade tot la asfaltari si la borduri.
Am observat ca Eliade va fi refacut in intregime pe zona dintre Aviatorilor si Radu Beller. Acum au si cei din Primaverii un bulevard demn de pretentiile zonei.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Nightwolf

Utilizator anonim wrote:
Câmp „pavat“ cu piatra cubică de pe Aviatorilor

Reporterii Click! au descoperit ce se întâmplă cu pietrele de pavaj scoase de pe cea mai veche arteră a oraşului, Bulevardul Aviatorilor, despre care Sorin Oprescu declarase că vor fi folosite în Centrul Istoric.

Oficial, piatra, despre care istoricii spun că este foarte valoroasă, este dusă într-o curte de pe strada Drumul Cooperativei din sectorul 6.

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 69256.html


Nu ne mira absolut nimic referitor la acest articol... sunt curios la replica data sapt. viitoare de Oprescu ... In alta ordine de idei sunt convins ca va spune ca piatra doar este depozitata acolo urmand a fi sortata, reconditionata si refolosita bla bla bla...€

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor plouis

Nightwolf wrote:
In alta ordine de idei sunt convins ca va spune ca piatra doar este depozitata acolo urmand a fi sortata, reconditionata si refolosita bla bla bla...


la gunoi cu ea  :lol:

voi realizati ce-nseamna sa iei la mana bolovanii aia din zecile si sutele de tone de moloz nisip pamant?! pai e o munca gigantica. de dat de facut la chinezi, ca aia ie multi si ieftini  :mrgreen:

cu alte cuvinte, ahtiatii dupa piatra: ia luati o pereche de role si mergeti voi pe trotuarele alea pavate cu piatra de le vreti voi, sau iesiti cu prietena/nevasta incaltata cu toc pe bolovanii vostri de la 1900 tuamna.


revin cu intrebarea: spre ARC cand intra?

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Nightwolf

Spuneau ca Prezan o sa-l faca odata cu Pta. Ch. de Gaulle ... deci dupa finalizarea bd. Aviatorilor ... preconizez la cum merge treaba ca undeva la sf. lui august ca pana pe 15 septembrie sa fie gata tot parca asa era planul...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Tom

plouis wrote:
ia luati o pereche de role si mergeti voi pe trotuarele alea pavate cu piatra de le vreti voi, sau iesiti cu prietena/nevasta incaltata cu toc pe bolovanii vostri de la 1900 tuamna.

Pentru role nu ma bag, n'am folosit, dar nu-mi place sa ies cu prietena incaltata cu tocuri inalte, pentru ca o face mai inalta ca mine :lol: Asa ca mai am o sansa de plimbare pe strasse cu bolovani, dar :evil:-ul stie pe unde le-or pune.
Deja asta e putin off-topic, dar vedeam prin cartea de istorie universala comunista despre manifestatiile comunistilor germani, inainte sau in timpul omului cu mustata. Defilau omuletii pe niste strazi cu linie de tramvai pe o piatra cubica bine aliniata si dreapta, ce nu vedeai in capitala asta nici 50 ani mai tarziu si nici 70 de ani, adica astazi. Asa ca, decat pusa la misto de Dorel, mai bine duca-se, dar par'ca vad ca dupa asfaltare PapaNova trage niste dungi transversale sa schimbe conductele puse pe acolo tot din vremea aia de demult.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Dominatrix

telvanni wrote:
Nu cred ca e nimeni atat de imbecil s-o arunce. Ce e cel mai rau e ca s-ar putea sa fie o "manarie" si banii sa ajunga la constructor (fara stornare pe situatiile de lucrari)
Câmp „pavat“ cu piatra cubică de pe Aviatorilor

Oficial, piatra, despre care istoricii spun că este foarte valoroasă, este dusă într-o curte de pe strada Drumul Cooperativei din sectorul 6.
Deci se pare ca intr-adevar "imbecilitatea" de care zicea Telvanni mai sus s-a intamplat...asta daca nu cumva piatra cubica va pleca de acolo pe usa din dos, fie peste hotare, fie va ajunge pavaj in curtea vreunui parvenit.€

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor ANTENA

Nightwolf wrote:
Spuneau ca Prezan o sa-l faca odata cu Pta. Ch. de Gaulle ... deci dupa finalizarea bd. Aviatorilor ... preconizez la cum merge treaba ca undeva la sf. lui august ca pana pe 15 septembrie sa fie gata tot parca asa era planul...


Tocmai am auzit la A3 ca de maine se intra si pe Prezan. Si-au dat seama ca altfel, iar fi prins iarna cu lucrarea asta.

Traficul auto va fi restricţionat, începând de luni, între Piaţa Charles de Gaulle şi Arcul de Triumf, din cauza unor lucrări de reabilitare la  bulevardul Constantin Prezan.
Administraţia Străzilor anunţă că vor fi închise trei benzi de mers, dar circulaţia se va desfăşura în continuare pe două benzi, dinspre Piaţa Charles de Gaulle spre Arcul de Triumf şi pe un singur sens de la Arcul de Triumf spre Piaţa Charles de Gaulle.
De asemenea se va desfăşura şi reabilitarea bulevardului Aviatorilor. Primul tronson, între Parcul Bordei şi Piaţa Charles de Gaulle, va fi redat integral circulaţiei în două săptămâni. Trafic auto este deja restricţionat în această zonă.€

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor plouis

Dominatrix wrote:
.asta daca nu cumva piatra cubica va pleca de acolo pe usa din dos, fie peste hotare, fie va ajunge pavaj in curtea vreunui parvenit.


suntem rupti in dos si tot traim cu imprsia ca ne fura noua imperialistii avutia nepretuita a tarii. vai de qr si bolovanii nostri  :twisted:

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Dominatrix

plouis wrote:
Dominatrix wrote:
.asta daca nu cumva piatra cubica va pleca de acolo pe usa din dos, fie peste hotare, fie va ajunge pavaj in curtea vreunui parvenit.


suntem rupti in dos si tot traim cu imprsia ca ne fura noua imperialistii avutia nepretuita a tarii. vai de qr si bolovanii nostri  :twisted:

Stii cu cat se cumpara metrul cub de piatra cubica la Praga? Cam cu echivalentul (in coroane cehesti) a 120 RON/metru cub de piatra. Asta e numai pretul pietrei, manopera + intretinerea e in plus. Oare de ce crezi ca au importat la greu anul trecut din Ucraina si Romania? Stii cat de multa piatra cubica au in oras? Sunt off-topic, asa ca nu dezvolt subiectul aici, dar totusi ar fi bine sa ne documentam inainte sa ne dam cu parerea din avion.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor plouis

Dominatrix wrote:
Stii cu cat se cumpara metrul cub de piatra cubica la Praga?[/quote:co9blhwn]

stiu ca mi-am rupt bieletele anual in piatra aia cubica si in gropile orasului. stiu ca mi-am blestemat zilele de fiecare data cand pe role am incercat satraversez intersectia la CDG. stiu ca 1/3 din bugetul de stat pe 2010 (8miliarde euro) al tarii e imprumutat.

e scumpi bolovanii? fuarte bine. sa-i vanda si sa mai acopere din plata asfaltului. n-au ce cauta pe strazi circulate. sa-i mute pe toti la praga ca acolo sta bine.  :mrgreen:

oprescu trece, bolovanii nu ramane. iata ca are si el un merit desi l-am tot balacarit p-aici

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Dominatrix

plouis wrote:
stiu ca mi-am rupt bieletele anual in piatra aia cubica si in gropile orasului.
Pai eu credeam ca ai un 4 X 4 fain, cum naiba ai reusit asa performanta? :mrgreen:
e scumpi bolovanii? fuarte bine. sa-i vanda si sa mai acopere din plata asfaltului. n-au ce cauta pe strazi circulate.
De acord 100%. Daca piatra cubica ar fi fost asternuta ca in Praga, ar fi meritat sa ramana. In conditiile de fata, nu. Se va circula mult mai bine pe acolo decat cu bolovanii aceia primitivi.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor plouis

Dominatrix wrote:
Pai eu credeam ca ai un 4 X 4 fain, cum naiba ai reusit asa performanta? :mrgreen:


sa nu monopolizam discutiile cu carurile iuzarilor. mersul pe portiunile defuncte concura lejer cu un offroad. daca faci asta prea des, mai bine iti iei tractor.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Tavi

ANTENA wrote:
Nightwolf wrote:
Spuneau ca Prezan o sa-l faca odata cu Pta. Ch. de Gaulle ... deci dupa finalizarea bd. Aviatorilor ... preconizez la cum merge treaba ca undeva la sf. lui august ca pana pe 15 septembrie sa fie gata tot parca asa era planul...


Tocmai am auzit la A3 ca de maine se intra si pe Prezan. Si-au dat seama ca altfel, iar fi prins iarna cu lucrarea asta.

Traficul auto va fi restricţionat, începând de luni, între Piaţa Charles de Gaulle şi Arcul de Triumf, din cauza unor lucrări de reabilitare la  bulevardul Constantin Prezan.
Administraţia Străzilor anunţă că vor fi închise trei benzi de mers, dar circulaţia se va desfăşura în continuare pe două benzi, dinspre Piaţa Charles de Gaulle spre Arcul de Triumf şi pe un singur sens de la Arcul de Triumf spre Piaţa Charles de Gaulle.
De asemenea se va desfăşura şi reabilitarea bulevardului Aviatorilor. Primul tronson, între Parcul Bordei şi Piaţa Charles de Gaulle, va fi redat integral circulaţiei în două săptămâni. Trafic auto este deja restricţionat în această zonă.

se confirma
sursa: Agerpress
Circulatia auto intre Piata Charles de Gaulle si Arcul de Triumf va fi restrictionata, de luni, pentru a se efectua lucrarile de reabilitare a Bulevardului Constantin Prezan.

Astfel, se vor inchide trei benzi de mers, dar circulatia auto se va putea desfasura in continuare pe doua benzi, dinspre Piata Charles de Gaulle spre Arcul de Triumf si pe un singur sens, de la Arcul de Triumf spre Piata Charles de Gaulle.

Oficialii municipalitatii informeaza ca executia prevede scoaterea pavelelor, excavatia si turnarea mai multor straturi din fundatie. La final, calea de rulare va fi acoperita cu asfalt. Constructorul estimeaza finalizarea lucrarilor la mijlocul lunii septembrie.

De asemenea, in paralel se va desfasura si reabilitarea Bulevardului Aviatorilor. Primul tronson, intre Parcul Bordei si Piata Charles de Gaulle, va fi redat integral circulatiei in doua saptamani, urmand ca sectorul de drum de la Piata Charles de Gaulle pana la Monumentul Aviatorilor sa fie reabilitat pana la 15 septembrie.

Administratia Strazilor precizeaza ca lucrarile se fac in urma acordul dat de Ministerul Culturii si Patrimoniul National, pentru a turna mixtura astfaltica pe calea de rulare Bdul Aviatorilor - Piata Charles de Gaulle - Bdul Mircea Eliade - Bdul Constantin Prezan.

Acordul se refera strict la calea de rulare cu trafic intens, mai putin zona din jurul Monumentului Aviatorilor, bretelele si trotuarele, cu mentiunea ca trebuie folosite numai borduri din granit.
Citeste mai multe despretrafic restrictionat Bucurestitrafic restrictionat Arcul Triumftrafic restrictionat Charles Gaulletrafic restrictionat bulevardul Aviatorilor€

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Nightwolf

Ok si cu bucata intre statuie si Pta. Victoriei? Dupa 15 septembrie nu?? :D

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422365 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use